Regularne godziny posiłków sprzyjają odchudzaniu? Dietetyczka komentuje popularne mity żywieniowe

Katarzyna Leszczyńska 10.01.2018
Mity na temat zdrowego odżywiania
Fotografia: pixabay.com

W końcu można będzie jeść te produkty bez wyrzutów sumienia.

W Internecie i prasie poradnikowej pełno jest informacji odnośnie produktów, które do tej pory jedliśmy, a nie powinniśmy, ponieważ są szkodliwe. Gdyby wierzyć we wszystko, co jest napisane, nie moglibyśmy zapewne spożywać większości rzeczy. Dlatego też często nie dowierzamy, jednak czasami pojawiają się w głowie wyrzuty sumienia, że może faktycznie jest to szkodliwe. Okazuje się jednak, że nie warto wierzyć we wszystkie doniesienia odnośnie szkodliwych produktów.

Jedna z najpopularniejszych australijskich dietetyczek, Fiona Tuck, obaliła dla „Daily Mail” najpopularniejsze mity dotyczące diety. Podczas, gdy do tej pory wydawało nam się, że jasne pieczywo i żółty ser mogą szkodzić, w umiarkowanych ilościach okazuje się, że przyniosą nam dużo korzyści. Może zatem nie warto całkiem z nich rezygnować?

Ser jest niebezpieczny dla zdrowia

Mówi się, że ser może być niebezpieczny dla prawidłowej pracy naszego serca, ponieważ jest tłusty i ma dużo cholesterolu. Dietetyczka twierdzi jednak, że 40 g sera dziennie może jednak korzystnie na nie wpłynąć. Okazuje się, że ser jest bogaty w wiele witamin oraz wapń wzmacniający nasze kości. Dzięki temu chroni organizm przed chorobami serca.

40 g sera dziennie może być korzystne dla naszego zdrowia

Jedzenie rzadziej, ale regularnie

Okazuje się, że musielibyśmy przez trzy dni nie jeść nic, żeby jedzenie w dużych odstępach czasowych przyspieszyło nasz metabolizm. Zdaniem Fiony czekanie z jedzeniem do konkretnej godziny, a nie jedzenie wtedy, gdy czujemy się głodni, może spowodować nawet to, że przytyjemy. Wszystko dlatego, że czekając na jedzenie wydaje nam się, że jesteśmy jeszcze bardziej głodni i podczas posiłku próbujemy zapełnić żołądek, co łączy się ze zjedzeniem większej ilości pokarmu.

Węglowodany przyspieszają wzrost wagi

Fiona przyznała, że białe pieczywo w dużych ilościach może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie, nie warto jednak całkowicie z niego zrezygnować. Węglowodany takie jak ziemniaki czy makaron są konieczne, żeby móc spalić jak najwięcej tłuszczu. Oprócz tego białe warzywa mają wiele wartościowych składników odżywczych, np. błonnik.

Gorąca oliwa jest rakotwórcza

Najważniejsze w oliwie jest to, że to najzdrowszy tłuszcz, jakiego możemy użyć do smażenia. Ta z pierwszego tłoczenia zawiera przeciwutleniacze i ma właściwości przeciwzapalne. Dlatego też sto razy lepiej postawić na oliwę, niż podejrzanego pochodzenia oleje, które możemy kupić w supermarkecie.

Jedzenie owoców po posiłku może powodować „gnicie” w żołądku

Nie ma takiej możliwości, żeby żywność zgniła w żołądku. Spożywanie dużego posiłku może spowolnić proces trawienia, jednak owoce nie mają z tym nic wspólnego. Śmiało zatem można sięgnąć po nie na deser zwłaszcza, że jest to zdrowsza i mniej kaloryczna opcja niż np. czekolada.

Dietetyczka obaliła mity żywieniowe
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów