Przez ten z pozoru niewinny nawyk możemy sporo przybrać na wadze. Dlaczego tak się dzieje?

Katarzyna Leszczyńska 21.11.2017
Jedzenie w pośpiechu może być szkodliwe
Fotografia: pexels.com

Przeprowadzono dokładne badania na ten temat.

Wielu ludziom zdarza się jeść w pośpiechu. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy dużo czasu spędzają w pracy, a w międzyczasie muszą zrobić wiele innych rzeczy, np.: zająć się dziećmi, przygotować posiłki i zrobić zakupy. Czasami po prostu nie mają czasu na jedzenie, nic więc dziwnego, że zjedzą kanapkę w biegu. Badania wykazały, że może to mieć niekorzystny wpływ zarówno na ich zdrowie jak i sylwetkę.

Naukowcy z uniwersytetu w Hiroshimie przeprowadzili badanie, co dzieje się z ludzkim organizmem, gdy jemy w pośpiechu. Zbadano ponad 600 kobiet i mężczyzn w średnim wieku, którzy wcześniej nie mieli problemów z przemianą materii. Wszystkich ludzi podzielono na trzy grupy. Pierwsza zjadała posiłki bardzo szybko, druga w swoim naturalnym tempie, a trzecia powoli. Wyniki eksperymentu były zaskakujące.

Jedzenie w pośpiechu szkodzi zdrowiu
Fotografia: pexels.com

Jedzenie w pośpiechu szkodzi zdrowiu

Eksperyment trwał pięć lat. Dzięki temu eksperci mogli sprawdzić jego długotrwałe skutki. Okazało się, że ci, którzy jedli w pośpiechu, przybrali na wadze. Wszystko dlatego, że ich mózg podczas posiłku nie przesyłał poczucia sytości. Automatycznie więc zjadali więcej niż pozostali uczestnicy badania. Oprócz tego u tych osób zwiększyło się ryzyko wystąpienia zawału oraz cukrzycy.

Okazuje się zatem, że posiłki warto jeść w spokoju. Nawet, jeżeli kosztem tego będziemy musieli przełożyć jakieś obowiązki na następny dzień. Na pewno znajdzie się coś, co możemy odłożyć w czasie. A podziękują nam za to nasza sylwetka i przede wszystkim zdrowie.

Jedzenie w pośpiechu prowadzi do tycia
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów