Naukowcy odkryli sekret szczupłych figur Francuzek. Te zasady są proste

Redakcja 27.04.2020
Juliette Binoche w filmie "Mężczyzna moich marzeń"
Fotografia: East News

Okazało się, że to nie geny gwarantują im perfekcyjne sylwetki. 

Francuzki kojarzą się z szykiem, wdziękiem i ze szczupłą sylwetką. Kobiety z innych krajów europejskich oraz Ameryki Północnej od pokoleń zastanawiają się, jaki jest ich sekret - może to dieta śródziemnomorska bogata w kwasy tłuszczowe Omega-3, a może lampka wina do obiadu lub po prostu doskonałe geny?

Nic z tych rzeczy. Zdaniem naukowców z Clinique du Poids perfekcyjna figura jest efektem powolnego jedzenia i wyeliminowania niezdrowych przekąsek. Tylko tyle i aż tyle. Kiedy zastanowimy się, jaka jest typowa dieta Paryżanki, stwierdzimy, że pszenne bagietki, różne rodzaje serów długodojrzewających i pleśniowych, croissanty, pasty z kaczek i foie gras. Te dania na pewno nie należą do potraw dietetycznych, wręcz przeciwnie.

Fakt, że francuskie kobiety uwielbiają swoją kuchnię narodową i kochają jeść, a mimo to wciąż należą do najszczuplejszych na świecie, nazywany jest Francuskim Paradoksem. Nie oznacza to jednak, że tamtejsze damy zupełnie nie przejmują się tym, co spożywają. 

Zobacz także: Croissant nie jest francuskim rogalikiem. Tak naprawdę pochodzi z Austrii

Restauracja w Paryżu
Fotografia: East News

Największa przyjemność

Spostrzeżenia naukowców z Clinique du Poids przedstawił serwis Independent.co.uk. Zauważyli oni, że Francuzki każdy posiłek traktują nie jak obowiązek, ale przyjemne doświadczenie, którym należy cieszyć się powoli i spokojnie. Najlepiej je się w towarzystwie przyjaciół i rodziny.

W przeciwieństwie do jedzenia byle czego i w krótkim czasie, po spokojnym i przyjemnym obiedzie ochota na niezdrowe przekąski jest znacznie mniejsza. Francuzki po prostu starają się nie podjadać, bo wiedzą, że nagroda za cierpliwość będzie warta katuszy. Warto zaznaczyć, że mieszkanki Francji nie lubią żywności przetworzonej. Chcą jeść zdrowo, najchętniej domowo i w małych porcjach - acz częściej. Tylko naturalne i ekologiczne składniki. I nie boją się węglowodanów, które uznają za niezbędne do życia w zdrowiu. Dlatego bagietki czy makarony są niezbędnym elementem ich diety.

Najważniejsza zasada to: nie przejadaj się, pozwól aby twój mózg otrzymał sygnał, że do żołądka trafiło jedzenie. Umiar jest najważniejszy. Wino także nie służy do upicia się, jedynie do poprawienia trawienia i wprowadzenia się w przyjemny nastrój i relaks. 

Isabelle Huppert
Fotografia: East News

Proste reguły zdrowej gry

Wszystkie zasady wynikają z mentalności Francuzek, jednak każdy może wprowadzić je w swoje życie, ponieważ są zaskakująco proste. Francuzki po prostu nie chcą być otyłe. To jest dla nich ważniejsze, niż zajadanie smutków, bo ta metoda to oczywiście zamknięte koło.

Jeśli ktoś nie jest w stanie wytrzymać bez przekąski między posiłkami, naukowcy (nie tylko kobiety) polecają jedzenie jogurtów naturalnych, które są niskokaloryczne i pomagają zaspokoić pierwszy głód. Oczywiście nie możemy zapominać o tym, że nie ma pięknej sylwetki bez ruchu. Francuzki nie są fankami spędzania godzin na siłowni. Wolą spacerować. Nogi są ich ulubionym środkiem transportu.

Te zasady nie są dla nich zasadami, ale są czymś naturalnym. Sposobem życia, do którego po prostu są przyzwyczajone. Tak żyły ich matki i babki. Paryżanki, Tuluzanki, mieszkanki Cannes - nie rozumieją ludzi, którzy żyją inaczej. To reszta świata jest dziwna, a nie one wyjątkowe.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów