Przez miesiąc codziennie jedli olej kokosowy. Wyniki eksperymentu były zaskakujące

Katarzyna Leszczyńska 11.01.2018
Jaki wpływ ma olej kokosowy na ludzi po pięćdziesiątce
Fotografia: pixabay.com

Jak wypadł na tle innych tłuszczy?

Od dawna mówi się o zbawiennym wpływie oleju kokosowego na zdrowie i skórę. Podobno jest to jedna z najzdrowszych alternatyw, jeżeli chodzi o tłuszcz do smażenia czegokolwiek. Niektórzy twierdzą, że może być też zbawienny dla naszej skóry, dlatego często używa się go w kosmetologii. Najnowsze wyniki badań wykazały natomiast, że może mieć on zbawienny wpływ na zdrowie ludzi po pięćdziesiątce.

Naukowcy z University of Cambridge przeprowadzili eksperyment na 94 wolontariuszach. Każdy z nich mieścił się w przedziale wiekowym 50-75 lat. Uczestników badania podzielono na trzy grupy. Każda z nich musiała zjeść 50 gram wybranego tłuszczu. Pierwsza grupa miała do zjedzenia olej kokosowy, druga oliwę, a trzecia musiała spożyć masło roślinne. Po upływie czasu ujawniono wyniki eksperymentu, które zaskoczyły wszystkich.

Jakie są korzyści z jedzenia oleju kokosowego?
Fotografia: pexels.com

Olej kokosowy zmniejsza ryzyko chorób serca

W badaniu chodziło o to, żeby sprawdzić, w jaki sposób poszczególne tłuszcze wpływają na ilość cholesterolu w organizmie. Według wyników w najkorzystniejszej sytuacji byli ci, którzy spożywali olej kokosowy. Te osoby były o wiele mniej narażone na wystąpienie chorób serca i udaru. W przypadku oleju roślinnego cholesterol wzrastał aż o 10%. Co do oliwy natomiast malał, ale w nieznacznym stopniu, co nie wpływało na poprawę zdrowia uczestników eksperymentu.

W tym badaniu głównym celem było zmierzenie poziomu cholesterolu. Naukowcy podkreślają jednak, że olej kokosowy, mimo swoich niezwykłych właściwości, może przynieść też mniej przyjemne skutki. Dlatego też nie należy przesadzać z jego jedzeniem. Ogólnie tłuszcz nie jest najzdrowszą rzeczą, jaką możemy przyjmować w diecie. Gdy jednak nie można z niego zrezygnować, warto postawić na tę z najzdrowszych opcji. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów