Klimatarianizm to nowa dieta, która zyskuje na popularności! Na czym polega?

Kobieta na diecie siedzi nad miseczką sałaty z widelcem, a obok stoją w butelkach zdrowe koktajle
Fotografia: Shutterstock

Klimatarianizm to nowa dieta, która zyskuje na popularności! Ma ochronić naszą planetę. Na czym polega?

Klimatarianizm to dieta, która pojawiła się stosunkowo niedawno. Po raz pierwszy pojęcie to pojawiło się w 2016 roku w "The New York Times". Dziennikarz określili ją jako dietę, która za cel stawia sobie odwrócenie skutków zmian klimatycznych, poprzez jedzenie produktów lokalnych (aby ograniczyć ślad węglowy transportu), wybór drobiu i wieprzowiny zamiast wołowiny i baraniny (aby ograniczyć emisję gazów) i zużywanie każdej części produktu (np. ogryzków, skórek). Dziś zyskuje na popularności. Na czym tak naprawdę polega klimatarianizm?

Zobacz także: Od tej jednej rzeczy zależy, czy uda ci się skutecznie schudnąć. Zaskakujące odkrycie naukowców! 

Klimatarianizm: dieta, która ma chronić planetę. Na czym polega?

Dziś klimatarianizm uznawany jest nawet za styl życia, podobnie jak wegetarianizm. I wciąż jego podstawowym założeniem jest zatrzymanie zmian klimatycznych.

Podobnie, jak mogliśmy przeczytać kilka lat temu w "The New York Times", jego głównym założeniem jest wybieranie żywności, która zawiera najmniejszy ślad węglowy. Skąd tak naprawdę się on bierze? 

Na skład węglowy składają się takie czynniki jak: zużycie zasobów ziemi, koszty związane z żywieniem zwierząt, koszty, które muszą ponieść rolnicy, energia związana z wytwarzaniem produktów, koszty związane z opakowaniami i recyklingiem, transport oraz sama sprzedaż. 

Dlatego też klimatarianie będą sięgali przede wszystkim po produkty ekologiczne. Ograniczają zdecydowanie: mięsa (przede wszystkim wołowe), jajka, sery i inne produkty mleczne, czekoladę, kawę, a nawet ryż! 

Podstawą tej diety jest właśnie jakość produktów. Nie mogą być one wysoko przetworzone, więc nawet w diecie wegańskiej trzeba uważać, bowiem chociażby produkty sojowe mogą należeć do tego typu składników. 

Jak widzicie zatem, dieta ta nie ma aż tak szczegółowych założeń, jak inne sposoby odchudzania. Jej głównym założeniem jest ochrona środowiska i to właśnie ona powinna przyświecać przy doborze produktów w naszym codziennym jadłospisie. 

Zobacz także: "Metabolic confusion" to nowa dieta, dzięki której schudniesz już w 2 tygodnie. Efekty cię zaskoczą! 

Wydawać ci się może, że są zdrowe, ale te produkty zdecydowanie utrudniają odchudzanie. Lepiej z nich zrezygnuj. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów