Kawa z masłem może wspomóc odchudzanie. Jakie ma właściwości?

Kawa z masłem (na odchudzanie, przepis)
Fotografia: Shutterstock

Jak się okazuje, połączenie kofeiny z klarowanym masłem skutecznie pobudza procesy przemiany materii. Jakie właściwości ma ten napój?

Kawę można dostać z przeróżnymi dodatkami, a ostatnio coraz popularniejsza staje się kawa z masłem. Wykazano, że ma ona wiele właściwości wspomagających odchudzanie. Jak picie jej wpływa na organizm?

Zobacz także: Nasiona chia – jakie są ich właściwości odchudzające?

Kawa z masłem

Napój ten został opracowany przez Davida Aspreya, Amerykanina, który prowadzi blog o odchudzaniu. Ideę dodawania masła do kawy zaczerpnął on ze zwyczaju mieszkańców Tybetu w trakcie jednej ze swoich podróży. Tybetańczycy zwykli bowiem pić herbatę z dodatkiem masła produkowanego z mleka jaków.

Kawa z masłem cały czas zyskuje coraz większą popularność. Oprócz stałego działania kawy, jakim jest dawanie kopa energetycznego, kawa z masłem dodatkowo ma działanie odchudzające. To właśnie z racji na nie jest ona tak doceniana.

Udowodniono także, że połączenie kofeiny z klarownym masłem dodatkowo wpływa korzystnie na pracę mózgu.

Kawa z masłem na odchudzanie

Obecna w kawie kofeina przyśpiesza przemianę materii oraz stymuluje tkankę tłuszczową, co powoduje jej szybsze spalanie. Ponadto wykazuje działanie przeczyszczające.

Z kolei masło dodawane do kawy odpowiada za zapewnienie organizmowi długotrwałego poczucia sytości oraz za hamowanie łaknienia. Z racji na to wypicie takiej kawy zmniejsza ryzyko podjadania pomiędzy posiłkami.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że masło dodawane do kawy musi być specjalnego rodzaju, konkretnie powinno to być niesolone masło klarowane. Zawiera ono bowiem kwasy tłuszczowe, które pobudzają proces spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej i pobudzają metabolizm.

Dodatkowymi działaniami, które wykazuje ten napój jest likwidowanie uczucia senności i zmęczenia. Co ciekawe, kawie z mlekiem przypisuje się także działania przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe, a samo masło klarowane odznacza się dodatkowo dużą zawartością witamin: D, A, E i K.

Zobacz także: Dieta przyspieszająca metabolizm - na czym polega i jak ją stosować?

Kawa z masłem – jak przygotować?

Do przygotowania kawy z masłem będą potrzebne najwyższej jakości składniki – kawa arabica oraz niesolone masło klarowane. Wykorzystuje się także olej MCT bądź olej kokosowy.

Na kubek napoju zaleca się dodanie dwóch łyżeczek oleju lub łyżki masła. Aby kawa miała gładką konsystencję, dobrze jest wszystkie składniki zmiksować w blenderze. Ważne jest także, by nie wymieniać składników kawy na tańsze zamienniki. Podstawą tego napoju jest bowiem kawa bezkofeinowa i nie może ona być zastąpiona inną podobną lub rozpuszczalną.

Zobacz także: Soki odchudzające to świetne uzupełnienie zdrowej diety. Te 5 przepisów musisz wypróbować!

Rozwiąż quiz

Czy odgadniesz z jakiego kraju pochodzi to danie? Tylko 1 na 10 osób zdobywa komplet punktów!

sushi
Fotografia: shutterstock

1. Z jakiego kraju pochodzi sushi?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów