Kalkulator BMI: jak obliczyć współczynnik masy ciała? Po co obliczać BMI i jakie są normy?

Zastanawiasz się, czy przejść na dietę? W prosty sposób możesz to obliczyć! Skorzystaj z naszego kalkulatora BMI i koniecznie sprawdź normy. 

BMI, czyli w rozwinięciu Body Mass Index, to współczynnik masy ciała, który w skrócie powstaje przez podzielenie masy ciała przez wzrost. Dzięki temu każdy z nas może dowiedzieć się, czy być może cierpi na nadwagę lub niedowagę, jednocześnie sprawdzając, jaka dla jego budowy jest prawidłowa waga.

Zobacz także: Pozbądź się oponki! Te ćwiczenia na płaski brzuch sprawią, że na plaży będziesz wyglądać pięknie

Niekiedy wskaźnik BMI nazywany jest również wskaźnikiem Queteleta, od nazwy swojego założyciela, Belga, Adolphe'a Quateleta. Kalkulator, oprócz przeliczania, parametry odpowiednie dla każdej osoby. Chcesz się dowiedzieć, czy twoja waga jest prawidłowa? Żeby to sprawdzić możesz wykorzystać licznik BMI. Skorzystaj z naszego kalkulatora BMI

Oblicz BMI - jak obliczyć BMI?

Kalkulator BMI oczywiście jest bardzo pomocny w celu sprawdzenia, czy waga jest odpowiednia do wzrostu. Inaczej nazywany jest również jako kalkulator wagi. Zazwyczaj tego typu obliczenia stosują osoby, które mają nadwagę i myślą o odchudzaniu. Dzięki BMI można dowiedzieć się, ile należy schudnąć, żeby uzyskać zdrową sylwetkę. Wystarczy, że sprawdzisz aktualny wzrost i wagę, a następnie wpiszesz je do kalkulatora BMI.

Zobacz także: Chcesz schudnąć? Przygotuj napój z bardzo taniego składnika. Może zdziałać cuda!

BMI obliczyć można również samemu i to w prosty sposób, przy użyciu wzoru BMI, który dokładnie sprawdza nam, jakie stosunek ma nasza waga do wzrostu. Wystarczy, że masę ciała w kilogramach podzielisz przez swój wzrost podany w metrach do potęgi drugiej. Jest to istotne przede wszystkim w przypadku nadwagi, która może być bardzo szkodliwa dla naszego organizmu. Zbyt duża masa ciała i otłuszczone organy mogą prowadzić do m.in.: nadciśnienia, miażdżycy, udaru mózgu, zawału, niedokrwistości oraz niewydolności serca.

Choć wydaje się, że nadwaga jest głównym problemem naszych czasów, niedowaga może być równie ryzykowna. Może prowadzić do m.in.: zaburzeń w układzie sercowo-naczyniowym, problemów z krążeniem, niskiego ciśnienia krwi, anemii, a także niepłodności. Niedowaga jest ryzykowna w dużej mierze dla kobiet, ponieważ może prowadzić do zaniku menstruacji, a w ciąży do poronienia. Dlatego tak ważne jest obliczanie BMI, gdy mamy podejrzenie problemów z wagą.

BMI normy

Gdy już obliczymy nasze BMI przy pomocy kalkulatora lub według własnych rachunków, wskaźnik, który otrzymamy, należy sprawdzić z normami BMI, które są stałe dla każdej osoby dorosłej. Trzeba jednak pamiętać, że wskaźnik BMI trzeba traktować z dystansem, ponieważ nie uwzględnia on indywidualnej budowy danego człowieka, m.in. tkanki mięśniowej oraz wagi kości.

  • <18,5: niedowaga. W tej sytuacji należy udać się do lekarza lub dietetyka w celu ustalenia przyczyn takiego stanu oraz określenia diety, która pomoże przybrać na wadze. Zwłaszcza, jeżeli twój wskaźnik spada poniżej 16. Wówczas grozi ci wygłodzenie!
  • 18,5-24,9: norma. Nie musisz się niczym martwić. Twoje BMI skazuje, że masa ciała w stosunku do wzrostu u ciebie jest prawidłowa. Brawo! Powinieneś utrzymać taki stan rzeczy, żeby zachować zdrowie i piękną sylwetkę.
  • 25,0-29,9: nadwaga. Twoje BMI jest delikatnie za wysokie. Jesteś w grupie podwyższonego ryzyka, jeżeli chodzi o choroby związane z nadwagą. Nie jest jeszcze tak źle! Wystarczy zmienić trochę nawyki żywieniowe i być może wprowadzić aktywność fizyczną.
  • 30,0-34,9: otyłość pierwszego stopnia. Ryzyko zachorowania na choroby związane z nadwagą jest dwukrotnie wyższe niż w przypadku normalnej wagi. W związku z tym jak najszybciej powinieneś zmienić styl odżywiania i wprowadzić aktywność fizyczną.
  • 35,0-39,9: otyłość drugiego stopnia. Koniecznie zgłoś się do specjalisty, który pomoże ci w walce z nadmiarem kilogramów. Być może powinieneś też zrobić badania, czy twoje organy funkcjonują prawidłowo.
  • >40: otyłość trzeciego stopnia. Ryzyko wystąpienia u ciebie chorób związanych z nadwagą jest bardzo wysokie. Jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem, który pomoże ci to zwalczyć.

Zobacz także: Kwas foliowy jest bardzo ważny dla organizmu. Jego niedobór może być ryzykowny!

BMI dzieci

Choć w wielu miejscach pojawiają się wartości BMI dla dzieci, w rzeczywistości tego typu obliczenia nie powinny być stosowane w kontekście milusińskich, ponieważ kalkulator BMI dla dzieci nie jest wskazany. W oryginale wskaźnik BMI został stworzony z myślą o dorosłych. BMI nie powinni też obliczać: kobiety w ciąży, starsze osoby, sportowcy oraz osoby z nadmierną muskulaturą. W rzeczywistości jednak do wyników licznika BMI za każdym razem należy podchodzić z lekką rezerwą i przymrużeniem oka. Gdy wychodzi nam jakaś nieprawidłowość, najbezpieczniej jest zrobić dokładny pomiar masy ciała. Warto też skonsultować się ze specjalistą, który podpowie nam, jak skutecznie schudnąć.

BMI wzór

Oficjalny wzór na obliczenie licznika BMI wygląda następująco:

Wzór BMI

Bądź na bieżąco! Odwiedź Chillizet na Facebooku

Zobaczcie w poniższej galerii, jakie produkty utrudniają odchudzanie:

Autor: Katarzyna Leszczyńska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów