Jak schudnąć po ciąży? 4 ważne zasady!

Młoda kobieta po ciąży ćwiczy.
Fotografia: Shutterstock

Jak schudnąć po ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele mam! W naszym artykule podpowiadamy, jak wrócić do smukłej formy sprzed ciąży!

Niedawno urodziłaś dziecko i twoje ciało nie wygląda tak, jakbyś chciała? Nie martw się! Już niedługo wrócisz do figury sprzed ciąży. Według najnowszych badań naukowych, to właśnie w okresie po urodzeniu dziecka, ciało kobiety jest najlepiej przygotowane do utraty wagi!

Zobacz także: Miesiączka po porodzie - kiedy należy się jej spodziewać? 

Jak schudnąć po ciąży? Odpowiednia dieta

Aby szybko schudnąć po urodzeniu dziecka bardzo ważne jest zdrowa odpowiednio zbilansowana dieta. W praktyce oznacza to, że w twoim codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty, które są cennym źródłem witamin z grupy B, witaminy C oraz D a także magnezu i żelaza.

Produkty spożywcze powinny dostarczać tobie energii oraz przyśpieszać spalanie tkanki tłuszczowej. W ten sposób zapewnisz bezpieczeństwo dziecko, które naturalnie karmisz piersią.

Co warto spożywasz po porodzie, żeby schudnąć?

Przykładowe produkty spożywcze, po które należy sięgać to między innymi:

 • Zielone warzywa liściaste (między innymi: rukola, szpinak, roszponka),
 • Kasze i makarony pełnoziarnisty, a także chleb razowy lub żytni,
 • Chude, białe mięso,
 • Ziarna oraz pestki,
 • Owoce cytrusowe,
 • Owoce leśne,
 • Papryka czerwona i ogórek.

 Jakich produktów należy unikać?

 • Jeśli chcesz schudnąć po ciąży, koniecznie unikaj tych produktów:
 • Ciastka i ciasta,
 • Słodycze,
 • Słone przekąski,
 • Produkty  białej mąki (drożdżówki, chleb, makaron),
 • Alkohol,
 • Fast-foody,
 • Przetworzona żywność (pasztety, parówki, konserwy itp.).

Pamiętaj także o tym, aby posiłki były spożywane regularnie. Najlepiej co trzy godziny. Warto jeść mniej i częściej. Należy także unikać węglowodanów prostych (inaczej cukrów prostych) po godzinach popołudniowych.

Jak schudnąć po ciąży? Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna po ciąży jest bardzo ważna. Jednak pierwsze tygodnie po porodzie są szczególnie ważne dla zdrowia matki. Dlatego każde formy ruchy powinny być skonsultowane z lekarzem, który oceni, kiedy mogą być wykonane pierwsze ćwiczenia fizyczne.

Pierwsze 2 tygodnie po urodzeniu dziecka powinny być przeznaczone na odpoczynek i regeneracje! Oczywiście wiadomo, że wykonywanie jakichkolwiek ruchów jest nieuniknione, ale każdej aktywności trzeba podchodzić ostrożnie. W tym czasie dowolne są krótkie spacery, niektóre ćwiczenia z jogi, czy też rozciągające mięśnie.

Szczególną ostrożność nawet w trakcie zabaw z maleństwem powinny zachować kobiety, które są po cesarskim cięciu. W takich przypadkach koniecznie należy nie nadwyrężać brzucha i zwrócić uwagę na gojące się blizny.

Po upływie 3-4 tygodni, powoli można zaczynać uprawiać bardziej wymagającą formę aktywności fizycznej. Jednak także wtedy, nie należy się przemęczać. Warto też pamiętać o tym, że każda kobieta, w innym czasie będzie w stanie wykonać pewne ćwiczenia. Wszystko zależy od organizmu.

Jak schudnąć po ciąży? Odpowiednie nawodnienie

Aby szybko zrzucić zbędne kilogramy po ciąży należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Wiele osób bardzo często zapomina, żeby pić odpowiednią ilość wody, a to negatywnie wpływa na odchudzanie, gdyż zwalania to nasz metabolizm. Inne skutki nieodpowiedniego nawodnienia to także niewłaściwa praca organów wewnętrznych, wysuszenie skóry oraz zaburzenia pracy układu nerwowego.

Warto pamiętać, że odpowiednia ilość wypitej wody przyśpiesza wszystkie przemiany metaboliczne, które zachodzą w naszym organizmie i jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jak schudnąć po ciąży? Daj sobie czas!

Wiele matek jest wręcz bombardowana fotkami znanych mam, które chwile po ciąży znów mają idealną figurę. Pamiętaj, że karmisz piersią – ta czynność zabiera ci już mnóstwo energii i kalorii.

Warto też dodać, że twoje przybieranie na wadzę trwało dziewięć miesięcy. Dlatego warto sobie dać trochę czasu na odchudzanie. Nie zaleca się za wszelką cenę odchudzać się, zwłaszcza, gdy niedawno urodziłaś dziecko.

Zobacz także: Wypadanie macicy - to problem, który dotyczy nie tylko kobiet w ciąży

Młoda mama trzyma swoją córeczkę na rękach. Obie są uśmiechnięte.
Rozwiąż quiz

Sprawdź, jaką mamą będziesz w przyszłości

Młoda mama trzyma swoją córeczkę na rękach. Obie są uśmiechnięte.

1. Czym dla ciebie jest praca?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów