Jak mieć motywację do odchudzania? Poznaj nasze sprawdzone sposoby!

Julita Buczek 25.03.2020 AKTUALIZACJA: 25.03.2020
odchudzanie motywacja
Fotografia: Shutterstock

Sprawdźcie, jakie są najlepsze sposoby na motywację do ćwiczeń oraz odchudzania. Zainspirujcie się naszymi pomysłami i pozbądźcie się nadprogramowych kilogramów.

Jeśli już kilka razy próbowaliście się odchudzać, jednak kończyło się to z marnym skutkiem, pewnie zabrakło wam odpowiedniej motywacji. Sprawdźcie, nasze sprawdzone sposoby na odchudzanie i w końcu osiągnijcie sukces w zrzucaniu zbędnych kilogramów.

Zanim rozpoczniecie odchudzanie warto zastanowić się, dlaczego chcecie to zrobić. Odpowiedzcie sobie na to pytanie, a z pewnością staniecie się znacznie bardziej świadomi w trakcie całego procesu odchudzania. Jednym z najczęstszych powodów jest wygląd, złe samopoczucie, chęć zdobycia akceptacji.

Jeśli już znaczcie powód odchudzania warto określić jasne cele, które pomogą wam w trakcie tej trudnej drogi:

 • określcie cel - to ile chcecie schudnąć. Warto, żeby był realny i możliwy do osiągnięcia,
 • wyznaczenie wskaźnika BMI - to właśnie on dopasuje wagę do naszego wzrostu i innych czynników, tak aby była najlepsza,
 • konsultacja z dietetykiem lub lekarzem - jeśli macie choroby współistniejące powinniście przed odchudzaniem wybrać się do lekarza. Jeśli jesteście w pełni zdrowi, wizyta u dietetyka z pewnością wystarczy,
 • wizyta u psychologa - podjęcie psychoterapii może poprawić nasze samopoczucie oraz nauczy jak pokochać ciało, które mamy.

Jeśli naprawdę zależy wam na zrzuceniu zbędnych kilogramów powinniście przestrzegać kilku ważnych zasad. To właśnie one mają bardzo duży wpływ na waszą psychikę, która teraz wystawiona jest na wielką próbę.

 • Siła woli - przed rozpoczęciem odchudzania warto pomyśleć o sytuacjach, w których wasza motywacja zacznie słabnąć. Co wtedy zrobicie i jak się będziecie motywować?
 • Zapisuj - stwórz notes, w którym tylko i wyłącznie będziesz zapisywać, co udało ci się osiągnąć oraz jak długo ci to zajęło. Po jakimś czasie zauważyć satysfakcjonujące efekty.
 • Wysypiaj się - zdrowy sen to podstawa pracy każdego organizmu, dlatego spraw, aby był twoim rytuałem.
 • Sprawuj kontrolę - nie zrzucaj odpowiedzialności na geny. Zacznij mieć kontrolę nad swoją wagą.
 • Nie podjadaj - nie wybieraj tłustych czy słodkich przekąsek. Zastąp je szklanką wody z cytryną lub ulubionym owocem.
 • Nagradzaj się - co jakiś czas, kiedy widzisz, że odchudzanie skutkuje zrób sobie mały prezent. Może to być wyjście do kina lub teatru.
 • Ćwicz z innymi - jeśli nie lubisz ćwiczyć sam, koniecznie zapisz się na zajęcia zorganizowane tam poznasz naprawdę świetnych ludzi, którzy mają podobne problemy do twoich.
 • Rób zdjęcia - na początku swojej drogi zrób zdjęcie, po kilku tygodniach wykonaj kolejne w takiej samej pozie. Będziesz zaskoczony, jak twoja sylwetka się zmieniła.
 • Kup odpowiedni strój do ćwiczeń - kupno nowego stroju gimnastycznego z pewnością sprawi ci radość. Dodatkowo nowe ubranie sprawi, że będziecie chcieli je nosić podczas treningów.
 • Oglądanie innych - nie po to, aby się porównywać, ale po to by się zainspirować czyjąś przemianą.

Odchudzasz się?

Zobacz także: Skakanka - jak skakać, żeby zauważyć najlepsze efekty?

Na boisku leży kilka piłek. W tle widać bramkę.
Rozwiąż quiz

Uważasz, że znasz się na sporcie? W takim razie sprawdź, czy zdobędziesz komplet punktów

Na boisku leży kilka piłek. W tle widać bramkę.

1. Który z tych sportowców nigdy nie wygrał medalu olimpijskiego:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów