Gorąca kąpiel zamiast ćwiczeń? Naukowcy określili, ile kalorii można spalić leżąc w wannie

Anna Respondek 29.12.2017
Gorąca kąpiel
Fotografia: Pexels

To dobra wiadomość dla wszystkich miłośników relaksu w wannie. 

Kto raz na jakiś czas, po kolejnym ciężkim dniu pracy, nie marzy o gorącej kąpieli z dużą ilością piany i olejków aromatycznych. Ten mały zabieg pomaga rozluźnić mięśnie i pozwala się zrelaksować nawet najbardziej zestresowanej osobie. 

Według najnowszych badań opublikowanych przez doktora Steve’a Faulknera z Uniwersytetu w Loughborough gorąca kąpiel ma jeszcze kilka innych zbawiennych właściwości. Jak się okazało, pomaga między innymi spalić kalorie i zapobiega cukrzycy typu 2.  

Aby udowodnić, że bierne ogrzewanie ciała może wpłynąć korzystnie na zdrowie, naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym wzięło udział 14 mężczyzn. Składał się on z dwóch faz, godzinnej kąpieli w wodzie o temperaturze 40 stopni i godzinnej jeździe na rowerze. Temperatura ciała miała wzrosnąć o 1 stopień w ciągu 60 minut. Naukowcy, po 24 godzinach od eksperymentu, zbadali poziom cukru we krwi uczestników oraz ilość spalonych kalorii po każdym zadaniu. 

Okazało się, że poziom cukru we krwi był o 10 procent niższy, gdy po spożyciu posiłku uczestnicy wzięli gorącą kąpiel, niż gdy uprawiali sport - wyjaśnił prowadzący badania. 

Regularne kąpiele korzystnie wpływają na układ odpornościowy. Mogą również pomóc leczyć przewlekłe stany zapalne, które często występują w przypadku chorób takich jak cukrzyca typu 2. Dodatkowo podczas godzinnego leżenia w wannie możemy spalić 130 kalorii, czyli tyle samo, ile w trakcie półgodzinnego spaceru. 

Jak często bierzecie kąpiele? ;)

giphy-downsized (12)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów