Dlaczego detoks nie jest dobry dla organizmu? Czy pomoże schudnąć? Tego mogliście nie wiedzieć

Anna Respondek 04.01.2018
Detoks
Fotografia: Pexels

Stosowanie detoksu może doprowadzić do zaburzeń odżywiania. 

Po świętach zazwyczaj czujemy się przejedzeni. Jest nam ciężko, a dodatkowe kilogramy pojawiające się na wadze sprawiają, że mamy ochotę po cichu zapłakać. W takich chwilach zaczynamy myśleć o detoksie organizmu, który w szybki i łatwy sposób ma pomóc nam go oczyścić.

Niestety żaden detoks nie jest dietą cud, która sprawi, że w szybkim czasie schudniemy. Detoks kojarzący się jedynie z piciem wody z cytryną albo jedzeniem warzyw czy owoców może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych

Jak przekonują lekarze, nie wystarczy na krótki czas wprowadzić rygorystyczne zasady, aby pozbyć się wielomiesięcznych zaniedbań. Co więcej, fundowanie takiego szoku organizmowi, może przyczynić się do zaburzeń odżywiania. Specjalistka z kliniki leczącej bulimie i anoreksję przyznała w wywiadzie udzielonym Businessinsider.com.pl, że ponad połowa pacjentów stosowała kiedyś dietę sokową czy inne metody oczyszczania organizmu.

Zastosowanie detoksu oczywiście nie w każdym przypadku prowadzi do anoreksji, jednak ma również inne skutki uboczne. Podczas takiego odżywiania organizmowi regularnie brakuje siły i energii. Często dochodzi do zasłabnięć, a brak potrzebnych środków odżywczych wpływa na organy wewnętrzne, a nawet wygląd cery. 

Skąd pomysł na detoks? Sposób ten w 1940 roku wymyślił Stanley Burroughs, który radził, aby codziennie pić od 6 do 12 szklanek wody z dodatkiem soku z cytryny, pieprzu cayenne i syropu klonowym. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów