Dieta po porodzie – jak jeść, by wrócić do formy?

Julita Buczek 24.07.2018
dieta po ciąży
Fotografia: Fotografia Pixaby

Ciąża i poród to spore obciążenie dla organizmu kobiety, nie tylko pod względem fizycznym i psychicznym. Odpowiednio zbilansowana dieta po porodzie pozwoli na szybką regenerację wycieńczonego organizmu i szybki powrót do sił. Jak odżywiać się po urodzeniu dziecka?

Odpowiednio zbilansowana dieta po urodzeniu maluszka jest istotna dla świeżo upieczonej mamy z dwóch względów:

 Zobacz też:  Czym zastąpić jajko w codziennej diecie i w razie potrzeby?

  • pozwala na szybszy powrót do wagi sprzed ciąży
  • wspomaga regenerację organizmu, uzupełniając witaminy i mikroelementy.

 Zobacz też:  Freeganizm – jedzenie ze śmietnika. Szaleństwo, czy ideologia?

W czasie ciąży wiele mam je za dwoje – zwiększając porcje i częstotliwość posiłków, zamiast zwracać uwagę przede wszystkim na zawartość wartościowych składników odżywczych. Często skutkuje to nadwagą po urodzeniu maluszka i utrudnia szybki powrót do wagi sprzed ciąży. Ciąża i poród to czynniki bardzo obciążające organizm, dlatego aby szybko wrócić do pełni sił, a także dbać o jakość pokarmu dla malucha, zalecany jest nie tylko odpoczynek, ale przede wszystkim wartościowa, zbilansowana dieta. Wiele kobiet po narodzinach potomka zmaga się z anemią i niedoborami witamin i składników mineralnych.

Dieta po porodzie – bogata i zrównoważona

 Zobacz też:  Laktoowowegetarianizm - zdrowa dieta, która pozytywnie wpłynie na twój organizm!

Noszenie i odżywianie przez 9 miesięcy malucha w łonie, a następnie poród (szczególnie przez cesarskie cięcie) to ogromne obciążenie dla organizmu kobiety. Osłabieniu ulegają kości (przez utratę wapnia), a dodatkowo młoda mama narażona jest na anemię (poprzez utratę żelaza). Bogata w witaminy i składniki mineralne dieta jest również niezbędna do przyspieszenia procesu gojenia rany poporodowej. Osłabienie i niedobory po porodzie mają również znaczący wpływ na jakość pokarmu dla malucha. Dlatego wartościowa dieta pomoże nie tylko w powrocie do formy, ale zadba także o zdrowie i prawidłowy rozwój niemowlęcia. Pamiętaj o tym, że nie chodzi o to, by jeść więcej – a wartościowo. Najlepsza będzie dieta oparta na piramidzie zdrowego żywienia – czyli taka, którą powinno stosować się na co dzień, by zachować zdrowie, formę i sylwetką. Twój jadłospis powinien wyglądać następująco:

  • węglowodany – mniej więcej połowa posiłku. Dbają przede wszystkim o energię
  • białko powinno stanowić około 20 % diety
  • zdrowe tłuszcze (a więc oliwa z oliwek, olej lniany, słonecznikowy czy sojowy) powinny składać się na 1/3 twojej diety.

Pozostałe zasady diety po porodzie zakładają to, co optymalny, zdrowy tryb żywienia: unikanie tłuszczów trans, przetworzonej żywności, nadmiernych ilości kawy i herbaty, a także wszelkich używek, chipsów i tłustych, smażonych w głębokim oleju potraw.

Kaloryczność potraw – nieco większa, niż przed ciążą

Warto trzymać się również zasady spożywania mniejszej ilości posiłków, za to częściej. Zjadanie 5 zbilansowanych, bogatych w warzywa i owoce posiłków nie pozwoli na napady wilczego głodu, a także pomoże zdyscyplinować się w kwestii podjadania między posiłkami. Przez pierwsze pół roku karmienia piersią, młoda mama powinna zwiększyć kaloryczność posiłków o 500-600 kcal w stosunku do zapotrzebowania przed dietą. W przypadku modyfikacji diety z powodu alergii pokarmowej dziecka, mama powinna ułożyć swój jadłospis pod ścisłą kontrolą dietetyka – aby wykluczając z diety alergen, nie narazić siebie i dziecka na niedobory.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zobaczcie w poniższej galerii, jakie produkty wpływają na wygląd naszej cery:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów