Dieta low carb – na czym polega i dla kogo jest przeznaczona?

Dieta low carb (na czym polega, zasady, efekty, produkty spożywcze, zagrożenia)
Fotografia: Shutterstock

Dieta low carb jest skutecznym sposobem na redukcję zbędnych kilogramów. Na jakich produktach bazuje?

Dieta low carb to inaczej dieta niskowęglowodanowa. Jest to skuteczny sposób na redukcję zbędnych kilogramów. Ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów pozwala skutecznie spalać tłuszcz. Pamiętaj jednak, że dieta daje spektakularne rezultaty wtedy, kiedy połączona jest z treningiem. Jakie są zasady diety low carb i kto powinien ją stosować?

Zobacz także: Jak szybko schudnąć 5 kg? Oto skuteczne triki

Dieta low carb – na czym polega?

Podstawą diety low carb jest obniżenie ilości spożywanych węglowodanów i zaprogramowanie ludzkiego organizmu tak, aby czerpał energię ze zgromadzonego tłuszczu. Tkanka tłuszczowa jest swoistym zabezpieczeniem organizmu w razie braku energii.

Dieta low carb powinna być stosowana przez kilka bądź kilkanaście miesięcy. Wynika to z faktu, iż organizm musi się przyzwyczaić do nowego trybu żywienia.

Dieta low carb – zasady

Dieta low carb opiera się na ograniczeniu ilości spożywanych węglowodanów. Wówczas zaleca się zredukowanie ich ilości poniżej minimalnego zalecanego spożycia na dzień. Norma dla osoby dorosłej wynosi 130 g na dobę.

Ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów rekompensowane jest dla organizmu poprzez zwiększenie spożycia tłuszczy i często także białka. Ma to na celu zmniejszenie wydzielania insuliny, a co za tym idzie obniżenie poziomu glukozy we krwi.

Ważnym elementem tego rodzaju diety są zdrowe tłuszcze. To one bowiem odpowiadają za uzupełnienie bilansu kalorycznego oraz zachowanie pełnej sprawności umysłowej. Są one również istotne w prawidłowym funkcjonowaniu układu krążenia i serca.

Bardzo ważne jest także spożywanie odpowiedniej ilości warzyw. Mają one działanie zasadowe. Dodatkowo dostarczają organizmowi minerały, błonnik i witaminy.

Dieta low carb – efekty

Zgodnie z założeniem diety low carb jej efektem będzie zrzucenie zbędnych kilogramów. Zmiana sposobu odżywiania zapewni także poprawę samopoczucia, podniesienie witalności a nawet sprawniejsze działanie mózgu. Ten rodzaj diety przyczynia się także do poprawy funkcjonowania układu nerwowego i układu krążenia oraz do poprawy wyglądu skóry. Dieta low carb zalecana jest osobom chorym na cukrzycę.

Aby dieta low carb przyniosła pożądane efekty, bardzo ważne jest to, aby prawidłowo z niej wyjść. Nieumiejętne wyjście z diety i nagła zmiana nawyków żywieniowych może się wiązać z rychłym powrotem utraconych kilogramów.

Zobacz także: Soki odchudzające to świetne uzupełnienie zdrowej diety. Te 5 przepisów musisz wypróbować!

Dieta low carb – produkty spożywcze

Dieta low carb oparta jest na takich produktach spożywczych, jak jaja, mięso, ryby, oleje, nabiał (śmietana, sery pleśniowe, tłuste twarogi, ser mascarpone), smalec czy masło klarowane. W diecie nie powinno również zabraknąć nisko skrobiowych warzyw (jest to papryka, kalafior, kapusta, ogórki, cukinia), orzechów czy awokado.

Należy jednak ograniczyć spożycie węglowodanów złożonych, których znaczne ilości znajdują się w takich produktach, jak rośliny strączkowe czy produkty zbożowe (pieczywo, makarony, płatki, kasza jaglana). Ważne jest także to, aby znacząco zmniejszyć spożycie owoców, ponieważ zawierają one duże ilości cukrów prostych.

Dieta low carb – zagrożenia

Dieta low carb opiera się na znacznym ograniczeniu ilości spożywanych węglowodanów, a to powodować może liczne niedobory składników pokarmowych. Ten rodzaj diety wiąże się także ze zredukowaniem spożywania błonnika pokarmowego, a to z kolei może negatywnie wpływać na perystaltykę jelit.

Wprowadzenie diety low carb może wiązać się także z zaburzeniami w funkcjonowaniu układu nerwowego wynikającymi z niedostateczną ilością witaminy B.

Jeśli dana osoba przechodzi na dietę low carb, musi liczyć się z ewentualnym niedoborem takich składników mineralnych, jak magnez, wapń czy potas, a to będzie zwiększać ryzyko problemów z mineralizacją kości.

Zbyt długie stosowanie tego rodzaju diety może także skutkować podwyższeniem ryzyka wystąpienia miażdżycy. Wynika to z faktu, iż dieta low carb wiąże się ze zwiększonym spożywaniem tłuszczów zwierzęcych.

Zobacz także: Jak zmniejszyć apetyt? Podpowiadamy, jakie są na to najlepsze sposoby

Rozwiąż quiz

Czy odgadniesz z jakiego kraju pochodzi to danie? Tylko 1 na 10 osób zdobywa komplet punktów!

sushi
Fotografia: shutterstock

1. Z jakiego kraju pochodzi sushi?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów