Dieta eliminacyjna sposobem na alergię pokarmową. Na czym polega?

Sylwia Kropiewnicka 11.01.2019
Dieta eliminacyjna
Fotografia: Shutterstock

Dieta eliminacyjna jest jedyną formą leczenia przyczynowego, jeśli chodzi o alergię pokarmową. Wdrożenie jej może skutkować całkowitym ustąpieniem niechcianych objawów.

U niektórych osób po spożyciu wybranych produktów pojawiają się niepożądane objawy chorobowe. Alergie pokarmowe i ich skutki mogą skutecznie uprzykrzyć życie, a niepożądane objawy pokrzyżować twoje plany. Dieta eliminacyjna to jedyny, skuteczny sposób aby zapobiec niechcianym objawom. Na czym dokładnie polega?

Zobacz także: Jak zmniejszyć apetyt? Podpowiadamy, jakie są na to najlepsze sposoby

Dieta eliminacyjna – co to?

Jeśli niepożądane objawy chorobowe, występują każdorazowo po spożyciu konkretnych produktów, najprawdopodobniej jest to alergia pokarmowa. Podstawowym sposobem radzenia sobie z nią, jest wyeliminowanie ze swojego jadłospisu szkodliwego alergenu.

Dieta eliminacyjna jest podstawowym sposobem leczenia alergii pokarmowej. Opiera się ona na okresowym lub stałym wykluczeniu składników pokarmowych, które w przypadku danej osoby mogą być źle tolerowane lub szkodliwe. Ten rodzaj diety zakłada także jednoczesne wprowadzenie do jadłospisu pacjenta składników o równoważnych wartościach odżywczych.

Do produktów, które najczęściej wywołują alergie pokarmowe należą:

To właśnie te składniki najczęściej należy wyeliminować z diety.  

Zobacz także: Peganizm - dieta, która będzie hitem 2019 roku!

Dieta eliminacyjna – dla kogo?

Dieta eliminacyjna jest ukierunkowana na wszystkie osoby, u których pojawiły się objawy alergii pokarmowej. To także metoda leczenia procesu chorobowego, który został już wcześniej rozpoznany. Dietę eliminacyjną stosuje się także w celu przywrócenia tolerancji na pokarm wywołujący alergię.

Celem stosowania tego rodzaju diety jest głównie zmniejszenie reakcji ludzkiego układu odpornościowego na dany produkt lub jego składnik oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia reakcji pseudoalergicznych.

Stosowanie diety eliminacyjnej może doprowadzić do całkowitego ustąpienia alergii, gdyż jest to jedyna forma leczenia przyczynowego. Co można, a czego nie można jeść, będąc na diecie eliminacyjnej? To już zależy od rodzaju diety.

Dieta eliminacyjna – rodzaje

Jeśli chodzi o rodzaje diety eliminacyjnej, wyróżnia się trzy. Jest to dieta polegająca na całkowitym wyeliminowaniu składników szkodliwych dla chorego, dieta elementarna oraz dieta oligoantygenowa.  

  • Dieta polega na całkowitym wykluczeniu szkodliwych produktów lub składników

szkodliwe produkty lub składniki, które potencjalnie mogą wywoływać niepożądane efekty powinny zostać całkowicie usunięte z jadłospisu. Takie produkty powinny być wyłączane z diety pojedynczo do momentu, aż objawy ustąpią. Tylko wtedy wiadomo, który produkt je powodował.

Całkowita eliminacja konkretnych produktów może się wiązać z niedoborem składników odżywczych, które są w nim zawarte. To również może nieść ze sobą niepożądane rezultaty. Jeśli chcesz im zapobiec, powinnaś zastosować zamienniki, czyli produkty o równoważnych lub zbliżonych wartościach odżywczych.

  • Dieta elementarna

Jeśli poprzedni typ diety nie przyniósł rezultatów i nadal nie wiesz, który składnik jest dla ciebie szkodliwy, wypróbuj dietę elementarną. Charakteryzuje się ona wprowadzeniem tylko pojedynczych aminokwasów, mogących być źródłem energii dla organizmu.

  • Dieta oligoantygenowa

Ten rodzaj diety eliminacyjnej jest stosowany w sytuacji, gdy niepożądane objawy chorobowe pojawiają się po spożyciu różnych pokarmów. Dieta oligoantygenowa może być stosowana wyłącznie od jednego do czterech tygodni, ponieważ w jej skład mogą wchodzić jedynie produkty, które uczulają rzadko, czyli tzw. „bezpieczne produkty”. Wśród nich są m.ni. brokuły, sałata, ziemniaki, oliwa z oliwek, kukurydza, ryż.

Jeśli dieta eliminacyjne nie przynosi określonych rezultatów, najlepiej jest powrócić do poprzedniej diety. Kiedy jednak zauważysz poprawę, zalecane jest przeprowadzenie próby prowokacji pokarmowej. Polega ona na wprowadzeniu szkodliwego pokarmu do diety.

Zobacz także: Dieta antyrakowa. Co jeść, aby uniknąć nowotworu?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów