Dieta białkowo – tłuszczowa nie wyklucza z jadłospisu ulubionych dań. Na czym polega?

Dieta białkowo – tłuszczowa (na czym polega, fazy, efekty, wady)
Fotografia: Shutterstock

Ten rodzaj diety bazuje na wysokim spożyciu produktów tłuszczowych i białkowych oraz zmniejszeniu spożycia węglowodanów. Komu jest zalecana?

Jednym z przykładów diety białkowo – tłuszczowej jest dieta Atkinsa. Głównym założeniem takiego modelu odżywiania jest szybka utrata zbędnych kilogramów. Niestety, kuracja ta niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. Jakich?

Zobacz także: Skuteczna dieta to podstawa odchudzania. Którą wybrać?

Dieta białkowo – tłuszczowa – na czym polega?

Dieta białkowo-tłuszczowa jest połączeniem diety wysokotłuszczowej oraz diety wysokobiałkowej. Jednocześnie z jadłospisu zostają wyeliminowane lub ograniczone produkty zawierające węglowodany.

Duży udział białek i tłuszczów powoduje wytwarzanie w organizmie ciał ketonowych, które z kolei wpływają  na zahamowanie apetytu. Dieta ta świetnie sprawdzi się w przypadku osób chcących w stosunkowo krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów.

Jej duża zaletą jest to, że ten model odżywiania nie wymaga rezygnacji z ulubionych potraw np. tych zawierających tłuste mięso.

Dieta białkowo – tłuszczowa – fazy

Dieta białkowo – tłuszczowa podzielona jest na trzy fazy. Jak wygląda każda z nich?

  • Faza 1

Jest to etap, który stanowi swoiste wprowadzenie do odchudzania i ma za zadanie przygotować organizm do nowego sposobu odżywiania. Zakłada ona ograniczenie spożycia węglowodanów do 20 g na dobę.

W trakcie trwania tej fazy konieczne jest wykluczenie z jadłospisu cukru i produktów, które go zawierają, produktów zbożowych oraz warzyw i owoców zawierających duże ilości skrobi. Spożywać można za to produkty białkowe takie jak jaja, ryby, warzywa niskoskrobiowe i tłuszcze pochodzenia roślinnego.

  • Faza 2

Na tym etapie ilość spożywanych węglowodanów ulega zwiększeniu do 30-50 g na dany dzień. Węglowodany zostają wprowadzone do diety w postaci warzyw i niektórych owoców takich jak jagody. Bardzo ważne jest to, aby wybierać owoce mające niski indeks glikemiczny.

  • Faza 3

Jeśli dana osoba zdecyduje się na dietę białkowo-tłuszczową, ten etap tak naprawdę powinien trwać do końca jej życia. Początkowo spożycie węglowodanów należy zwiększać stopniowo – o 10 g każdego tygodnia do momentu, aż masa ciała będzie się utrzymywać na stałym poziomie.

Wagę należy jednak stale monitorować i w momencie, kiedy zacznie rosnąć, konieczny będzie powrót do ilości węglowodanów przy której kilogramy utrzymywały się na optymalnym, stałym poziomie.

Istotne jest to, aby nie łączyć cukrów z jajami i tłuszczami zwierzęcymi. Zgodnie z założeniami diety w każdej kolejnej fazie zalecane jest spożycie 4-5 posiłków dziennie oraz picie minimalnie 2 litrów wody.

Zobacz także: Dieta na masę mięśniową. Zasady i polecane produkty

Dieta białkowo – tłuszczowa – efekty

Dzięki temu, że ten rodzaj diety daje naprawdę spektakularne efekty, jej popularność cały czas wzrasta, szczególnie wśród osób chcących zrzucić zbędne kilogramy. Jest to świetna alternatywa dla diet bazujących na znacznym ograniczeniu kalorii czy dla głodówki.

W diecie białkowo – tłuszczowej posiłki są odpowiednio skomponowane, dzięki czemu nie powodują nagłych ataków głodu i dają poczucie sytości.

Dieta ta jest stosunkowo prosta i nie wymaga wykluczenia z jadłospisu tłustych mięs czy kiełbas jest ona więc specjalnie ceniona przez fanów mięs. Dodatkowym jej autem jest brak konieczności liczenia kalorii.

Ten model odżywiania zapewnia wysoką ilość kwasów tłuszczowych oraz pozwala wypracować zdrowe nawyki żywieniowe takie jak regularne spożywanie posiłków czy właściwe nawadnianie organizmu.

Dieta białkowo – tłuszczowa dodatkowo zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Dieta białkowo – tłuszczowa – wady

Niestety, ten model odżywiania niesie ze sobą wiele wad. Jest wśród nich m.in. fakt, iż prowadzi do niedoborów wielu substancji odżywczych, w tym składników mineralnych, witamin oraz błonnika pokarmowego.

Dieta ta stosowana przez długi czas prowadzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, a to z kolei prowadzi do zakwaszenia organizmu.

Z racji na to, że dieta białkowo – tłuszczowa jest uboga w niezbędny do pracy jelit błonnik powoduje ona zaparcia. Długotrwałe stosowanie tej diety powodować może zwiększenie ryzyka zachorowania na miażdżycę i inne schorzenia dotykające układ sercowo – naczyniowy.

Dodatkowo, niedobór węglowodanów będących podstawowym źródłem energii powoduje takie dolegliwości jak:

Zobacz także: Będąc na diecie 5:2, nie musisz rezygnować z ulubionych potraw. Na czym ona polega?

Rozwiąż quiz

Czy odgadniesz z jakiego kraju pochodzi to danie? Tylko 1 na 10 osób zdobywa komplet punktów!

sushi
Fotografia: shutterstock

1. Z jakiego kraju pochodzi sushi?

 

 

 

 

 

 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów