Dieta bez węglowodanów nie jest dla każdego. Kto powinien ją stosować?

Dieta bez węglowodanów (zasady, efekty)
Fotografia: Shutterstock

Dieta bez węglowodanów, która inaczej nazywana jest dietą ketogenną, zalecana jest szczególnie osobom chorym na padaczkę lekooporną.

Podczas stosowania diety ketogennej w organizmie człowieka powstają związki ketonowe. Obniżają one aktywność mózgu. Diety tej nie stosuje się w celu zrzucenia zbędnych kilogramów, nie jest ona bowiem dietą fizjologiczną. Jakie są zasady diety bez węglowodanów?

Zobacz także: Pokrzywa pozytywnie wpływa na odchudzanie. W jaki sposób?

Dieta bez węglowodanów – zasady

Głównym wskazaniem do stosowania diety bez węglowodanów jest padaczka, która jest odporna na leczenie farmakologiczne. Nazwa diety wzięła się od tego, iż stosowanie diety bez węglowodanów generuje w organizmie powstawanie ciał ketonowych, a one z kolei go zakwaszają, powodując tym samym zmniejszenie aktywności komórek nerwowych.

Ten rodzaj diety stosuje się na zlecenie neurologa, a w trakcie jej stosowania należy regularnie monitorować stan zdrowia chorego. W tym celu wykonuje się kompleksowe badania średnio co trzy miesiące.

Wprowadzenie diety bez węglowodanów oznacza jednoczesne wyeliminowanie ze swojego jadłospisu warzyw, owoców, kasz i pieczywa. Taki sposób odżywiania nie dostarcza choremu odpowiedniej ilości witaminy C oraz witamin z grupy B. Kiedy chory stosuje dietę bez węglowodanów powinien przyjmować preparaty witaminowo-mineralne.

Maksymalny czas stosowania tej diety wynosi 2-3 lata.

Dieta bez węglowodanów – skutki stosowania

Stosowanie diety bez węglowodanów powoduje zwiększenie ilości spożywanych tłuszczy, a to z kolei powoduje szereg działań niepożądanych. Należą do nich:

Stosowanie diety bez węglowodanów może wiązać się z ryzykiem wystąpienia kamicy nerkowej bądź kamicy pęcherzyka żółciowego. Innym negatywnym skutkiem jest możliwość rozwoju hipercholesterolemii, która z kolei może być bezpośrednią przyczyną rozwoju miażdżycy i zawału serca czy udaru mózgu.

Dodatkowo, osoby na tej diecie zapaść mogą na schorzenia kości takie jak nadmierna łamliwość czy osteopenia. Dieta bez węglowodanów niekorzystnie wpływa także układ immunologiczny i upośledza jego działanie. Na skutek tego zwiększa się skłonność organizmu do infekcji wirusowych i bakteryjnych.

Długotrwałe stosowanie diety, która opiera się na eliminacji węglowodanów zaburza funkcjonowanie organizmu i powoduje wiele chorób. Dzieje się tak, ponieważ jedynie dieta bogata w tłuszcze, białka i węglowodany jest gwarantem prawidłowego działania ludzkiego organizmu.

Zobacz także: Jak schudnąć 10 kilogramów w miesiąc? Koniecznie musisz zastosować te 3 sposoby!

 Do czego wykorzystuje się rośliny lecznicze w medycynie naturalnej? Koniecznie sprawdź.

 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów