Będąc na diecie 5:2, nie musisz rezygnować z ulubionych potraw. Na czym ona polega?

Dieta 5:2 (zasady, co jeść, zalety)
Fotografia: Shutterstock

Będąc na diecie 5:2, nie musisz rezygnować z ulubionych potraw. Na czym ona polega?

Będąc na diecie 5:2 przez pięć pierwszych dni możesz jeść normalnie. W trakcie dwóch dni „głodówki” twoje posiłki powinny składać się głównie z sycących produktów białkowych oraz produktów o niskim indeksie glikemicznym.

Dieta dr Mosleya powstała z myślą o osobach, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, bez całkowitej rezygnacji z ulubionych potraw i produktów. Zgodnie z zaleceniem diety 5:2 przez 5 dni możesz spożywać dowolne, ulubione posiłki, a podczas 2 pozostałych musisz ograniczyć ilość przyjmowanych kalorii.

Zobacz także: Dieta 2000 kcal – co musisz o niej wiedzieć?

Dieta 5:2 – zasady

Dieta dr Mosleya nazywana bywa także dietą postną. Jej założeniem jest nie tylko redukcja zbędnych kilogramów, lecz także obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Założeniem tej diety jest także podniesienie wrażliwości organizmu na działanie insuliny. Skutkuje to zmniejszeniem ryzyka wystąpienia takich chorób jak cukrzyca czy zawał serca.

Twórca tego rodzaju diety zapewnia, iż przetestował ją na sobie i po trzech miesiącach kuracji jego parametry wróciły do normy, a ilość kilogramów spadła o 8 kg.

Najważniejszą zasadą diety 5:2 jest stosowanie głodówki przez 2 dni w tygodniu. Nie polega ona jednak na całkowitej rezygnacji z jedzenia a na przestrzeganiu odpowiedniej liczby kalorii. W przypadku kobiet wynosi ona 500, a w przypadku mężczyzn 600. Wartości te stanowią średnio ¼ dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Dieta 5:2 – co jeść?

Będąc na diecie 5:2 przez pięć pierwszych dni, możesz jeść normalnie. W trakcie dwóch dni „głodówki” twoje posiłki powinny składać się głównie z sycących produktów białkowych oraz produktów o niskim indeksie glikemicznym.

Przykładowy jadłospis powinien składać się z ryb morskich o białym mięsie, drobiu i warzyw. Powinno się spożywać dwa posiłki (śniadanie i kolację), a pomiędzy nimi powinna wystąpić 12-godzinna przerwa. Stanowi ona swojego rodzaju post.

Bardzo ważne jest, aby odpowiednio nawadniać organizm. Istotne jest także, aby 2 dni, w których obowiązuje post nie następowały bezpośrednio po sobie.

Dieta 5:2 – zalety

Główną zaletą diety 5:2 jest nie tylko redukcja zbędnych kilogramów, ale także dobroczynny, zdrowotny wpływ na organizm człowieka i jego psychikę.

Tym, co wyróżnia dietę 5:2 na tle innych jest fakt, iż przejście na ten rodzaj diety nie jest tak trudny, jak w przypadku innych diet. Jedynie w dni postne istnieje ograniczenie co do kaloryczności posiłków. Taki model odżywiania pozwala także uniknąć efektu jojo. Dzieje się tak, ponieważ stosowanie jedynie dwóch dni postnych nie powoduje nadmiernego objadania się w kolejnych dniach.

Dodatkową zaletą jest także fakt, iż w trakcie 5 dni, kiedy głodówka nie obowiązuje, nie ma konieczności rezygnacji z kawy, słodyczy czy alkoholu. Spożywanie zdrowych posiłków będzie jednak miało pozytywny wpływ na efekty odchudzające.

Zobacz także: Kawa z masłem może wspomóc odchudzanie. Jakie ma właściwości?

 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów