Dieta 2000 kcal – co musisz o niej wiedzieć?

Dieta 200 kcal (na czym polega, dla kogo jest przeznaczona, dzienne zapotrzebowanie kaloryczne)
Fotografia: Shutterstock

Dieta 2000 kalorii to świetny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Na czym polega?

Dieta 2000 kalorii pozwala wypośrodkować zapotrzebowanie organizmu na ilość kalorii potrzebną do podtrzymania funkcji życiowych i jednoczesnej redukcji wagi. Jest to jedna z diet proponowanych osobom chcącym w stosunkowo krótkim czasie zrzucić zbędne kilogramy. Jakie są jej zasady i jak dobrać jadłospis?

Zobacz także: Jak schudnąć 10 kilogramów w miesiąc? Koniecznie musisz zastosować te 3 sposoby!

Dieta 2000 kcal – na czym polega

Dieta 2000 kcal wypośrodkowuje zapotrzebowanie kaloryczne organizmu do podtrzymania funkcji życiowych i wagi. Wartość kaloryczną diety warto jest jednak określać na podstawie BMR danej osoby.

Dieta 2000 kalorii to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Liczba 2000 kalorii w nazwie jest liczbą umowną i w rzeczywistości ilość kalorii spożywanych danego dnia przez osobę będą na diecie dobierane jest indywidualnie. Każdy człowiek ma bowiem inne dzienne zapotrzebowanie kaloryczne (BMR) i to właśnie na tym bazuje ta dieta.

Dieta 2000 kcal – dla kogo jest przeznaczona?

Dieta 2000 kcal jest swoistym złotym środkiem, ludzki organizm będzie miał bowiem wystarczającą ilość energii do podtrzymania funkcji życiowych, przy czym będzie spalał zbędne kalorie.

Jeśli myślisz o zmianie swoich nawyków żywieniowych i chcesz zrzucić zbędne kilogramy, dieta 2000 kalorii to coś dla ciebie. Kiedy połączysz ją z treningiem, efekty będą naprawdę zadowalające. Według ogólnego założenia diety ludzki organizm potrzebuje niecałe 1500 kalorii, aby podtrzymać funkcje życiowe w stanie spoczynku, za to liczba 2500 kalorii jest potrzebna do podtrzymania wagi.

Dieta 2000 kcal – dzienne zapotrzebowanie kaloryczne

Dziennie zapotrzebowanie kaloryczne (BMR) jest parametrem, który pozwala określić liczbę kalorii, którą każdy człowiek powinien spożywać po to, aby jego organizm pracował prawidłowo.

Zapotrzebowanie kaloryczne to ilość kalorii, którą każda osoba musi dostarczyć swojemu organizmowi. Odpowiada to za prawidłową pracę organizmu, a właściwa ilość kalorii umożliwia uzyskanie odpowiedniej masy ciała.

Jeśli chcesz schudnąć lub przybrać na wadze, koniecznie dowiedz się, jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne.

  • BMR (basal metabolic rate)

Nazywany jest inaczej tempem metabolizmu podstawowego. Parametr ten wskazuje najmniejsze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, dzięki dana osoba jest w stanie zachować podstawowe funkcje życiowe.

Na BMR wpływają wiek, płeć, geny, hormony i wzrost.

Istnieje wiele metod obliczenia BMR. Najłatwiejsza z nich jest metoda uproszczona, bowiem uwzględnia ona tylko wagę. Obrazuje ją wzór:

PPM = 24 x masa ciała (kg)

  • Metoda Katch – McArdle

Jest ona najbardziej dokładna ze wszystkich proponowanych metod, jednak aby móc z niej skorzystać, należy znać swoją masę mięśniową. Metodę tą obrazuje wzór:

PPM = 370 + (21,6 x masa mięśniowa ciała podana w kg)

Następnie otrzymany wynik należy pomnożyć przez współczynnik odpowiadający aktywności fizycznej.

Dieta 2000 kcal a redukcja wagi

Dieta jest bardzo istotna w redukcji wagi, jednak równie ważna jest aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia pozwolą wysmuklić ciało, zredukować cellulit oraz ujędrnić skórę. Dla osób początkujących świetnie sprawdzą się ćwiczenia na mięśnie brzucha oraz ćwiczenia na pośladki.

Jeśli jesteś posiadaczem karnetu na siłownię lub chcesz się w niego wyposażyć, koniecznie wybierz się także na zajęcia fitness. Kluby mają zróżnicowaną ofertę i zarówno osoby, które dopiero co zaczynają swoją przygodę ze sportem, jak i ci zaawansowani znajdą coś dla siebie. W przypadku tych drugich świetnie sprawdzi się trening obwodowy czy ćwiczenia w tabacie.

Pamiętaj także, aby przed każdym treningiem wykonywać ćwiczenia rozciągające. Rozciąganie po treningu jest równie istotne. Jeśli czujesz się spięta, koniecznie wypróbuj jogę i pilates.

Zobacz także: Nasiona chia – jakie są ich właściwości odchudzające?

Na boisku leży kilka piłek. W tle widać bramkę.
Rozwiąż quiz

Uważasz, że znasz się na sporcie? W takim razie sprawdź, czy zdobędziesz komplet punktów

Na boisku leży kilka piłek. W tle widać bramkę.

1. Który z tych sportowców nigdy nie wygrał medalu olimpijskiego:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów