Czy kawa rozpuszczalna może szkodzić? Specjalista ujawnia, z czego tak naprawdę powstaje

Anna Respondek 10.01.2018
Czy warto pić kawę rozpuszczalną?
Fotografia: Pexels

Chemiczny substytut czy może faktycznie naturalnie mielone ziarna kawy? 

Na świecie żyją miliony miłośników picia kawy. Jednią wolą espresso inni latte, a jeszcze inni zwykłą czarną z fusami. A co z kawą rozpuszczalną? Choć wiele osób codziennie rano wypija kubek takiego naparu, to znajdą się również tacy, którzy nazwą go jedynie chemicznym substytutem niewartym uwagi.

Jaka jest prawda? Wbrew pozorom kawa rozpuszczalna nie jest robiona w żaden chemiczny sposób. Istnieją dwa sposoby jej tworzenia. Po pierwsze liofilizacja, czyli pozbawienie ziaren kawy wody poprzez proces wymrożenia. Najpierw zostają one zaparzone, następnie schładza się je do temperatury minus 40-50 stopni i usuwa powstały lód. Ostatnim krokiem jest zmielenie ziaren. Drugi sposób jest nieco mniej skomplikowany i polega na stworzeniu kawowego naparu, który później odparowuje się powietrzem o wysokiej temperaturze. Dzięki tym sposobom kawa ma długą przydatność do spożycia i znacznie szybciej można ją przyrządzić, ponieważ nie wymaga parzenia. 

Dlaczego zatem niektórzy nie lubią kawy rozpuszczalnej i nie mogą znieść jej smaku? Zazwyczaj do stworzenia kawy rozpuszczalnej wykorzystuje się najtańsze gatunki ziaren, dlatego smak i zapach nie jest tak intensywny, jak w przypadku kawy parzonej. Niestety na większości opakowań kawy rozpuszczalnej nie znajdziemy informacji dotyczącej jakości ziaren, z których została zrobiona. 

Jeśli chodzi o wątpliwości dotyczące szkodliwości produktu, rozwiał je specjalista dietetyk, który podpowiedział, na co w szczególności zwrócić uwagę. Przede wszystkim należy wystrzegać się różnego rodzaju mieszanek. 

Szczególną uwagę należy zwrócić na wszystkie dodatki w mieszankach typu 2w1 czy 3w1, zdecydowanie lepiej ich unikać - zaznacza dietetyk Robert Lipert dla Portal.abczdrowie.pl.

Nie każda kawa rozpuszczalna zawiera w sobie niezdrowe składniki, jednak większość z nich bogata jest w akrylamid, związek chemiczny, który według specjalistów może, choć nie musi, powodować rozwój nowotworów. Kawa rozpuszczalna jest w szczególności dobra dla osób zmagających się z wysokim ciśnieniem, ponieważ zawiera w sobie dużo mniejsze ilości kofeiny, dzięki czemu nie powoduje nagłego pobudzenia. 

Do tej pory nie przeprowadzono badań, które potwierdziłyby szkodliwość kawy rozpuszczalnej, jednak tak jak w przypadku każdego rodzaju kawy, należy pić ją z umiarem. 

giphy-downsized (42)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów