Czy dieta wegetariańska jest odpowiednia dla dzieci? Dietetyczka o tym, czy to bezpieczne

Katarzyna Leszczyńska 29.12.2017
Czy dieta wegetariańska jest zdrowa dla dzieci?
Fotografia: pixabay.com

Najważniejsze jest zbilansowanie żywności.

Wegetarianizm staje się coraz popularniejszy wśród ludzi. Wiele dorosłych osób decyduje się na niego ze względu na przekonania. Niektórzy z nich taką dietą chcą żywić również swoje dzieci. Tutaj jednak pojawia się pytanie, na ile dzieci, które są w trakcie rozwoju organizmu, powinny ograniczać jedzenie mięsa. Czy dieta wegetariańska jest dla nich zdrowa i może dostarczyć im odpowiednich składników odżywczych?

Ta kwestia została poruszona niedawno w „Dzień Dobry TVN”. Dietetyczka, Monika Stromkie-Złomaniec, opowiedziała, jaka dieta jest najodpowiedniejsza dla dzieci. Jej zdaniem trzeba dostarczyć milusińskim wszystkich najważniejszych składników odżywczych, co można osiągnąć jedynie przez wprowadzenie im zbilansowanej diety, która od czasu do czasu dopuszcza białko zwierzęce.

Zgodnie z rekomendacjami dieta wegetariańska może być stosowana u dzieci. Nie myślę tu o  takiej skrajnej diecie wegańskiej, tylko laktoowowegetariańskiej, która zakłada włączenie do diety nabiału, jaj – powiedziała Stromkie-Złomaniec.

Zdaniem dietetyczki mięso jedzone jedynie raz w tygodniu jest już restrykcyjną opcją. W przypadku diety, zwłaszcza zwierzęcej, należy zachować umiar. Dania jarskie również mogą być wartościowe. Zwłaszcza, że żelazo zawarte w mięsie można zastąpić roślinami strączkowymi, np.: grochem, ciecierzycą oraz soczewicą. Choć nie są to ulubione produkty dzieci, rodzice mogą zadbać, żeby zaproponować im naprawdę smaczny posiłek z tymi składnikami.

Dieta powinna być silnie indywidualizowana. Jest tak, że w niektórych przypadkach mięso będzie wskazane w większej ilości, a w innych przypadkach ono w ogóle będzie niewskazane dla zdrowia – dopowiedziała Iwona Zasuwa, autorka książki o zdrowym żywieniu.

Monika Stromkie-Złomaniec podkreśliła, że rodzicom błędnie wydaje się, że dzieci mają za mało białka, dlatego każą swoim pociechom jeść mięso. Jak wynika z badań, problemy zdrowotne bardziej związane są z brakiem witamin, których więcej znajdziemy właśnie w roślinach i kaszach. Każda dieta zatem powinna być ułożona w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem, co jest najważniejsze, zwłaszcza w przypadku żywienia najmłodszych. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów