Jak skutecznie schudnąć? Dietetyk radzi, jak dopasować plan żywienia do typu sylwetki

Katarzyna Leszczyńska 20.03.2018
Zdrowe odżywianie
Fotografia: Shutterstock.com

Ajurweda jest coraz popularniejsza. Polega na sprzężeniu ciała i umysłu. Wyróżnia trzy typy sylwetki. Dietetyk radzi, jak dopasować do każdej z nich menu.

Ajurweda to coraz popularniejszy nurt medycyny alternatywnej, w którym istotą jest uświadomienie sobie, w jaki sposób możemy kształtować nasze zdrowie, żeby cieszyć się nim jak najdłużej. Okazuje się, że w jej ramach wyróżnia się dla każdego człowieka unikalny plan, „prakryti”, czyli typ osobowości. Określa się go na zasadzie sprzężenia ciała i umysłu, czyli tzw. doszy.

Wata dosza kontroluje ruch, dlatego łączy się ze zmiennością. Osoba o sylwetce typu wata jest szczupła, ponieważ nieustannie pozostaje w ruchu. Może zatem dużo jeść, bez ryzyka przybrania na wadze. Jeżeli chodzi o osobę typu pitta, jej budowa ciała jest średnia, ale jest to człowiek bardzo wytrzymały. Osoby typu kapha natomiast mają solidną budowę ciała. To nie muszą być ludzie otyli, ale mogą być też bardzo umięśnieni. Jest to człowiek zazwyczaj powolny, ale również niezwykle uważny.

W Ajurweda każdy ma dominującą doshę, która jest specyficzną energią, która krąży po ciele i reguluje zarówno nasz wygląd, jak i stany emocjonalne. Dopiero gdy zaczynasz zdawać sobie sprawę z dominującej doshy, możesz zacząć zachowywać równowagę i harmonię w swoim życiu – powiedziała dietetyk Lee Holmes w rozmowie z Dailymail.co.uk.

Jednocześnie dietetyk Holmes postanowiła wskazać dla „Daily Mail”, jak dobrać dietę do każdego z tych trzech typów sylwetki, żeby utrzymać szczupły wygląd. Ekspertka wzięła pod uwagę również jedzenie sezonowe, ponieważ nie od dziś wiadomo, że w zimie nasza dieta wygląda zupełnie inaczej niż latem. Zobaczcie w poniższej galerii, jak dopasować menu do kształtu sylwetki. Zanim jednak się zdecydujemy na odchudzanie, warto sprawdzić, czy w ogóle jest nam ono potrzebne. Można to zrobić w prosty sposób, przy pomocy kalkulatora BMI.

Autor: Katarzyna Leszczyńska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów