Co dzieje się z organizmem po odstawieniu mięsa? Wpływ nie tylko na wagę

Anna Respondek 18.12.2017
Czy jesz mięso?
Fotografia: Pexels

Istnieją plusy i minusy rezygnacji z mięsa.

Coraz więcej ludzi rezygnuje z jedzenia mięsa i przechodzi na dietę wegetariańską bądź wegańską. Nie zawsze kończy się to dobrze dla zdrowia, ponieważ jak przestrzegają lekarze, należy robić to z rozmysłem i początkowo pod kontrolą dietetyka.

Aby dostarczyć organizmowi odpowiednich składników odżywczych, szczególnie białka, którego jest dużo w mięsie, należy wiedzieć czym je zastąpić. Specjaliści uważają, że niejedzenie mięsa ma swoje plusy i minusy. Jakie z nich są najistotniejsze? 

giphy-downsized (23)

Zmienia się ilość "dobrych bakterii"

Powiedzenie, że jesteś tym, co jesz, może mieć w sobie wiele prawdy. Okazuje się, że osoby, które nie spożywają mięsa, mają w jelitach dużo więcej "dobrych bakterii". Naukowcy postanowili przebadać trzy grupy uczestników "wszystkożerców", wegetarian i wegan. Największą różnicę zauważyli w przypadku pierwszej i trzeciej grupy. Jelita wegan były zaopatrzone w największą liczbę bakterii wspomagających ich działanie. 

Utrata wagi

Uczeni z Uniwersytetu Medycznego George'a Washingtona w Waszyngtonie postanowili sprawdzić, jak dużo kilogramów tracą osoby, które przechodzą na dietę bezmięsną. Wyniki badań opublikowali w znanym naukowym czasopiśmie "Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics". Jak się okazało, średnia utrata wagi wynosi około 4 i pół kilograma.  

Rezygnacja z mięsa może pomóc zrzucić nadprogramowe kilogramy bez liczenia kalorii i regularnych ćwiczeń - stwierdził doktor Neal Barnard prowadzący badania.

giphy-downsized (24)

Niedobory składników odżywczych

To jeden z największych problemów dotykających wegetarian i wegan. Odpowiednie dobranie składników, które zastąpią znajdujące się w mięsie tłuszcze czy węglowodany, nie jest takie łatwe i powinno odbywać się pod okiem specjalisty. U niejedzących mięsa najczęściej obserwuje się niedobory żelaza, witaminy D czy witaminy B12. Aby temu zaradzić, dietetycy polecają jedzenie produktów takich jak fasola, soczewica, owoce, orzechy czy zielone warzywa. 

Spada ryzyko zachorowania na raka

Według Światowej Organizacji Zdrowia mięso może być uznane za produkt rakotwórczy, w szczególności tłuste takie jak boczek czy salami. Czerwone mięso również zostało uznane za takie, które może zwiększać ryzyko zachorowania. Regularne jedzenie tłustego mięsa i spożywanie go w dużych ilościach podnosi nawet o 18 procent ryzyko zachorowania na raka jelita. 

Choroby serca nie takie straszne

Wygląda na to, że naukowcy powiązali jedzenie czerwonego mięsa z większym ryzykiem zachorowania na choroby serca. Karnityna, organiczny związek chemiczny występujący w mięsie wpływa na mikroby jelitowe, które mogą doprowadzić między innymi do zawału serca. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów