Regularne jedzenie tych produktów może wydłużyć życie. Pomagają też zrzucić dodatkowe kilogramy

Anna Respondek 10.10.2017
Co warto jeść?
Fotografia: Pexels

Warto wprowadzić je do diety z wielu powodów. 

Każdy z nas kieruje się swoim własnym gustem, zarówno jeśli chodzi o muzykę, jak i ludzi, z którymi lubimy przebywać. Według niego wybieramy również potrawy i smaki, które najbardziej nam pasują. Czasami jednak warto zaryzykować i postawić na nowe doznania, w szczególności jeśli mogą polepszyć stan naszego zdrowia. 

Wiele osób nie przepada za bardzo ostrymi daniami, jednak jak się okazuje, wszelkie pikantne papryki i potrawy, w odpowiednich dawkach, mogą być dobrą drogą do długowieczności i lepszego samopoczucia. Oto kilka argumentów, które powinny przekonać najbardziej opornych.

giphy-downsized

Długowieczność

Według badań przeprowadzonych w USA, na grupie ponad 16 tysięcy osób, regularne spożywanie ostrych potraw zmniejsza ryzyko śmiertelnych zachorowań aż o 13 procent. Do podobnych wniosków doszli chińscy naukowcy, którzy udowodnili, że codzienne jedzenie pikantnych dań, może nawet o 14 procent zwiększyć szanse wygrania z ciężką chorobą. 

Właściwości przeciwzapalne

To wszystko wina kapsaicyny, która powoduje nieprzyjemne palenie w gardle i łzawienie oczu w kilka chwil po zjedzeniu ostrej papryki. Ma ona jednak również swoje plusy, które znacznie przewyższają nieprzyjemne doświadczenia. Związek ten działa przeciwzapalnie oraz redukuje opuchliznę. W niektórych maściach przeciwdziałających bolącym stawom znajduje się niewielka zawartość kapsaicyny.

giphy-downsized

Odchudzająca moc

Związek, o którym wspominaliśmy powyżej, nie tylko pomaga leczyć stany zapalne, ale równie skutecznie pomaga zwalczyć szalone napady głodu. Dodatkowo znacząco przyspiesza przemianę materii. Po jednej papryce jalapeno metabolizm wskoczy na wyższe obroty. 

Działanie przeciwbólowe

Ostre jedzenie, choć na początku niekoniecznie przyjemne, może działać jak tabletka przeciwbólowa. Kapsaicyna wpływa na receptory bólu znajdujące się w komórkach nerwowych i znacznie zmniejsza jego odczuwanie. Choć to może zadziwić, stosuje się ją przy produkcji plastrów i opatrunków.

Darmowy "haj"

Istnieje pięć najostrzejszych papryk na świecie, między innymi tak zwana Carolina Reaper, Naga Viper czy Dorset Naga. Ich spożycie jest wątpliwą przyjemnością, jednak znajdują się śmiałkowie, którzy nie boją się ognia piekielnego. Co się wtedy dzieje z mózgiem? Do naszego "dysku głównego" dostarczona zostaje informacja, jakby organizm został poparzony. Skutkiem tego jest wzmożona produkcja substancji P, która wydziela się, kiedy odczuwamy ból. Aby organizm mógł sobie z tym poradzić, serwuje sam sobie kopa z dopaminy i endorfin. Oto cały sekret. 

Udało nam się Was zachęcić do spróbowania czegoś nowego? ;)

giphy-downsized
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów