Zapalenie spojówek u dzieci - jakie są przyczyny?

Sylwia Bagińska 03.06.2018
Zapalenie spojówek u dzieci - objawy
Fotografia: shutterstock

Zapalenie spojówek u dzieci to jeden z najczęstszych powodów wizyt dzieci u okulisty. Zapalenia spojówek u dzieci nie wolno bagatelizować! Koniecznie sprawdź, jak wyglądają objawy!

Zapalenie spojówek u dzieci, czyli stan zapalny błony śluzowej to bardzo często występująca dolegliwość. Rozwój tej infekcji może mieć różne przyczyny - jednak u dzieci najczęściej dochodzi do alergicznego zapalenia spojówek. 

Zobacz także: Jęczmień na oku - sprawdź 5 domowych sposobów na radzenie sobie z jęczmieniem!

Zapalenie spojówek u dzieci - rodzaje

Alergiczne zapalenie spojówek 

Wywołuje je zazwyczaj alergia na pyłki roślin, ale może być także wywołana przez środki chemiczne i kosmetyki. Na ten rodzaj zapalenia spojówek dzieci narażone są cały rok, jednak najczęściej występuje one w trakcie pylenia roślin. Alergicznemu zapaleniu spojówek często towarzyszy także katar sienny. Leczenie tej dolegliwości wymaga podawania leków przeciw histaminowych. W przypadku niektórych dzieci konieczne jest odczulanie

Bakteryjne zapalenie spojówek

Bakteryjne zapalenie spojówek wywołane jest głównie przez bakterie paciorkowca i gronkowca. Leczenie tego rodzaju zapalenia spojówek u dzieci polega na podawaniu roztworu antybiotyku w postaci kropli i maści. Leczenie trwa około tygodnia od momentu wdrożenia leczenia.

Wirusowe zapalenie spojówek

Za rozwój tego rodzaju zapalenia spojówek odpowiedzialne są wirusy. Wirusowe zapalenie spojówek u dzieci często występuje razem z silnymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Okres, w którym dochodzi do największej ilości zachorowań to jesień-zima. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwwirusowych, u niektórych dzieci konieczne jest podawanie antybiotyków. Wirusowe zapalenie spojówek trwa od 2 do 3 tygodni.

Proste zapalenie spojówek 

Wywołane jest przez silny wiatr, ostre słońce, dym tytoniowy, wodę chlorowaną i morską, pył. 

Zapalenie spojówek u dzieci - objawy

Objawy zapalenia spojówek u dzieci to m.in.:

 • łzawienie,
 • przekrwawione spojówki,
 • częste pocieranie spojówek przed dzieci,
 • nabrzmiałe spojówki,
 • wydzielina w oczach dziecka.

Zapalenie spojówek u dzieci - przyczyny

Najczęstsze przyczyny rozwoju zapalenia spojówek u dzieci to m.in.:

 • wirusy,
 • bakterie,
 • zanieczyszczone powietrze,
 • alergeny uczulające, np. kurz, 
 • suche powietrze,
 • ciało obce,
 • substancje chemiczne,
 • silne światło,
 • silny wiatr.

Zapalenie spojówek u dzieci - zapobieganie

Noworodki i dzieci starsze codziennie powinny mieć odpowiednio pielęgnowanie oczka, tak aby nie doszło do zapalenia spojówek.

Oczy dziecka należy przemywać gazikami jałowymi, które są nasączone solą fizjologiczną lub letnią przegotowaną wodą. Oczy należy przemywać od zewnętrznego kącika oczu do wewnętrznego. Nie wolno pocierać oczu dziecka. Przemywając oczy dziecku należy pamiętać także, żeby nie używać tego samego gazika jałowego do przemywania drugiego oka.

Zapalenie spojówek u dzieci - leczenie w domowym zaciszu

Bardzo często zapalenie spojówek u dzieci przechodzi samoistnie, jednak jest to dolegliwość, której nie powinno się bagatelizować. Zanim zgłosisz się z dzieckiem do lekarza specjalisty możesz wcześniej łagodzić dolegliwości związane z zapaleniem spojówek w domu.

Domowe sposoby na zapalenie spojówek u dzieci:

 1. Okłady z ziół - zaparz odpowiednio wcześniej wywar z ziół. Szczególnie zalecany przy tej dolegliwości jest: rumianek, bławatka, świetlik, werbena, nagietka. Aby zrobić napar zalej około 2-3 łyżek ziół wrzątkiem, a następnie zostaw je pod przykryciem około 5 do 10 minut. Odcedź wywar i namocz gazik ciepłym wywarem. Pamiętaj, żeby używać innego gazika do drugiego oka. 
 2. Okłady z roztworem soli - do szklanki przegotowanej wody wsyp łyżeczkę soli. W wymieszanym kompresie należy zamoczyć gaziki.

Niektóre rodzaje zapalenia spojówek u dzieci wymagają leczenie przez stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych.

Zapalenie spojówek u dzieci - czego należy unikać?

Zapalenie spojówek u dzieci jest dolegliwością, którą dzieci bardzo ciężko znoszą. Warto jednak zadbać o to, aby nie doszło do zaostrzenia objawów. Należy pamiętać o tym, że dziecko nie powinno nacierać oczu, a także nadwyrężać wzroku, np. przez czytanie. Odradzane są także wizyty na basenie oraz narażanie oczu na promieniowanie słoneczne.

Zapalenie spojówek u dzieci, a ropienie oczu

Zapalenie spojówek u dzieci jest często mylone z ropieniem oczu jednak są to dwie, różne dolegliwości. Ropienie oczu to dolegliwość, która bardzo często występuje u niemowląt i małych dzieci. Wynika to z faktu, że ich kanaliki łzowe nie są do końca wykształcone. 

Wydzielina, która towarzyszy przy ropieniu oczu najczęściej pojawia się w kącikach oczu i może sklejać rzęsy. Zazwyczaj ta przypadłość przechodzi dzieciom samoistnie jednak koniecznie trzeba dziecku często przemywać oczy wilgotnym gazikiem. 

Jak odróżnić zapalenie spojówek u dzieci od ropienia oczu?

Zapalenie spojówek u dzieci ciężko jest odróżnić od zaropiałych oczu dziecka jednak są to dwa różne problemy. Zapalenie spojówek u dzieci w odróżnieniu od ropienia oczu charakteryzuje się żółtozieloną i kleistą substancją. Jeżeli zauważasz ją w oczach swojego dziecka konieczna jest wizyta u lekarza lub kontakt z pielęgniarką. Dodatkowo zapalenie spojówek u dzieci ma tendencję do nawracania. 

Zobacz także: Ból brzucha u dzieci - jak sobie z nim radzić? Sprawdź domowe sposoby na leczenie bólu brzucha u dzieci

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów