Zapalenie spojówek u dzieci i dorosłych. Objawy i leczenie

Sylwia Bagińska 01.06.2018 AKTUALIZACJA: 09.10.2019
Oczy młodej kobiety są zaczerwienione. Jest to jeden z objawów zapalenia spojówek.
Fotografia: Shutterstock

Zapalenie spojówek to choroba, którą przeszedł prawie każdy dorosły człowiek. Leczenie zależy od przyczyny i rodzaju dolegliwości - inaczej będzie kurowała się osoba z wirusowym zapaleniem spojówek, inaczej z alergicznym. Koniecznie sprawdź, jak wyglądają objawy zapalenia spojówek u dzieci i dorosłych oraz poznaj domowe sposoby na tę dolegliwość!

Zapalenie spojówek to inaczej zapalenie błony śluzowej oka i jest to bardzo często występująca choroba. Jej leczenie zazwyczaj nie trwa długo i jest skuteczne. Zapalenie spojówek mogą wywoływać różne czynniki. Przyczyna zapalenia spojówek decyduje o sposobie leczenia tej dolegliwości.

Zobacz także: Zaćma - może doprowadzić do utraty wzroku. Koniecznie sprawdź, jakie są objawy!

Zapalenie spojówek u dzieci i dorosłych - rodzaje

 • Alergiczne zapalenie spojówek 

Występuje bardzo często razem z katarem siennym i zazwyczaj wywołuje je alergia na pyłki roślin. Alergiczne zapalenie spojówek może wywołać także alergia na lekarstwa, różne kosmetyki i środki chemiczne. Ten rodzaj zapalenia spojówek charakteryzuje się łzawieniem, swędzeniem oczu i ich okolic, a także przekrwawieniem i obrzękiem powiek. 

 • Bakteryjne zapalenie spojówek 

Wywołują je głownie bakterie gronkowca i paciorkowca. Temu rodzajowi zapalenia spojówek towarzyszą takie objawy jak: przekrwawione oczy i wydzielina ropna. Bakteryjne zapalenie spojówek trwa zazwyczaj około tygodnia (od momentu, w którym zostało wdrożone leczenie). Ten rodzaj zapalenia spojówek jest najczęściej występującym wśród wszystkich rodzajów zapalenia spojówek. 

 • Zapalenie spojówek wywołane przez zespół suchego oka

Ten typ zapalenia spojówek jest spowodowany zespołem suchego oka (niewłaściwy skład łez lub jego niedostateczne wydzielanie). Oprócz zapalenia spojówek często dochodzi do rozwoju zapalenia rogówki.

Objawy, które towarzyszą zapaleniu spojówek, które zostały wywołane przez zespół suchego oka to m.in. światłowstręt, swędzenie i podrażnienie oczu. 

 • Grzybicze zapalenie spojówek 

Jest to najrzadziej występujący rodzaj zapalenia spojówek i jest spowodowany przeniesieniem zakażenia z innych narządów lub przez długotrwałe stosowanie antybiotyków. Objawy grzybiczego zapalenia spojówek to m.in. łzawienie, zaczerwienie oczu oraz swędzenie.

Wirusowe zapalenie spojówek

Przyczyną rozwoju tego rodzaju zapalenia spojówek są wirusy. Zazwyczaj wirusowe zapalenie spojówek towarzyszy silnej infekcji górnych dróg oddechowych. Najczęściej do wirusowego zapalenia spojówek dochodzi w okresie jesień-zima. 

Początkowo wirus atakuje spojówkę później także rogówkę oka. Wirusowe zapalenie spojówek początkowo może atakować tylko jedno oko, jednak po kilku dniach objawy są także widoczne na drugim oku. Ten rodzaj zapalenia spojówek charakteryzuje się silnym swędzeniem, pojawieniem się wydzieliny, a także obrzękiem na powiekach. W późniejszym stadium (gdy wirus przejdzie już na rogówkę oka) dochodzą takie objawy jak łzawienie, światłowstręt, ból oka. U niektórych dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych. 

Wirusowym zapaleniem spojówek można się zarazić, dlatego zalecane jest wyrzucenie rzeczy/kosmetyków, które były stosowane/używane na zarażonym oku, np. tusz do rzęs. 

Zapalenie spojówek - objawy

Do najczęściej występujących objawów zapalenia spojówek zalicza się m.in.:

 • swędzenie,
 • łzawienie,
 • światłowstręt,
 • uczucie obecności w oku ciała obcego,
 • pieczenie.

Zobacz także: Co pyli w kwietniu? Sprawdź, jakie pyłki wywołują alergię wiosną!

Zapalenie spojówek - leczenie. Kiedy można podać krople?

Aby wyleczyć wirusowe zapalenie spojówek konieczne jest podawanie miejscowo leków przeciwwirusowych. W niektórych przypadkach konieczne jest podawanie antybiotyków. Ten rodzaj zapalenia spojówek utrzymuje się zazwyczaj od 2 do 3 tygodni. 

Na alergiczne zapalenie spojówek alergicy narażeni są cały rok, jednak ten rodzaj zapalenia spojówek najczęściej występuje w okresie pylenia roślin. Leczenie alergicznego zapalenie spojówek polega na podawaniu leków przeciwhistaminowych (miejscowo). W niektórych przypadkach konieczne jest odczulanie. Leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek polega na podawaniu kropli i maści, które są roztworem antybiotyków. Grzybicze zapalenie spojówek - w tym rodzaju zapalenia spojówek należy stosować leki przeciwgrzybicze w postaci kropel lub maści.Leczenie zapalenia spojówek wywołanego przez zespół suchego oka polega na zakraplaniu tzw. sztucznych łez, dodatkowo zalecane jest częste zamykanie powiek, mruganie i robienie sobie częstych przerw w czynnościach, które wymagają wytężonej pracy narządu wzroku, np. czytanie. 

Zapalenie spojówek - czego nie wolno robić?

Zapalenie spojówek jest dolegliwością, która uniemożliwia normalne, codzienne funkcjonowaniu. Jednak, żeby nie zaostrzać objawów należy pamiętać o tym, że w trakcie zapalenia spojówek nie powinno się nacierać oczu, a także nadwyrężać wzroku. Niewskazane są także kąpiele w basenach, nakładanie makijażu oraz narażanie oczu na promienie UV.

Zapalenie spojówek - domowe sposoby

Do najczęstszych domowych sposobów na zapalenie spojówek zaliczamy:

 • wykonywanie okładów z lodu,
 • przecieranie oczu naparem z herbaty ze świetlika,
 • wykonywanie okładów z surowego ziemniaka.

Zobacz także: Jaskra może przyczynić się do utarty wzroku. Jakie są objawy tej choroby?

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów