Zaćma - może doprowadzić do utraty wzroku. Koniecznie sprawdź, jakie są objawy!

Sylwia Bagińska 30.05.2018
Zaćma (katarakta) - wygląd
Fotografia: shutterstock

Zaćma (katarakta) nieleczona może doprowadzić do ślepoty. Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia to operacja zaćmy. Koniecznie sprawdź, jak wyglądają objawy!

Zaćma inaczej katarakta to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku na świecie. Początkowo rozwija się niezauważalnie i bezboleśnie. W Polsce na zaćmę choruję około 800. tysięcy osób.

Zobacz także: Astygmatyzm - może pojawić się w każdym wieku! Sprawdź, jak wyglądają objawy

Zaćma (katarakta) - co to jest?

Zaćma (wrodzona lub rozwijająca się) charakteryzuje się zmętnieniem soczewki, co w efekcie powoduje zaburzony przepływ światła. Światło w zdrowym oku dostaje się przez rogówkę następnie przechodzi przez naturalną soczewkę i skupiane jest na siatkówce dzięki czemu obraz jest ostry i wyraźny.

W zaćmie na zmętniałych obszarach pojawiają się plamki w przezroczystej soczewce oka, co utrudnia, czasami uniemożliwia przedostanie się promieniom świetlnym do siatkówki. W efekcie dochodzi do upośledzenia ostrości wzroku. Czym większe jest zmętnienie soczewki tym ostrość widzenia jest gorsza.

Zmętnienia soczewki najczęściej tworzą się w części centralnej lub na obwodzie. Katarakta jest chorobą postępującą jednak jej tempo rozwoju jest inne u każdego chorego.

Ryzyko rozwoju zaćmy wzrasta razem z wiekiem. Jednak bardzo często katarakta występuje po 55 rokiem życia.

Zaćma (katarakta) - objawy

Objawy zaćmy to m.in.:

 • słaba ostrość widzenia,
 • słabe widzenie po zmroku,
 • pogorszenie ostrości widzenia,
 • przymglone widzenie,
 • zez,
 • oczopląs,
 • zaburzenia w ocenie odległości,
 • trudności z czytaniem,
 • kolory bladną lub są bardziej ciemne,
 • złe widzenie w nocy, po zmroku.

Zaćma początkowo rozwija się bardzo powoli i bezboleśnie. Dlatego, gdy wystąpi jeden z powyższych objawów należy nie bagatelizować sytuacji i zgłosić się do lekarza. Jest wiele przyczyn zaburzeń widzenia i każde należy skonsultować z lekarzem specjalistą (okulistą).

Zaćma (katarakta) - czynniki ryzyka 

Na zaćmę najczęściej chorują osoby po 50 roku życia, jednak rozwój ten choroby może rozpocząć się o wiele wcześniej. Na wystąpienie zaćmy narażone są osoby chorujące na cukrzyce, a także zespół Downa. W grupie ryzyka zachorowania na zaćmę są także osoby po urazie oka lub po jego stanie zapalnym. 

W niektórych przypadkach zaćma jest chorobą wrodzoną. Mechanizm rozwoju tej choroby wygląda tak samo jak w przypadku nabytej. 

Zaćma (katarakta) - diagnostyka

Rozpoznanie zaćmy wymaga wizyty lekarskiej u okulisty, który najpierw przeprowadzi wywiad i zapyta o dokładne objawy zaburzenia widzenia. Potwierdzenie diagnozy wymaga przeprowadzeniu specjalistycznych badań, są to między innymi:

 • badanie oka za pomocą wziernika okulistycznego,
 • ultrasonografia w prezentacji B,
 • badanie w lamie szczelinowej.

Operacja zaćmy - leczenie katarakty

Jedną ze skutecznych metod leczenia zaćmy jest operacja, w trakcie której zostanie usunięta zmętniała soczewka, a następnie założona nowa, sztuczna wewnątrzgałkowa. Te zabiegi chirurgiczne zazwyczaj są wykonywane techniką fakoemulsyfikacji, która umożliwia po małym nacięciu rogówki wprowadzenie soczewki wewnątrzgałkowej. Po założeniu jej w odpowiednim miejscu, soczewka rozwija się i przybiera prawidłowy kształt.

U większości pacjentów operacja zaćmy trwa około 20 do 30 minut i nie jest zabiegiem skomplikowanym. Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i dzięki temu zabieg jest bezbolesny.

Wraz z rozwojem katarakty wzrasta ryzyko wystąpienia powikłań operacyjnych. Operacja zaćmy powinna być wykonana jak najwcześniej - nie istnieje metoda, która umożliwia cofnięcie powstałych zmętnień.

Po operacji zaćmy należy regularnie kontrolować postępy, a także stosować krople antybiotykowo-steroidowe (przez 3-4 tygodnie). Dodatkowo do 3 miesięcy po operacji należy unikać wysiłku, a także gwałtownych wstrząsów. 

Zaćma (katarakta) - powikłania

Nieleczona zaćma może doprowadzić do utraty wzroku. Według statysty katarakta jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku na świecie. Dlatego zaleca się wczesne wykonanie operacji zaćmy, gdyż zmniejsza ryzyko upośledzenia wzroku.

Pamiętaj, że badanie okulistyczne powinno być wykonywane raz w roku - pomoże to szybko wykryć i rozpocząć leczenie chorób oczu.

Zobacz także: Zapalenie spojówek - jak wygląda leczenie?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów