Jak odczytywać i interpretować wyniki badania moczu?

Hanna Skowron 10.07.2018
Wyniki badania moczu
Fotografia: shutterstock

Analiza moczu przynosi wiele cennych i przydatnych informacji nie tylko o układzie moczowym, ale też o funkcjonowaniu całego organizmu.

Ogólne badanie moczu jest jednym z pierwszych i podstawowych badań – zarówno profilaktycznych, jak i w przypadku podejrzeń zaburzeń prawidłowego funkcjonowania zdrowia. Analiza fizyczna i biochemiczna moczu pozwala na wykrycie nieprawidłowości związanych z możliwą jednostką chorobową. Na badanie nie jest potrzebne skierowanie, a do kontroli stanu zdrowia wystarczy próbka moczu dostarczona do laboratorium analitycznego w specjalnym, jałowym pojemniczku. Jak odczytywać wyniki badania moczu, zanim pójdziesz z nimi do lekarza?

Co pozwala wykryć badanie moczu?

Mocz zdrowej osoby składa się w 96 % z wody, reszta zaś to sole mineralne, azotowe produkty przemiany materii i niewielkie ilości barwników żółciowych, odpowiadających za zapach i barwę moczu. Prawidłowy mocz powinien być przejrzysty, o jasnej, słomkowej barwie i niezbyt przykrym zapachu. Przy jego oddawaniu nie powinno odczuwać się żadnych dolegliwości – bólu, pieczenia, swędzenia, ucisku czy uczucia „ciągnięcia”. Oddanie próbki moczu do analizy pod kątem fizycznym i biochemicznym pozwala odpowiedzieć na więcej pytań dotyczących stanu zdrowia i potencjalnych schorzeń, niż może się wydawać. Interpretując wyniki badania moczu z uwzględnieniem prawidłowych norm, szybko można wykryć chorobę lub jej powikłania.

Jak odczytywać wyniki badania moczu?

Najważniejszymi, a zarazem podstawowymi badanymi parametrami, są:

  • barwa – zdrowy mocz powinien być jasnożółty/słomkowy i przejrzysty. Intensywność zabarwienia jest często uzależniona od diety czy przyjmowanych leków. Sygnałem alarmowym powinno być czerwone lub brunatne zabarwienie. Może (ale nie musi!) wskazywać na obecność krwi w drogach moczowych lub w nerkach.
  •  przejrzystość – mocz zdrowej osoby powinien być przejrzysty. Mętny mocz może zdradzać zawartość czerwonych krwinek, bakterii lub leukocytów. To ważny sygnał w profilaktyce nowotworów!
  • ciężar właściwy – prawidłowy ciężar moczu to 1018-1030g/l. Zawyżona wartość pojawia się przy dużych ilościach białka, zaniżona – może wskazywać na stan chorobowy, w tym nawet przewlekłą niewydolność nerek.
  • pH – prawidłowy odczyn moczu to kwaśny (pH 6). Zasadowy odczyn może wskazywać między innymi na niewydolność nerek.
  • urobilinogen – to produkt uboczny metabolizmu bilirubiny (barwnika żółciowego). Jego wydalanie z moczem powinno oscylować od 0 do 4 mg na dobę. Prawidłowa zawartość tego składnika w moczu oznaczona jest znakiem „+”, na żółtaczkę wskazywać będzie oznaczenie „+++”.
  • zapach – zdrowy mocz posiada charakterystyczną, niezbyt ostrą woń. W przebiegu niektórych chorób może wręcz cuchnąć, a na przykład przy cukrzycy – być słodkawy.

Substancje niepożądane w moczu

Jeśli wyniki badania moczu wskazują na obecność którejś z poniższych substancji, oznacza to prawdopodobnie stan chorobowy. Co nie powinno znajdować się w moczu?

  • białko – jego obecność może wskazywać na choroby nerek, dróg moczowych, układu krążenia bądź krwi
  • glukoza – cukier znajdujący się w moczu może wskazywać na cukrzycę
  • bilirubina – obecność tej substancji wskazuje na schorzenia wątroby, w tym nawet na nowotwór tego narządu
  • osad – pojedyncze leukocyty, erytrocyty, związki mineralne czy nabłonki nie są powodem do niepokoju. Jeśli jednak w osadzie znajdują się bakterie bądź wałeczki, pacjent kierowany jest na dalszą diagnostykę.

Zobacz także: Na czym polega badanie słuchu? Kiedy należy je wykonać?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł
WSZYSTKO NA TEMAT:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów