Wszy ludzkie - jak się ich pozbyć? Jakie preparaty wybrać?

Sylwia Bagińska 24.07.2018
Moda kobieta drapie się po głowie. Ma ciemne, długie włosy.
Fotografia: Shutterstock

Wszy i gnidy to nadal powszechny problem. Tych pasożytów nie należy lekceważyć, gdyż wszawica rozprzestrzenia się bardzo szybko. Jak więc pozbyć się wesz?

Wszy ludzkie mogą występować we włosach na głowie, łonowych, a także w odzieży. Najczęściej jednak dochodzi za wszawicy głowowej. Dla wielu osób jest to nie tylko uciążliwy problem, ale także wstydliwy. Koniecznie sprawdź preparaty na wszy, a także domowe sposoby!

Zobacz także: Zapalenie spojówek u dzieci - jakie są przyczyny?

Preparat na wszy – jak pozbyć się wszy we włosach?

Jest wiele preparatów na wszy, które możemy nabyć w prawie każdej aptece bez recepty. Oprócz najbardziej znanych szamponów na wszy, możemy znaleźć także preparaty w formie pianki i płynu. Bardzo ważne, aby środki farmakologiczne na wszy, w swoim składzie zawierały dimetykon oraz syntetyczny olej silikonowy. Dzięki temu poradzą sobie nie tylko z wszami, ale także z ich gnidami.

Pamiętaj, że po kuracji tymi środkami należy zdezynfekować wszystkie narzędzie, które miały styczność z głową – grzebienie, szczotki, ozdoby do włosów, a także nakrycia głowy.

Domowe sposoby na wszy

Domowe sposoby na wszy to między innymi:

  • Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy zapobiega wszczepianiu się kolejnych wesz we włosy. Wymieszaj 2/3 szklanki ciepłej wody z 1/3 szklanki octu. Następnie należy roztwór wetrzeć we włosy oraz skórę głowy. Czynność należy powtarzać kilka razy w tygodniu.

  • Napar z eukaliptusa i liści rozmarynu

Napar możesz przygotować samodzielnie lub kupić gotową mieszankę w sklepie zielarskim lub aptece. Gorącą wodą należy zalać liście rozmarynu. Po kilku Mintach dodać 10 kropli olejku eukaliptusowego. Mieszankę dokładnie nakładamy na skórę głowy i włosy. Wcieramy ją kolistymi ruchami, a następnie nakładamy czepek kąpielowy. Preparat można zostawić na całą noc, a rano dokładnie wyczesać włosy i spłukać je ciepłą wodą.

  • Mieszanka z majonezem i octem

Jednym z domowych sposobów na pozbycie się wszawicy jest mieszanka majonezu i octu, którą robimy w proporcji 2 do 1. Majonez oraz ocet trzeba dokładnie wymieszać, a następnie dodać kilka kropel olejku z drzewa herbacianego. Powstała pastę należy nanieść na włosy i skórę głowy. Mieszankę na głowie należy trzymać przez kilka godzin, a następnie spłukać letnią wodą.

Wszy u dzieci

Wszy u dziecka to bardzo powszechny problem. Wszawicą najłatwiej zarazić się w dużych skupiskach dzieci, które podczas zabawy bardzo często stykają się swoimi główkami, pożyczają sobie szczotki oraz ozdoby do włosów, a także śpią razem.

W ramach działań profilaktycznych – zaleca się kontrolowanie głowy dziecka raz na dwa tygodnie, a szczególnie po powrocie z kolonii orz obozu.

Wszawica – co to jest?

Wszawica to choroba, do której dochodzi na wskutek zarażenia wszą. Te pasożyty możemy spotkać na całym świecie, niezależnie od klimatu. W Polsce najczęściej występuję wszawica głowy, sporadycznie dochodzi za zakażenia wszą łonową. Najrzadziej spotykany jest problem, który dotyczy wszawicy odzieżowej.

Rodzaje wszawicy:

  • Wszawica głowy

Objawia się ona silnym świądem całej głowy. Bardzo często przez dokuczliwe swędzenie, osoba zarażona rozdrapuje sobie skórę do krwi. Świąd jest tak silny ze względu na toksyny, które wpuszcza wesz przez swój aparat gębowy w trakcie ssania krwi.

W miejscu ukąszenia bardzo często dochodzi do pojawienia się płynu surowiczego, który skleja włosy. W przypadku gdy włosy osoby są przetłuszczone, a głowa zaniedbana – w miejscach, na których są rany po drapaniu, może dojść do zakażenia bakteryjnego, powiększenia węzłów chłonnych, a także rozwoju liszaju.

  • Wszawica odzieżowa

Atakuje głównie kark, grzbiet, a także pachwiny i pachy. Jeśli męczy Cie uciążliwy świąd tych miejsc – bardzo możliwe, że doszło do zarażenia wszą odzieżową. Wszy praktycznie są niezauważalne – żyją one w ubraniach, a na człowieka wspinają się tylko w momencie karmienia. Objawy tego rodzaju wszawicy to także rumieniowe grudki w miejscu ukąszenia.

  • Wszawica łonowa

Obejmuje ona okolice ud krocza, narządów płciowych, a także podbrzusza. Jeśli wszawica łonowa jest długo na ciele człowieka, może przenieść się także do rzęs, brwi oraz brody. Objawia się sino-fioletowymi lub szarymi plamkami w miejscach, do których doszło do ugryzienia.

Gnida – co to jest?

Gnidy to nic innego jak jajeczka wszy. Pojawiające się gnidy są objawem wszawicy głowy. Są białe, bardzo małe i mocno przyklejają się do włosów. Bardzo ciężko zauważyć je na jasnych włosach.

Jak wygląda wesz?

Wszy to bardzo maleńkie pasożyty – ich wielkość wynosi od 0,35 do 6 milimetrów. Są płaskie i pokryte pancerzem o barwie beżowo-brązowe. Przypominają trochę z wyglądu ziarenka sezamu. Bardzo ciężko je znaleźć szczególnie we włosach jasnych i gęstych.

Wesz ludzka
Fotografia: shutterstock

Wesz ludzka, a wesz zwierzęca

Istnieje wiele rodzajów wesz zwierzęcych jednak nie przenoszą się one na ludzi. Wszy głowowe, łonowe i odzieżowe żyją tylko i wyłącznie przez karmienie się ludzką krwią. Do przetrwania potrzebują więc tylko i wyłącznie krwi ludzi. Nie są one więc przenoszone na dzieci i osoby dorosłe przez zwierzęta domowe.

 Zobacz także: Jęczmień na oku - sprawdź 5 domowych sposobów na radzenie sobie z jęczmieniem!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpił wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów