Witamina K - jej niedobór zwiększa ryzyko zachorowania na wiele nowotwór. Sprawdź w jakich produktach ją znajdziesz

Występowanie Witaminy K
Fotografia: shutterstock

Witamina K dla noworodka jest niezwykle ważna już w pierwszej godzinie życia. Niedobór witaminy K może przyczynić się do wielu poważnych chorób (np. nowotworu jajnika), a w najgorszym przypadku nawet do śmierci. Koniecznie sprawdź jakie jest dzienne zapotrzebowanie na witaminę K i w jakich produktach można ją znaleźć!

Witamina K naturalnie występuję w dwóch postaciach - witaminy K1 (fitochinon) i K2 (menachinon) i jest rozpuszczalna w tłuszczach. Odgrywa ona kluczową rolę już w pierwszym dniu życia, zapobiegając przed wystąpieniem krwawienia. Długotrwały niedobór witaminy K wymaga opieki medycznej, gdyż stanowi ogromne zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka, dodatkowo zwiększa ryzyko rozwoju wielu nowotworów!

Zobacz także: Witamina D - objawy niedoboru i nadmiaru. W jakich produktach jest najwięcej witaminy D?

Witamina K dla noworodka

Noworodki po urodzeniu mają za niskie stężenie witaminy K w organizmie. Wynika to z faktu przechodzenia Witaminy K przez łożysko w trakcie ciąży. Niedobór witaminy K u noworodków może doprowadzić do poważnych skutków, np. krwawienia.

Do 5 godzin po porodzie noworodkowi podawany jest domięśniowy zastrzyk z zawartością witaminy K (1 miligram). Dzieci urodzone przed terminem także otrzymują zastrzyk, ale z inną dawką witaminy K - jest to uzależnione od wagi wcześniaka.

W przypadku, gdy rodzice nie wyrażają zgody na podanie zastrzyku domięśniowego - witamina K podawana jest doustnie jednak istnieje możliwość, że dziecko nie przyjmie witaminy K tą metodą.

Zobacz także: Witamina D - objawy niedoboru i nadmiaru. W jakich produktach jest najwięcej witaminy D?

Witamina K dla niemowląt

Witaminę K dla niemowląt powinno się dostarczać doustnie do ukończenia 3 miesiąca życia. Mleko matki nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej dawki Witaminy K niemowlakowi według dziennego zapotrzebowania.

Dzieci, które nie są karmione piersią nie muszą mieć dostarczanej witaminy K, gdyż produkty przeznaczone do karmienia niemowląt już ją zawierają.

Witamina K - występowanie

Witaminę K znajdziemy w wielu produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Występuję w wielu warzywach: boćwina, brokuły, kapusta włoska, szpinak, sałata, natka pietruszki, brukselka, szparagi, rzepa, ale także w orzechach i olejach roślinnych, awokado, brzoskwiniach, wątróbce, jajkach, serach.

Witamina K2 jest jest natomiast produkowana przez bakterie flory jelitowej.

Witamina K - niedobór

Witamina K jest wytwarzana przez organizm, a także dostarczana przez pożywienie. Niedobór tej witaminy u osób zdrowych występuje rzadko jednak jeśli do niego dojdzie jest bardzo groźny dla organizmu. Niedobór witaminy K może spowodować krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, przyczynić się do powstania osteoporozy i utrudniać gojenie się ran. Dodatkowo niedobór witaminy K zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu.

Objawy niedoboru witaminy K:

 • słaba krzepliwość krwi,
 • skłonność do siniaków,
 • wolne gojenie się ran,
 • kruche i łamliwe kości,
 • obfite miesiączki,
 • krwawienie z nosa,
 • biegunki.

Najbardziej narażone na niedobór witaminy K są osoby z zaburzeniami wchłaniania tłuszczów, a także w trakcie chorób wątroby i jelit. Długotrwałe przyjmowanie antybiotyków zmniejsza stężenie witaminy K w organizmie i doprowadza do niedoborów.

Osoby z niedoborem witaminy K wymagają opieki medycznej, gdyż (w najgorszym z przypadków) mogę się śmiertelnie wykrwawić.

Witamina K - nadmiar

Najwięcej witaminy K znajdziemy w zielonych warzywach, jednak inne produkty spożywcze nie są aż tak bogatym źródłem witaminy K. Dlatego nadmiar witaminy K zdarza się rzadko, jednak jest bardzo groźny dla zdrowia i życia człowieka.

Może on powodować rozpad krwinek czerwonych, co przyczyni się do powstania anemii, niedokrwistości. U niemowląt może doprowadzić do uszkodzenia tkanki mózgowej i żółtaczki. Duże stężenie witaminy K jest też niebezpieczne dla osób przyjmujących leki przewciwzakrzepowe.

Objawy nadmiaru witaminy K:

 • pocenie się,
 • uczucie gorąca,
 • czerwienienie się.

Przyjmowanie sztucznej witaminy K zawsze wcześniej musi być konsultowane z lekarzem, inaczej może doprowadzić do niepożądanych skutków.

Witamina K - jaką rolę odgrywa w organizmie?

Witamina K jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze ona udział w syntezie i utrzymywaniu prawidłowego stężenia czynników krzepnięcia oraz białek, które budują tkankę kostną i wiążą wapń w: nerkach, płucach, łożysku.

Witamina K ma także właściwości:

 • przeciwgrzybicze,
 • przeciwzapalne,
 • przeciwbólowe,
 • antybakteryjne.

Witamina K hamuje rozwój nowotworów (okrężnicy, jajnika, piersi, wątroby, pęcherzyka żółciowego).

Witamina K - zalecana dawka spożycia

Zapotrzebowanie na witaminę K jest zależne od wieku, płci, a także stanu fizjologicznego człowieka. Poniższa tabelka przedstawia normy zalecane przez Instytut Żywności i Żywienia. Dane przestawiają zapotrzebowanie dla zdrowego człowieka.

Kobieta

(μg/os/d)

Mężczyzna

(μg/os/d)

Wiek
5 5 do 6 miesiąca życia
10 10 od 6 do 1 roku życia
15 15 od 1 do 3 roku życia
20 20 od 4 do 6 roku życia
25 25 od 7 do 9 roku życia
40 40 od 10 do 12 roku życia
50 50 od 13 do 15 roku życia
55 65 od 16 do 18 roku życia
55 65 19 +

Dla kobiet w ciąży i karmiących zalecana dawka to 55 (μg/os/d).

Zapotrzebowanie na witaminę K jest zwiększone przy niedożywieniu, chorobie wątroby, w trakcie leczenia nowotworów oraz przy stosowaniu niektórych leków. Dodatkowa suplementacja witaminy K powinna być konsultowana z lekarzem.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Zobacz także: Witamina A (retinol) spowalnia rozwój nowotworów! W jakich produktach jej szukać?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

7 naturalnych antydepresantów:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów