Witamina D - objawy niedoboru i nadmiaru. W jakich produktach jest najwięcej witaminy D?

Na drewnianym blacie leżą produkty spożywcze, między innymi: łosoś, pieczarki, cytryna, oliwki.
Fotografia: Shutterstock

Witamina D (witamina D3) jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobór witaminy D i nadmiar jest groźny dla zdrowia. Koniecznie sprawdź jakie są objawy przedawkowania witaminy i jaka jest dzienna norma zapotrzebowania.

Witamina D nazywa także witaminą D3 w odpowiednim stężeniu jest konieczna dla mocnych kości i zdrowych zębów. Ma korzystny wpływ na naszą sylwetkę i układ krążenia. Zmniejsza także ryzyko rozwoju choroby nowotworowej. Niedobór witaminy D i nadmiar niebezpieczna dla zdrowia.  Koniecznie dowiedz się jaka jest codzienne zapotrzebowanie witaminy D dla dzieci i sprawdź, jakie produkty są bogatym źródłem tej witaminy.

Zobacz także: Witamina B1 - to jej niedobór może powodować Twoje częste zmęczenie

Niedobór witaminy D

Niedobór witaminy D jest poważnym problemem zdrowotnym, który przyczynia się do nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, otyłości. Niedobór może spowodować rozwój krzywicy u dzieci, natomiast u dorosłych osteoporozy. Z racji osłabionego układu kostno-mięśniowego mogą pojawić się problemy z chodzeniem, którym towarzyszą sile skurcze. Dodatkowo niedobór witaminy D przyśpiesza proces starzenia się.

Objawy niedoboru witaminy D

 • brak snu
 • biegunka
 • bóle kostno-mięśniowe
 • utrata apetytu
 • niesmak
 • zaburzenie widzenia

Na niedobór witaminy D najbardziej są narażone osoby z ciemną karnacją skóry, gdyż produkuje ona mniej witaminy D. Osoby po 65. roku życia - wynika to z faktu, że w tym wieku ma się obniżoną syntezę witaminy D w skórze. Także ludzie, którzy spędzają mało czas na słońcu.

Nadmiar witaminy D

Co za wiele, to nie zdrowo - tak samo jak niedobór witaminy D jest niebezpieczny dla organizmu, podobnie jest w przypadku nadmiaru tej witaminy. 

Objawy nadmiaru witaminy D

 • ból głowy
 • ból oczu
 • ogólne osłabienie organizmu
 • pocenie się
 • nudności i wymioty
 • mdłości
 • biegunka i rozwolnienie
 • brak apetytu
 • częste oddawanie moczu
 • wzmożone pragnienie

Przedawkowanie witaminy D

Przedawkowanie witaminy D stanowi ogromne zagrożenie dla płodu, wpływa na powstawanie chorób kości u noworodka. Może doprowadzić do deformacji płodu. Zbyt duża ilość witamy D w organizmie może spowodować, że duża ilość wapna zgromadzi się w tętnicach, nerkach i tkankach serca, może to przyczynić się do nieprawidłowej pracy serca i ośrodkowego układu nerwowego. Nadmiar witaminy D przyczynia się do problemów z kamicą nerkową i pęcherzykiem żółciowym.

Przedawkowanie witaminy D może nastąpić w momencie przyjmowania 4 x większej dawki niż jest zalecana.

Witamina D3 norma

Różne instytucje medyczne zalecają inne dawki zapotrzebowania na witaminę D. Europejska optymalna dawka dla dorosłej osoby to 5 µg dziennie. Polski Instytut Żywności i Żywienia zaleca normy spożywanie witaminy D:  

 • dla niemowląt 20 µg (poziom bezpieczny 10 µg),
 • dla dzieci (od 1 do 9 roku życia) 15 µg (poziom bezpieczny 10 µg),
 • dla młodzież i osób po 60. roku życia 10 µg (poziom bezpieczny 5 µg).

Witamina D dla dzieci

Odpowiedni poziom witaminy D jest konieczny dla dzieci w wieku szkolnym, gdyż w tym momencie życia, intensywnie się one rozwijają. W tym czasie dochodzi do rozwoju ich układu mięśniowego, kostnego, a także nerwowego. Witamina D zapobiega także krzywicy. Oprócz dobroczynnego wpłuwy na układ kostny dzieci, witamina D dba także o ich układ odpornościowy. Odpowiednie stężenie zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji. 

Witamina D - występowania

Witaminę D dostarcza nam słońce. Ekspozycja ciała przez 15 minut w pełnym letnim słońcu wynosi 2000-4000 j.m. (1 j.m = 0,025 µg). Pamiętaj, że zawsze przed wyjściem na słońce, zwłaszcza w porze letniej nałóż na skórę krem z odpowiednim filtrem. Jednak słońce nie jest w stanie zawsze i w odpowiedniej ilości dostarczyć odpowiedniej ilości witaminy D. Warto suplementami i odpowiednimi produktami spożywczymi dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę.

Gdzie najwięcej witaminy D?

Zawartość witaminy D Produkt
1200 j.m./100 g węgorz świeży
808 j.m./100 g śledź w oleju
540 j.m./100 g łosoś
480 j.m./100 g śledź w marynacie
200 j.m./100 g ryby z puszki
152 j.m./100 g makrela
54 j.m. na 1 żółtko żółtko jajka
40 j.m./100 g świeży dorsz
7,6–28 j.m./100 g ser żółty
1,5–8 j.m./100 ml mleko ludzkie

*skala 1 j.m = 0,025 µg

Pamiętaj, że środki przeczyszczające, alkohol i glikokortykosteroidy niekorzystnie działają na przyswajanie witaminy D. Aby polepszyć wchłanianie witaminy D spożywaj produkty bogate w wapń, fosfor, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w także inne witaminy: A, C, E.

Zobacz także: Witamina K - jej niedobór zwiększa ryzyko zachorowania na wiele nowotwór. Sprawdź w jakich produktach ją znajdziesz

Te produkty mogą mieć bardzo duży wpływ na wygląd twojej skóry. Sprawdź, czy wiesz co jesz

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów