Inozytol (witamina B8) niedobór może powodować bezpłodność u mężczyzn!

Sylwia Bagińska 20.04.2018
Inozytol sumplementy
Fotografia: shutterstock

Inozytol (witamina B8) - niedobór skutkuje zaburzeniami i zmianami na tle psychicznym. Może powodować także bezpłodność u mężczyzn. Witaminą B można leczyć depresję, bulimie i ataki paniki. Sprawdź w jakich produktach szukać inozytolu!

Witamina B8 inaczej nazywa inozytolem zaliczana jest do zestaw witamin z grupy B i jest rozpuszczalna w wodzie. Wytwarzana jest naturalnie w organizmie i dostarczana przez spożywanie produktów zawierających tę witaminę. Występuje w wątrobie, nerkach i mózgu oraz krąży we krwi. Jej obecność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Zobacz także: Witamina B5 (kwas pantotenowy) zmniejsza ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego

Witamina B8 nazywana jest potocznie "witaminą dobrego samopoczucia", bo odpowiedzialna jest za prawidłową pracę układu nerwowego (głównie odpowiada za stabilizację nastroju). Niedobór szkodliwy jest dla mężczyzn. Z badań wynika, że może być powodem bezpłodności. Objawy niedoboru to głównie nieprawidłowości na tle psychicznym. 

Inozytol - rola i funkcje w organizmie witaminy B8

Inozytol w organizmie pełni szereg ważnych funkcji. Jest odpowiedzialny za odpowiednie stężenie cynku i miedzi w komórkach mózgowych jednocześnie zapobiegając wysokiemu wzrostowi miedzi (prowadzi to do zaburzeń psychicznych, nerwicy, agresywnego zachowania i rozdrażnienia). Witamina B8 jest odpowiedzialna także za porost włosów. Zapobiega ona łysieniu (jeśli nie jest dziedziczone). Inozytol ma też wpływ na aktywność serotoniny, dlatego odpowiednie stężenie witaminy B8 zmniejsza częstotliwość występowania ataków paniki. Inozytol wykorzystuję się w walce z objawami nerwicy natręctw. Witamina B8 współuczestniczy w rozwoju komórek w szpiku kostnym. 

Prawdopodobnie nieodpowiednia ilość witaminy B8 w organizmie może być przyczyną niepłodności u mężczyzn. 

Inozytol - niedobór i nadmiar witaminy B8 

Niedobór inozytolu powoduje

  • zapalenie skóry,
  • wysoki poziom cholesterolu we krwi,
  • zaparcia,
  • niepokój,
  • stany lękowe,
  • depresje,
  • napady paniki,
  • nerwicę natręctw,
  • neuropatię cukrzycową.

Na niedobór witaminy B8 najbardziej narażone są osoby, które żyją w ciągłym stresie. 

Nadmiar inozytolu wydalany jest z organizmu razem z moczem. Przyjmowanie suplementów zawierających witaminę B8 nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, nie zostały stwierdzone żadne niepokojące objawy. Nie została także odnotowana toksyczność w przypadku przyjmowania dużych dawek inozytolu.

Inozytol - występowanie w produktach spożywczych witaminy B8

Witaminę B8 odnajdziemy zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Żródłem inozytolu są: podroby, mięso, orzechy, nasiona roślin strączkowych, kiełki, drożdże, mleko, owoce cytrusowe, warzywa, jajka, pieczywo pełnoziarniste.

Stężenie witaminy B8 w produktach niestety jest dość niskie, dlatego w niektórych przypadkach konieczna jest suplementacja tej witaminy. Jeśli zauważysz niepokojące objawy koniecznie zgłoś się do lekarza. 

Inozytol - dzienne zapotrzebowanie na witaminę B8

Niestety nie ma ustalonego, oficjalnego dziennego zapotrzebowania na witaminę B8. Przyjmuję się jednak, że na dobę powinno spożywać się około 400-800 mg. Zapotrzebowanie na inozytol się zwiększa u osób żyjących w stresie. 

Inozytol sposobem na złagodzenie ataków paniki

Inozytol potocznie nazywany jest "witaminą dobrego samopoczucia" i nie bez powodu, bo jest on jednym ze środków, który ogranicza częstotliwość występowania niepokoju i ataków paniki. Jeśli męczą się ciągłe stany lękowe i ataki paniki warto sięgnąć po suplementy z zawartością witaminy B8. Jej nadmiar nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych (wysokie stężenie inozytolu wydalane jest z organizmu razem z moczem). Witamina B8 eliminuje zbędne (dodatkowe) impulsy nerwowe oraz hamuje nadmierne pobudzenie. Badania naukowe potwierdzają, że inozytol korzystnie wpływa na komfort psychiczny i zwiększa opanowanie. 

Inozytol, a depresja 

U osób chorujących na depresję zauważono niskie stężenie witaminy B8 we krwi, dlatego inozytol został stosowany w leczeniu tej choroby.  Witamina B8 podawana w trakcie leczenia depresji poprawia komfort psychiczny pacjentów, zmniejsza wahania nastrojów, przeciwdziała zmęczeniu, zwiększa także chęć do życia i motywację do działania. Pacjenci ze zdiagnozowaną depresją leczoną inozytolem zaczynają także inaczej postrzegać świat (pozytywnie, korzystnie).

Zobacz także: Chcesz mieć piękne włosy i paznokcie? Koniecznie sięgnij po biotynę!

Inozytol wykorzystywany w leczeniu Bulimii 

Bulimia to choroba (zaburzenie odżywiania) o podłożu psychicznym i jest związana także z depresją. Objawia się nadmiernym spożywaniem jedzenia a następnie usilnym wymiotowaniem. Badania naukowe potwierdziły, że inozytol może być stosowany w terapii tego zaburzenia odżywiania, jednak na ten sposób leczenia bulimii bardziej podatne są kobiety niż mężczyźni.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł

Przeczytaj więcej

Więcej newsów