Witamina A (retinol) spowalnia rozwój nowotworów! W jakich produktach jej szukać?

Sylwia Bagińska 13.04.2018
Witamina A
Fotografia: Fotofrafia: shutterstock

Witamina A (retinol) odgrywa kluczową rolę w organizmie. Jej nadmiar lub niedobór jest stanem groźnym dla organizmu. Koniecznie sprawdź jak wyglądają objawy niedoboru i nadmiaru i jaka dawka spożywania witaminy A dziennie jest zalecana!

Witamina A to jedna z najwcześniej odkrytych witamin na świecie. Witamina A inaczej nazywa też retinolem zaliczana jest do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W organizmie gromadzona jest głównie w wątrobie i tkance tłuszczowej.

Jej działanie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dodatkowo swoje zastosowanie odnalazła w kosmetykach. Odpowiednie stężenie retinolu jest bardzo ważne, bo witamina A spowalnia rozwój nowotworów!

Witamina A - właściwości

Witamina A jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej działanie jest niezbędne w procesie widzenia. Umożliwia normalny wzrost zębów i kości. Jej działanie jest kluczowe w utrzymaniu dobrego stanu skóry, paznokci i włosów. Chroni przed drobnoustrojami, dzięki czemu wzmacnia się odporność organizmu. Dodatkowo obecność witaminy A jest kluczowa przy metabolizmie hormonów steroidowych i białek. Bez obecności retinolu metabolizm byłby awykonalny. Dodatkowo witamina A spowalnia rozwój nowotworów (jelita grubego, piersi, płuc, stercza).

Zobacz także: Witamina D - objawy niedoboru i nadmiaru. W jakich produktach jest najwięcej witaminy D?

Witamina A - niedobór

Niedobór witaminy A zdarza się stosunkowo rzadko. Jednak obserwując swój organizm bardzo łatwo zauważyć niedobór retinolu. Do objaw niedoboru witaminy A należą m. in.:

 • bardzo sucha skóra,
 • zaburzenia widzenia (zwłaszcza o zmierzchu i w nocy - tzw. kurza ślepota),
 • łamliwe i kruche paznokcie,
 • suche i łamliwe włosy,
 • brak apetytu,
 • osłabienie organizmu,
 • podatność na zakażenie,
 • wysychanie spojówek i rogówek (tzw. kseroftalmia),
 • zahamowanie wzrostu u dzieci,
 • biegunka,
 • częste uczucie zmęczenia.

Na niedobór witaminy A wpływa m.in.: źle zbilansowana dieta, palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu.

Zobacz także: Witamina K - jej niedobór zwiększa ryzyko zachorowania na wiele nowotwór. Sprawdź w jakich produktach ją znajdziesz

Witamina A - nadmiar

Nadmiar witaminy A w organizmie człowieka jest już związkiem toksycznym. Do objawów nadmiaru retinolu zaliczają się m.in.:

 • powiększona śledziona i wątroba,
 • krwawienie dziąseł,
 • bóle głowy,
 • złe samopoczucie,
 • swędzenie skóry,
 • sucha skóra,
 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
 • wypadanie włosów,
 • drgawki.

Witamina A - źródła i występowanie

Witaminę A znajdziemy zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Największe stężenie retinolu znajdziemy w: w wątrobie wołowej, wieprzowej i kurczaka. Kolejnym produktami bogatymi w witaminę a są: jaja, margaryny, sery topione, tuńczyki, węgorze, karpie, pstrągi, łososie, sery twarogowe, mleko kozie i krowie, cielęcina, drób. Najmniejsze stężenie witaminy A posiadają m.in. artykuły spożywcze takie jak: wołowina, mintaje, dorsze i morszczuki, kefir, jogurt naturalny.

Zobacz także: Witamina C - dawkowanie, niedobór, źródło kwasu askorbinowego

Witamina A - dzienne zapotrzebowanie

Poniższa tabelka przedstawia dzienne zapotrzebowanie na retinol uwzględniając wiek i płeć, gdyż zapotrzebowanie na witaminę A jest różne i zależy od: płci, wieku oraz formy i kondycji organizmu. Pamiętaj, że są to wartości, które spełniają wymagania żywnościowe zdrowej osoby. Większe zapotrzebowanie na witaminę A potrzebują osoby, które mają problemy z układem pokarmowym, walczą z długotrwałym stresem, a także są w trakcie infekcji. O prawidłowe stężenie retinolu trzeba zadbać także w trakcie diety, która zawiera małe ilości tłuszczu.

 

Inne zapotrzebowanie na Witaminę A posiadają kobiety w ciąży i kobiety karmiące.

 

Witamina A - zastosowanie w kosmetykach

Witamina A jest bogata w wiele właściwości, dlatego używa się jej nie tylko w celach zdrowotnych, ale także w kosmetykach. W produkcji różnych preparatów kosmetycznych Witamina A występuje w postaci retinolu, którego główną funkcją jest odmłodzenie skóry. Dlatego kosmetyki z zawartością retinolu powinny być używane do cery dojrzałej, szarej i zmęczonej, a także ze skłonnością do trądziku. Kosmetyki z retinolem zalecane są także skórze zniszczonej po opalaniu.

Witamina A powoduje, że skóra jest gładsza, miękka, wpływa także na regenerację komórek. Chroni skórę i poprawia poziom nawilżenia skóry. Walczy także z procesem fotostarzenia. Pamiętaj, żeby wszystkie kosmetyki i preparaty zawierające retinol powinny być przechowywane w chłodnym i ciemnym miejscu - witamina A dość szybko się utlenia.

Zobacz także: Ten produkt za 5 zł zastąpi większość twoich kosmetyków. Oto dowody!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zagłosuj

W jaki sposób dostarczasz organizmowi odpowiednią ilość witaminy A?

Liczba głosów:

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł
Tagi:

Komentarze

Więcej newsów