WZW typu A jest uleczalne, jednak powikłania mogą doprowadzić do śmierci!

Sylwia Bagińska 22.05.2018
WZW typu A - testy
Fotografia: shutterstock

WZW A można zarazić się przez spożycie skażonej wody lub żywności, która została umyta w wodzie niezdezynfekowanej. Powikłania po żółtaczce pokarmowej są niebezpieczne i zagrażają życiu. Koniecznie sprawdź, jak wyglądają objawy WZW A!

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A), czyli żółtaczka pokarmowa inaczej nazywana też chorobą brudnych rąk jest wywołana przez wirus HAV. WZW typu A najczęściej przenoszone jest drogą pokarmową.

Zobacz także: Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) - to "cichy zabójca". Koniecznie sprawdź, jakie są powikłania!

WZW A (żółtaczka pokarmowa) - zakażenie wirusem HAV

Do zakażenia wirusem HAV w większości przypadków dochodzi przez drogę pokarmową (spożycie skażonej wody i żywności).

 • Skażona woda - nie została odpowiednio lub w ogóle zdezynfekowana, a wcześniej została skażona wirusem HAV.
 • Skażona żywność - do WZW A dochodzi po zjedzeniu żywności, która miała kontakt ze skażoną wodą, np. umycie pomidorów w niezdezynfekowanej wodzie.

Bardzo rzadko do zakażenia wirusem HAV dochodzi przez inne czynniki, są to m.in.: wykonanie tatuażu, akupunktura, kąpiel w zakażonej wodzie, kontakt z osobą zarażoną (bezpośredni) lub stosunek seksualny z osobą chorującą na WZW typu A.

WZW A (żółtaczka pokarmowa) - objawy

Okres wylęganie się wirusa w organizmie to maksymalnie 50 dni, jednak za średnią uznaje się 30.  Po okresie wylęgania dochodzi do pojawienia się pierwszych objawów. Jednak u większości dzieci, które nie skończyły 5 roku życia wirusowe zapalenie wątroby typu A rozwija się bezobjawowo. Przebieg choroby razem z nasilonymi objawami jest uzależniony o wieku (czym człowiek starszy tym przebieg WZW A jest cięższy).

Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A to m.in.:

 • ból brzucha,
 • wymioty,
 • nudności,
 • mocz o ciemnym zabarwieniu,
 • odbarwiony stolec,
 • bóle mięśniowo-stawowe,
 • swędzenie skóry,
 • gorączka,
 • osłabienie,
 • złe samopoczucie,
 • utrata apetytu,
 • powiększona wątroba.

WZW A (żółtaczka pokarmowa) - diagnostyka i leczenie

Jeśli lekarz podejrzewa wirusowe zapalenie wątroby typu A, zleca wykonanie badanie krwi. O rozwoju żółtaczki pokarmowej decyduje zwiększony poziom bilirubiny, a także wzrost stężenia aktywności enzymów wskaźnikowych wątroby w osoczu. O ostatecznym potwierdzeniu diagnozy decyduje badanie serologiczne, które wykrywa przeciwciała ANTY-HAV.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa) - leczenie

WZW typu A w organizmie ustępuje samoistnie (do 6 miesięcy) jednak w tym czasie zaleca się choremu picie dużej ilości wody, a także przejście na specjalistyczną dietę oraz ograniczenie, a nawet rezygnacje z aktywności fizycznej.

WZW A (żółtaczka pokarmowa) - powikłania

W porównaniu do WZW B i WZW C, żółtaczka pokarmowa nie doprowadza do rozwoju nowotworu wątroby, marskości wątroby i przewlekłego zapalenia wątroby. Jednak powikłania po wirusowym zapaleniu wątroby typu A są niebezpieczne i mogą doprowadzić do śmierci.

Najgroźniejszymi powikłaniami po WZW typu A są m.in. ostre zapalenie wątroby, anemia aplastyczna, ostra niedokrwistość hemolityczna i żółtaczka cholestatyczna, która charakteryzuje się zastojem żółci w organizmie.

Dodatkowo u niektórych pacjentów dochodzi do nawrotów wirusowego zapalenia wątroby typu A.

WZW A (żółtaczka pokarmowa) - kto jest w grupie ryzyka?

Na rozwój wirusowego zapalenia wątroby typu A najbardziej narażone są osoby, które są w bliskim kontakcie z osobą zakażoną (np. mieszkają razem), a także Ci, którzy uprawiają stosunek płciowy z osobą chorą. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest spożywanie surowych owoców morza, a także żywności z niepewnego źródła, które nie zostało poddane obróbce termicznej.

Na żółtaczkę pokarmową narażone są także osoby, które podróżują do krajów, w których jest wysoki wskaźnik zachorowań na WZW typu A. Są to m.in. kraje Europy wschodniej. Na wystąpienie WZW A narażone są także osoby, które pracują w oczyszczalni ścieków, przy odpadach komunalnych, a także inni, którzy mają kontakt z nieczystościami (np. pracownicy, którzy zajmują się konserwacją maszyn i sprzętów służących do oczyszczania).

WZW A (żółtaczka pokarmowa) - zapobieganie

Profilaktyki wirusowego zapalenia wątroby typu A obejmuje kilka działań, są to m.in.:

 1. Spożywanie potraw, które są po obróbce termicznej.
 2. Kupowanie produktów spożywczych, które pochodzą ze znanych źródeł (nie kupuj np. mięsa ze straganu ulicznego).
 3. Mycie rąk przed jedzeniem i po wyjściu z łazienki.
 4. Picie wody przegotowanej lub butelkowej.

WZW A (żółtaczka pokarmowa) - szczepienie

Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A jest jedną z najskuteczniejszych metod, które chronią przed zarażeniem wirusem HAV. Wykonanie szczepienia zaleca się dzieciom i młodzieży, a także wszystkim tym, którzy planują wyjazd zagraniczny, a także osobom, które zawodowo zajmują się produkcją i sprzedażą żywności oraz pracują przy nieczystościach np. konserwatorzy śmieciarek.

Szczepienie można wykonywać tylko u pacjenta, który jest zdrowo. Wcześniej lekarz przeprowadzi wywiad, zapyta o alergie, przebyte choroby i zleci badania poprzedzające szczepienie.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Zobacz także: Ból brzucha po lewej stronie to objaw wielu poważnych chorób. Koniecznie sprawdź jakich!

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów