Użądlenie pszczoły - jak sobie poradzić z bólem i jak zapobiec kolejnemu użądleniu?

Sylwia Bagińska 30.04.2018
Pszczoła występowanie
Fotografia: shutterstock

Użądlenie pszczoły - podobnie jak inne użądlenia owadów błonkoskrzydłych może doprowadzić do śmierci! Koniecznie sprawdź jak odróżnić użądlenie pszczoły od użądlenia osy i jak wygląda pierwsza pomoc!

Użądlenie pszczoły - podobnie jak użądlenie szerszenia, osy, czy meszek może być bezpośrednią przyczyną śmierci. Na użądlenia pszczół powinny uważać szczególnie osoby z alergią na jad pszczoły. Po ukąszeniu pszczoły w miejscu użądlenia zawsze zostaje żądło (w przeciwieństwie do użądlenia szerszenia czy osy).

Zobacz także: Ukąszenia komara - swędzący problem, jak sobie z nim poradzić?

Użądlenie pszczoły - objawy

 • nagły, ostry ból,
 • obrzęk i opuchlizna,
 • odczyn zapalny,
 • świąd w miejscu uczulenia,
 • występowanie żądła w miejscu użądlenia (przeciwnie przy ukąszeniu osy - żądło nie zostaje).

Jeśli zdecydujesz się wyjąć samodzielnie żądło po użądleniu pszczoły nie wyjmuj go pęsetą lub palcami - doprowadzi to do wyciśnięcia większej ilości jadu (żądło wbite w skórę wydziela jeszcze jad przez jakiś czas). Żądło pszczoły najlepiej wyciągnąć wysterylizowaną igłą, nożem lub paznokciami.

Objawy, które mogą wystąpić u alergików

 • mdłości i wymioty,
 • ból brzucha,
 • wymioty,
 • trudności z oddychaniem,
 • uczucie niepokoju,
 • wstrząs anafilaktyczny (może przyczynić się do śmierci, objawy anafilaksji to. m.in. zaburzenia mowy i oddychania, trudności w połykaniu, utrata przytomności, zapaść).

Na forach internetowych internauci często dzielą się swoimi doświadczeniami po użądleniu pszczoły, często przestrzegając przed groźnym wstrząsem anafilaktycznym.

Mam znajomego który jest uczulony i każde użądlenie potęguje uczulenie. Ostatnio jak go użądliła pszczoła to po dziesięciu minutach już się dusił. Na szczęście zdążyłem go zawieść na pogotowie, dostał zastrzyk z adrenaliny i udało się go odratować (...)

Mojego męża wczoraj użądliła pszczoła , nie dość że na nodze ma dosyć duzy czerwony bolący placek to dziś pojawiła się opuchlizna która rozciąga się na długości całego piszczela i jeszcze troszkę na łydce (...)

Użądlenie pszczoły - pierwsza pomoc

Na początku powinniśmy usunąć żądło z miejsca użądlenia przez pszczołę. Następnie, kiedy wystąpi już zaczerwienienie należy przemyć ranę, aby zapobiec zakażeniu - najlepiej przemywać wodą z mydłem, spirytusem salicylowym, wodą utleniona lub innym środkiem odkażającym. Można użyć też kompresu - kostki lodu lub zimne metale. Te dwie metody uśnieżą ból i zabezpieczą przed rozprzestrzenieniem się jadu. Gdy na miejscu użądlenia pojawia się obrzęk lub opuchlizna należy podać leki.

Nagłe przypadki

Jeśli osoba użądlona jest uczulona na jad osy, lub doszło do wielokrotnego użądlenia (przez inne owady), lub zostały użądlone miejsca w okolicy gardła, ust należy wezwać pogotowie ratunkowe lub jechać do najbliższego szpitala. Gdy dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego na wskutek, któreg poszkodowany przestanie oddychać koniecznie rozpocznij akcje reanimacyjną.

Użądlenia pszczół - jak zapobiegać?

Osy atakują, gdy rozdrażnia je zapach, kolor, gwałtowne ruchy, a także wtedy, kiedy czują, że są zagrożone.

Jak zapobiegać użądleniom pszczół?

 1. Staraj się nie jeść warzyw, owoców, dżemów, marmolad, miodu na świeżym powietrzu.
 2. Trzymaj szczelnie zamknięte reszki jedzenia w domu.
 3. Staraj się unikać miejsc, w których aktualnie kwitną kwiaty, a także tych, na które spadły dojrzałe owoce z drzew.
 4. Nie chodź na boso po trawnikach i łąkach.
 5. Przed wyjściem z domu nie używaj kosmetyków i środków czystości o mocnych zapachach (mydło, balsam, krem, szampon, itp.), a także staraj się unikać pryskania perfumami.
 6. Ubieraj się w neutralne kolory, pszczoły przyciągają kolory czarne i jaskrawe.
 7. Jeśli użądliła Ciebie pszczoła, lub kogoś w Twoim otoczeniu - odejdź od tego miejsca na około 50 m. Inne owady mogą przylecieć z pomocą i użądlić.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów