Udar mózgu - jedna z najczęstszych przyczyn śmierci i inwalidztwa po 40 roku życia

Sylwia Bagińska 24.04.2018
Udar mózgu objawy
Fotografia: shutterstock

Znając objawy udaru mózgu możesz uratować kogoś przed śmiercią lub inwalidztwem! Koniecznie sprawdź swoją wiedzę dotyczącą udaru mózgu niedokrwiennego i krwotocznego. Jakie są przyczyny, jak wygląda rehabilitacja po udarze i jak jemu zapobiegać? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w artykule! Koniecznie sprawdź!

Udar mózgu to trzecia po: chorobach serca i nowotworach przyczyna śmierci lub inwalidztwa już po 40. roku życia. W Polsce udar mózgu rocznie występuję u około 70 tys ludzi, z czego 30 tysięcy umiera! Udar mózgu to szereg objawów neurologicznych, do których doszło na wskutek nagłego braku dopływu krwi do mózgu. Komórki mózgowe na wskutek braku dopływu krwi zostają uszkodzone.

Zobacz także: Trójglicerydy podwyższone mogą doprowadzić do zawału serca!

Są dwa rodzaje udaru - niedokrwienny udar mózgu i krwotoczny udar mózgu, przyczyny ich wystąpienia są różne. Znając objawy mózgu możesz uratować komuś życie lub uchronić go przed inwalidztwem - przy udarze mózgu liczy się każda sekunda. Pierwsze 3 tygodnie po udarze mózgu decydują o przyszłości pacjenta!

Objawy udaru mózgu

Objawy udaru mózgu mogą być różne - jest to zależne od tego, która tętniczka pękła lub została zamknięta, czyli jaka część mózgu została odłączona od dopływu mózgu.

Objawy udaru mózgu to m.in.:

 • niedowład - ograniczenie ruchów rąk i dłoni,
 • osłabienie,
 • drętwienie i brak czucia w obrębie twarzy,
 • niedowład twarzy,
 • paraliż całego ciała,
 • afazja (zaburzenia mowy),
 • zaburzenia widzenia,
 • zaburzenia równowagi,
 • wymioty,
 • nudności,
 • zawroty głowy,
 • zaburzenia świadomości,
 • spadki i skoki ciśnienia,
 • zatrzymanie akcji serca.

Udar niedokrwienny i udar krwotoczny (podział)

Są dwa rodzaje udarów mózgu:

 1. udar niedokrwienny
 2. udar krwotoczny

1. Udar niedokrwienny - udar niedokrwienny stanowi około 70-80 % wszystkich udarów mózgu. Nazywany często jest zawałem mózgu gdyż jego przebieg przypomina zawał serca (zamykana jest tętnica i krew nie dopływa do serca analogicznie jest w przypadku odcięcia dostępu krwi do mózgu). W leczeniu udaru mózgu bardzo ważna jest odkrycie przyczyny wystąpienia udaru, gdyż od tego jest uzależnione leczenie.

Przyczyny udar niedokrwiennego:

Zakrzep dużej tętnicy.

Wywołany jest najczęściej przez groźne działanie miażdżycy naczyń krwionośnych, która pogrubia i sprawia, że tętnice są stwardniałe. Zwężenia światła tętnic i zgrubienie ściany naczynia dzieje się z powodu odkładającego się tam cholesterolu i wapnia. Skutkuje to słabym przepływem krwi, a w rezultacie niedokrwionym rzędem przez tętnice. Dodatkowo po długotrwałym uszkodzeniu tętnic dochodzi do owrzodzenia, na której później łatwo osadza się skrzeplina.

Czynniki rozwoju miażdżycy:

Zator pochodzący z serca

Choroby serca mogą przyczynić się do powstania skrzepliny krwi, która z czasem może się oderwać i razem z krwią dopłynąć do tętniczki mózgowej, zamknąć ją i doprowadzić do udaru mózgu.

Choroby serce, które mogą doprowadzić do krwotocznego udaru mózgu:

 • migotanie przedsionków,
 • sztuczne zastawki serca,
 • wady zastawek serca,
 • zawał mięśnia serca,
 • inne zaburzenia rytmu serca.

Uszkodzenie małych tętniczek.

Na uszkodzenie małych tętniczek wpływa cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, które są przyczyną usztywnienia ściany naczynia dodatkowo zwężenia ich światła, czasami powodują też pełną niedrożność. Skutkuje to powstawaniem małych obszarów niedokrwienia mózgu (tzw. małe zawały). W przypadku, kiedy poziom cukru i ciśnienie krwi nie są uregulowane do prawidłowego poziomu z czasem powstaje coraz więcej obszarów niedokrwienia, co negatywnie wpływa na pracę mózgu i przyczynia się do wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu.

2. Udar krwotoczny - występują 2 rodzaje udarów krwotocznych:

 • krwotok podpajęczynówkowy - powstaje na wskutek wylania się krwi do przestrzeni, która otacza mózg. Do pęknięcia dochodzi zazwyczaj w wyniku wrodzonego tętniaka. Ten rodzaj udaru stanowi około 5 % wszystkich udarów i jest też najniebezpieczniejszym udarem. Udar krwotoczny występuję zazwyczaj u młodych ludzi (około 40-50 lat). Bardzo charakterystycznym objawem tego rodzaju udaru mózgu jest "silny", odporny na leki ból głowy.
 • krwotok śródmózgowy - powstaje na skutek pęknięcia tętniczki mózgowej. Do pęknięcia dochodzi zazwyczaj z powodu nie leczenie cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego, czasami przyczyną są zaburzenia krzepnięcia. Ten rodzaj udaru krwotocznego stanowi około 15 % wszystkich udarów mózgu.

Zobacz także: Udar słoneczny - zbyt długie przebywanie na słońcu jest niebezpieczne dla organizmu

Rehabilitacja po udarze mózgu

Czym wcześniej zostanie rozpoczęta rehabilitacja po udarze tym lepiej dla stanu pacjenta oraz efektów. Każdy człowiek po przebytym udarze powinien się zgłosić na rehabilitacje, która zaczyna się już na oddziale ratunkowym, a kontynuowana jest w specjalnych ośrodkach rehabilitacyjnych, przychodniach, oddziałach - czasami jeśli sytuacja wymaga w domu chorego.

Rehabilitacja po udarze obejmuje:

 • terapię zajęciową,
 • neuropsychoterapię,
 • opiekę pielęgnacyjną,
 • terapię mowy.

Skierowanie na rehabilitację może wypisać lekarz z oddziału urazowo-ortopedycznego, neurologicznego, neurochurugicznego. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje 80 dni zabiegowych, jeśli po odbytej rehabilitacji pacjent chce skorzystać z dodatkowej rehabilitacji wtórnej po skierowanie może zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Rehabilitacje wtórna także jest refundowana przez NFZ.

Zobacz także: Witamina B5 (kwas pantotenowy) zmniejsza ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego

Udar mózgu - leczenie w szpitalu

Przy udarze mózgu liczy się szybka reakcja, im szybciej pacjent trafi do szpitala tym są lepsze rokowania. Ważne, aby do szpitala z poszkodowanym pojechały osoby bliskie, które będą mogły udzielić szczegółowego wywiadu (pacjent często sam nie może udzielić odpowiedzi na zadawane na pytania). Lekarz specjalista powinien uzyskać jak najwięcej informacji o pacjencie - czy i jakie zażywa leki, o przebytych chorobach, objawach udaru.

Badania wykonywane na oddziale ratunkowym:

 • badanie tomograficzne głowy,
 • usg dopplewrowskie (badanie tętnic),
 • poziom krzepliwości krwi,
 • morfologia krwi,
 • EKG,
 • prześwietlenie klatki piersiowej,
 • punkcja lędźwiowa,
 • badanie neurologiczne (tylko w przypadkach, gdy pacjent jest przytomny).

Pacjentowi po udarze podaje się specjalny lek, który rozpuszcza skrzep i zamyka naczynie. Lek powinien być podany do 4-5 godzin od wystąpienia pierwszych objawów, im później zostanie podany tym szansę na wyzdrowienie są coraz mniejsze.

W szpitalu umiera około 15-20% pacjentów po udarze mózgu, niektórzy też niestety po odbytym udarze kwalifikuje się do pozostania w stanie inwalidztwa lub życia w warunkach fotelowo-łóżkowych.  Najsłabsze rokowania ma udar krwotoczny. Pacjent po przebytym udarze mózgu przebywa w szpitalu około 3 tygodni i jest to czas, który decyduje o jego przyszłości (wtedy przebiega proces regeneracji organizmu). Później wszystkie zmiany powstałe na wskutek wystąpienia udaru mózgu cofają się bardzo wolno lub wcale.

Udar mózgu - zapobieganie

Jak w przypadku wielu chorób i schorzeń - lepiej zapobiegać niż leczyć. Co robić, aby zapobiegać wystąpieniu udaru mózgu?

 1. Prowadzić aktywny tryb życia.
 2. Nie palić papierosów.
 3. Nie spożywać dużej ilości alkoholi.
 4. Zredukować masę ciała jeśli występuję nadwaga lub otyłość.
 5. Zdrowo się odżywiać.
 6. Unikać stresujących sytuacji.
 7. Kontrolować ciśnienie krwi (minimum raz w roku).
 8. Kontrolować poziom cukru.
 9. Kontrolować poziom cholesterolu we krwi.
 10. W przypadku chorób serca i cukrzycy przyjmować leki zgodnie z ustaleniami lekarskimi.

Czy udar mózgu występuję tylko raz w życiu? Nie...

Niestety wystąpienie udaru mózgu może się powtórzyć. Statystycznie około 8-10 % pacjentów po przebytym udarze mózgu ma kolejny udar w przeciągu roku, a u osób z zaburzeniami krążenia mózgu (wystąpił u nich tzw. "mały udar" lub objawy ostrzegawcze) dochodzi do pełnego udaru mózgu (20 % przypadków).

Jak zapobiegać przez kolejnym wystąpieniem udaru mózgu?

Należy systematycznie chodzić do lekarzy specjalistów i leczyć choroby, które sprzyjają wystąpieniu udaru (cukrzyca, otyłość, choroby serca, nadciśnienie tętnicze). Koniecznie trzeba rzucić palenie papierosów, nie pić alkoholu i zmienić tryb życia na bardziej aktywny i zdrowiej się odżywiać (najlepiej wyeliminować z pożywienia produkty, z dużą zawartością cholesterolu). Dodatkowo powinno sie systematycznie przyjmować leki antyagregacyjne lub antykoagulacyjne.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

Udar słoneczny - zbyt długie przebywanie na słońcu jest niebepieczne dla organizmu

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów