Testy alergiczne - pierwszy krok do pozbycia się alergii

Sylwia Bagińska 25.04.2018

Testy alergiczne wykonuje się w celu potwierdzenia lub wykluczenia alergii, pozwalają także sprawdzić na co dokładnie organizm jest uczulony. Wykonuje się je także w celu wyboru terapii odczulających. Są trzy rodzaje testów alergicznych: z krwi, skórne oraz prowokacyjne. Jednak nie wszyscy testy alergiczne mogą wykonać.

Wykonanie testów alergicznych jest konieczne w walce z alergią. Nieleczona może doprowadzić do poważnych uszczerbków na zdrowiu dodatkowo obniża jakość życia oraz powoduje rozwój wielu chorób, np. astmy. Z nieleczoną alergią stajemy się bardziej zmęczeni, osłabieni. Testy alergiczne wskazują alergeny, które wywołują reakcje uczuleniowe. Z tą wiedzą możemy podjąć odpowiednie leczenie i terapię odczulające. Jeśli jesteś przed wykonaniem testów alergicznych koniecznie sprawdź jak się do nich przygotować!

Zobacz także: Alergia pokarmowa - wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć!

Testy alergiczne z krwi

Wykonuje się je głównie przy nasilonych objawach alergii, a także w momencie, kiedy wyniki testu skórnego są rozbieżne z wywiadem. Badanie oznacza przeciwciała IgE dla alergenów (pyłkowych, pleśniowych, zwierzęcych i roztoczowych). Testy alergiczne z krwi najczęściej wykonuje się u osób z silną alergią leczoną środkami farmakologicznymi i u małych dzieci. Ważne - aby test był miarodajny przed jego wykonaniem trzeba odstawić leki antyhistaminowe (najlepiej 2 tygodnie przed badaniami).

Wskazania do wykonania testu alergicznego z krwi:

 • u osób chorych, których schorzenie nie pozwala wykonać testów skórnych (choroby skóry, dermografizm),
 • przy ryzyku wystąpienia nagłej zapaści naczyniowej i skurczu oskrzeli (są niebezpieczne dla życia i zdrowia),
 • w trakcie przyjmowania leków, które wpływają na testy skórne (wyniki testów skórnych nie są wtedy poprawne),
 • u niemowląt i małych dzieci, gdyż w ich przypadku testy skórne mogą wskazywać fałszywe wyniki.

Testy alergiczne skórne

W trakcie testu skórnego lekarz alergolog umieszcza na powierzchnie skóry niewielką ilość alergenu, następnie przekuwa ją. Jeśli po kilku minut pojawią się zmiany skórne (bąble, zaczerwienienie) oznacza to, że dany alergen uczula. Taki test obejmuje zazwyczaj około 20 alergenów, ich wybór zależy od objawów pacjenta. Są dobierane indywidualnie (w zależności od przypadku).

Aby zmniejszyć ilość ukłuć (szczególnie u dzieci) lekarz specjalista może zaproponować tzw. panele tematyczne. Jeśli uwidoczni się rekcja na daną grupę tematyczną to później robi się testy szczegółowe.

Testy alergiczne prowokacyjne

Test prowokacyjny polega na rozpyleniu alergenu do nosa, który pokaże która substancja uczula organizm najbardziej. Ten rodzaj testów alergicznych stosuje są najczęściej w celu wyboru terapii odczulającej.

Testy alergiczne - cena

Testy alergiczne refunduję NFZ, po skierowanie trzeba się zgłosić do lekarza alergologa. Testy alergiczne można wykonać prawie w każdym laboratorium, koszt prywatnego badania całościowej immunoglobiny wynosi około 30 złotych, za testy alergiczne szczegółowe z uwzględnieniem specyficznych przeciwciał to koszt od 100 do 300 zł.

Testy alergiczne - kiedy je wykonać?

Testy alergiczne powinny być wykonane po zauważeniu niepokojących objawów.

Objawy alergii to m.in.:

Jak przygotować się do testów alergicznych?

 1. Koniecznie odstaw leki przeciwalergiczne (najlepiej 2 tygodnie przed planowanym testem alergicznym).
 2. Jeśli przyjmujesz inne leki lub suplementy diety - poinformuj o tym lekarza przeprowadzającego badanie.
 3. Pamięta, że odstęp od innych szczepień powinien wynosić co najmniej 2 tygodnie.
 4. Nie nakładaj na skórę (obszar przedramion - miejsce na skórze, na którym będą przeprowadzane testy) kremów, maści, żelów.
 5. Nie wystawiaj skóry na mocne promieniowanie słoneczne, nie korzystaj z solarium (najlepiej przez 7 dni przed badaniem).

Jeśli przed wykonaniem testów nie będziesz przestrzegać powyższych zaleceń - wyniki testu będą niemiarodajne.

Przeciwwskazania do wykonania testów alergicznych

Testy alergiczne należy przełożyć jeśli:

 • jesteś w trakcie ciąży,
 • nasiliły się objawy alergii w dniu przeprowadzania badania (duszności, gorączka, łzawienie, katar sienny, kaszel),
 • jesteś w trakcie lub po infekcji wirusowej lub bakteryjnej (testy powinno się wykonać po 2 tygodniach od przebytych infekcji),
 • przyjmujesz lub przyjmowałeś antybiotyk w przeciągu ostatnich 14 dni,
 • w przeciągu ostatni 6 tygodni doszło do silnego ataku astmy lub epizodu anafilaktycznego,
 • zmiany skórne i choroby skóry (atopowe zapalenie skóry w miejscu przeprowadzanego badania, obrzęk, rumień, plamy, przebarwienia, dermografizm, ostra pokrzywka, nadmierne złuszczanie się naskórka).

Co po testach alergicznych?

Po wykonaniu testów alergicznych, gdy alergeny wywołujące reakcje uczuleniowe są znane, można ustalić odpowiednie leczenie. Przy każdym rodzaju alergii najlepszym rozwiązaniem jest unikanie przez organizm alergenów, które wywołują reakcje uczuleniowe, jednak nie zawsze jest to możliwe. Leczenie alergii może polegać na odczulaniu, lub przyjmowaniu specjalnych leków, które hamują lub łagodzą objawy alergii.
   
Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska
  
 
  

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów