Grzyb szatan, czy wiesz jak wygląda?

Sylwia Bagińska 08.05.2018
Grzyb szatan występowanie
Fotografia: shutterstock

Szatan grzyb, czyli goryczek żółciowy nie jest grzybem trującym, jednak jest niejadalny. Nie powoduje śmiertelnego zatrucia, ale może przyczynić się do powstania problemów żołądkowo- jelitowych. Koniecznie sprawdź, jak odróżnić grzyba szatana od borowika szlachetnego.

Szatan (grzyb) to potoczna nazwa goryczaka żółciowego - jest to gatunek grzyba niejadalnego, należącego do rodziny borowikowatych. Grzyb szatan (goryczek żółciowy) jest często mylony z borowikiem szatańskim, który występuje w Polsce bardzo rzadko i jest śmiertelnie trujący. Jednak są to dwa różne gatunki grzybów.

Należy także wspomnieć o tym, że według botanicznej klasyfikacji grzybów określenie "szatan" tyczy się borowika szatańskiego, a nie goryczaka żółciowego. Ten błąd w semantyce wynika zazwyczaj z niewiedzy i niedoświadczenia grzybiarzy, którzy w większości nazwę "szatan" przypisują właśnie goryczkowi.

Zobacz także: Muchomor sromotnikowy - jeden grzyb może uśmiercić całą rodzinę!

Szatan grzyb (goryczek żółciowy) - wygląd

  • Kapelusz - jest koloru jasnobrązowego lub cielistobrązowego. Średnica kapelusza mierzy około 12 centymetrów. Kształt - u młodych grzybów szatanów jest najpierw półkulisty, następnie wypukły. Stare okazy mają kształt rozpostarty. Młode goryczki żółciowe są omszone, następnie ich powierzchnia jest zamszowata, na samym końcu u dojrzałych grzybów gładka.
  • Trzon - ma wysokość do około 14 centymetrów, a grubość 2 do 3 centymetrów. Kolor trzonu jest jaśniejszy od barwy kapelusza. Młode okazy mają kształt trzonu beczułkowaty, następnie maczugowaty i pokryty jest siateczką.
  • Miąższ - jest koloru białego i nie zmienia go po uszkodzeniu grzyba szatana. U młodych okazów jest twardy następnie gąbczasty. Bardzo gorzki smak, a zapach łagodny, przyjemny.
  • Rurki - bardzo łatwo oddzielić od miąższu. Rurki są długie z wychodzącymi porami za kapelusz. Kolor biały u starych okazów bladoróżowy, jeśli są uszkodzone kolor jest brudnowinny.

Szatan grzyb (goryczek żółciowy) - występowanie

Grzyba szatana spotkamy w lasach od czerwca do końca października. Występuje on głównie w lasach iglastych na glebach kwaśnych, może rosnąć także na pniach i butwiejącym drewnie.

Szatan grzyb (goryczek żółciowy) - czy jest grzybem trującym?

W składzie goryczka żółciowego nie stwierdzono substancji trujących jedna należy on do grupy grzybów niejadalnych. Jego spożycie nie zagraża zdrowiu i życiu, ale powoduje problemy żołądkowo-jelitowe. Jego gorzki smak powoduje, że nie ma żadnego zastosowania w kuchni. Pomimo gotowania nieprzyjemny smak grzyba szatana dalej zostaje psując całą potrawę.

Objawy występujące po zjedzeniu grzybów szatanów:

  • ból brzucha,
  • wymioty,
  • mdłości,
  • nudności,
  • biegunka,
  • wzmożone pragnienie.

Jeśli po spożyciu grzybów (nawet do 24 godzin) zauważysz niepojące objawy - to koniecznie skonsultuj się się z lekarzem lub jedź do szpitala. W Polsce rocznie w wyniku zatruć grzybami umiera około 60 osób.

Szatan grzyb (goryczek żółciowy), a borowik szlachetny

Goryczek żółciowy jest grzybem złudnie przypominającym borowika szlachetnego i koźlarza. Jeśli nie masz pewności, co do gatunku i rodzaju grzyba, najlepiej będzie jeśli go zostawisz w lesie lub udasz się ze zbiorami do najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, w której specjaliści udzielają darmowych porad. 

Szatana grzyba i borowika szlachetnego różni smak - u goryczka żółciowego jest on bardzo gorzki. Jednym ze sposobów na odróżnienie tych dwóch grzybów jest dotknięcie czubkiem języka fragmentu grzyba. Jeśli poczujemy gorzki, cierpki smak to znak, że jest to goryczek żółciowy, którego należy zostawić w lesie.

W trakcie grzybobrania pamiętaj o...

W Polsce rocznie na zatrucia grzybami cierpi około 1000 osób, z czego u 30-60 osób spożycie grzybów kończy się śmiercią. Do zatrucia grzybami dochodzi głównie z powodu osób, które myślą, że znają się na grzybach, a niestety jest inaczej. Wybierając się na grzyby do lasu pamiętaj o tym, żeby nie zbierać grzybów bardzo małych (młodych), a także starych. Jeśli nie jesteś pewien grzyba - nie ryzykuj i nie zabieraj go ze sobą! Zbieraj tylko te grzyby, które znasz i których gatunku i rodzaju jesteś pewien.

Jeśli Twoja wiedza i znajomość grzybów jest ograniczona to nie zbieraj grzybów z blaszkami, bo to właśnie wśród nich jest najwięcej śmiertelnie trujących grzybów. Unikaj zbierania grzybów blisko terenów przemysłowych, grzyby bardzo dobrze wchłaniają różnego rodzaju pyłki i zanieczyszczenia.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub chcesz po prostu mieć pewność, to po grzybobraniu udaj się do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, w której specjaliści udzielają darmowych rad z zakresu wiedzy o grzybach. Pamiętaj także o tym, że grzyby są ciężkostrawne dlatego nie powinno się ich dawać do spożycia dzieciom do 7 roku życia, osobom starszym i z problemami z układem pokarmowym.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów