Oparzenie wrzątkiem - jak udzielić pierwszej pomocy i jak wygląda leczenie?

Sylwia Bagińska 11.04.2018
Oparzenie wrzątkiem
Fotografia: shutterstock

Oparzenie wrzątkiem zdarza się prawie każdemu, chociaż bardziej narażone są na nie dzieci. Jak udzielić pierwszej pomocy przy oparzeniu wrzątkiem? Jak wygląda leczenie? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule! Koniecznie sprawdź!

Oparzenia wrzątkiem zdarzają się wszystkim. Jednak najbardziej narażone są na nie dzieci. Oparzenie wrzątkiem można leczyć domowymi sposobami, ale także za pomocą specjalnych środków na oparzenia.

Zobacz także: Oparzenia: pierwsza pomoc krok po kroku

Niektóre oblanie wrzątkiem może skończyć się nawet hospitalizacją. Najważniejsze, aby jak najszybciej udzielić pierwszej pomocy osobie oparzonej wrzątkiem.

Oparzenia wrzątkiem: pierwsza pomoc

Pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać po oparzeniu wrzątkiem jest schłodzenie poparzonej skóry. Część ciała należy włożyć pod wodę, jeżeli nie ma takiej możliwości przykładać namoczony opatrunek. Najlepiej z jałowej gazy.

Pamiętaj, że oparzona skóra jest bardzo nagrzana dlatego nie można od raz schładzać bardzo zimną wodą, śniegiem lub lodem. Następnie skórę powinno się osuszyć i nałożyć czysty opatrunek. Jeśli na skórze pojawią się pęcherze - nie można ich przekuwać!

Oparzenie wrzątkiem: leczenie

Jeśli oparzenie mieści się w skali oparzenia 1 i 2 stopnia leczenie może przebiegać w domowym zaciszu. Jeśli oparzone zostało dziecko lub oparzenie jest rozległe, leczenie należy konsultować z lekarzem.

Oparzenie wrzątkiem może pozostawić niechciane skutki: blizny, znamiona, plamy, przebarwienia. Może też spowodować ostry stan zapalny lub zakażenie. Przy nierozległych oparzeniach 1 stopnia, aby przyśpieszyć gojenie się ran można skorzystać z domowych metod leczenia oparzenia.

 Domowe sposoby na oparzenia to m.in.:

  • okłady z zsiadłego mleka, kefiru, jogurtu,
  • sok z aloesu,
  • okłady z miodu,
  • okłady z ziół (rumianek, nagietek, bez czarny),
  • okłady z octem jabłkowym.

Jeśli ból i pieczenie są silne możesz wspomagać się tabletkami przeciwbólowymi.

Farmaceutyczne preparaty na oparzenia:

Z oparzeniami można radzić sobie także za pomocą specjalnych środków farmaceutycznych, których na rynku jest szeroki wybór, np. maść na oparzenia. Wiele z nich można kupić bez recepty.

Jakie więc wybierać preparaty? Ważne, aby produkty przeznaczone do gojenia się skóry po oparzeniu zawierały w sobie substancje takie jak: D-pantenol lub alantoina. Istnieją też maści na oparzenia, które zawierają w sobie antybiotyk.

Wszystkie preparaty powinny odpowiednio nawilżać skórę i łagodzić podrażnienia. Cięższe oparzenia (3 i 4 stopnia) leczy się w szpitalu. Leczenie jest uzależnione od stanu pacjenta, rodzaju i od tego jak rozległe są oparzenia na skórze.

Zobacz także: Co na oparzenia słoneczne? 7 domowych sposobów!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zobacz także: Produkty, które utrudniają odchudzanie

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów