Oparzenia słoneczne: pierwsza pomoc, jak postępować?

Sylwia Bagińska 09.04.2018
Oparzenia słoneczne
Fotografia: Fotolia.pl

Oparzenia słoneczne i nadmierne opalanie mogą po latach doprowadzić nawet do raka skóry. Jakie są objawy i jak zapobiegać oparzeniom słonecznym? Jak udzielić pierwszej pomocy przy oparzeniu? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Oparzenia słoneczne są wynikiem zbyt długiego oddziaływania słońca i promieni słonecznych na skórę. Na oparzenia słoneczne najbardziej są narażone osoby o jasnej karnacji, dzieci i osoby starsze. Przed opalaniem i każdym dłuższym wystawieniu skóry na słońce powinno się nałożyć specjalne preparaty, które mają działanie przeciwsłoneczne.

Oparzenia słoneczne: objawy

Pierwsze objawy oparzeń słonecznych mogą pojawić się po kilku godzinach, niektóre nawet po upływie doby. Do objawów oparzenia słonecznego zaliczamy:

  • zaczerwieniona skóra
  • pieczenie i świąd skóry
  • rozgrzana skóra
  • złuszczanie się naskórka (w miejscach, w których doszło do oparzenia słonecznego)

Najbardziej narażone na oparzenia słoneczne są dzieci i osoby starsze. W przypadku takich osób zalecana jest wizyta u lekarza.

Zobacz także: Co na oparzenia słoneczne? 7 domowych sposobów!

Oparzenia słoneczne: stopnie

Wyróżnia się 4 stopnie oparzeń słonecznych:

Oparzenia 1 stopnia - występuję najczęściej i charakteryzuje się mocnym zaczerwienieniem, rozgrzaniem skóry i pieczeniem. Może występować także lekki obrzęk.

Oparzenia 2 stopnie - ból i pieczenie skóry wzrasta. Zaczerwienienie jest mniejsze niż w 1 stopniu, dodatkowo na skórze pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym.

Wyższe stopnie oparzeń słonecznych nie nabywamy przez skutek działania słońca i promieni. Dodatkowo 3 i 4 stopniu towarzyszą często: nudności, gorączka, ból głowy, osłabienie, dreszcze. W tych przypadkach koniecznie trzeba zgłosić się do szpitala lub lekarza specjalisty.

Oparzenia 3 stopnia - ból jest mniejszy, kolor skóry może być siny, ciemny lub biały. Oparzenia III stopnia obejmują skórę razem z naczyniami krwionośnymi i zakończeniami nerwowymi.

Oparzenia 4 stopnia - na skórze występują głębokie rany. Mogą sięgać nawet do mięśni, kości i narządów wewnętrznych.

Oparzenia słoneczne: pierwsza pomoc

Pierwszym działaniem, jakie można wykonać przy oparzeniach słonecznych jest letni prysznic. Pamiętaj, że w trakcie oparzenia słonecznego skóra jest mocno nagrzana, dlatego biorąc lodowaty prysznic może dojść do szoku termicznego.

Pamiętaj, aby dużo pić, oparzona skóra o wiele szybciej traci wodę. Zalecane jest spożywanie zwykłej wody mineralnej. Możesz wykonać także okład z kefiru lub jogurtu - nawilży to opaloną skórę. Dodatkowo możesz zapatrzyć się w aptece w specjalne preparaty, które zawierają: witaminę E, alantoinę lub pantenol.

Jeśli doskwiera Ci silny ból, sięgnij po tabletki przeciwbólowe.

Zobacz także: Oparzenia: pierwsza pomoc krok po kroku

Oparzenia słoneczne: jak zapobiegać?

Aby zapobiec oparzeniom słonecznym należy 30 minut przed wyjściem zaaplikować preparaty, które chronią przed słońcem. W aptekach i drogeriach jest szeroki wybór środków o działaniu przeciwsłonecznym, wybieraj te z filtrem SPF 30. Pamiętaj, żeby nakładać preparaty nie tylko przed opalaniem, ale przed każdym wystawieniem skóry na silne słońce. Oprócz specjalnych środków pamiętaj o tym, aby nałożyć okrycie głowy i nakładać ubrania o jasnych kolorach. Pij także dużo wody.

Oparzenia słoneczne: duże niebezpieczeństwo po latach

Nadmierne opalanie lub nawet nieliczne oparzenia słoneczne mogą przyczynić się po latach do poważnych chorób skórnych, np. czerniaka skóry, który ma bardzo słabe rokowania. Koniecznie zaopatrz się w specjalne preparaty chroniące przed słońcem, bo jak wiadomo - lepiej zapobiegać niż leczyć.

Zobacz także: Czerniak paznokcia - czy wiesz jak wygląda? Przyczyny, objawy, leczenie

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów