Odczulanie - dla kogo jest najlepszą metodą walki z alergią?

Sylwia Bagińska 26.04.2018
Odczulanie - immunoterapia alergenem
Fotografia: shutterstock

Odczulanie (immunoterapia alergenem) - jeśli myślisz o leczeniu alergii tą metodą to koniecznie sprawdź, czy kwalifikujesz się do terapii i czy jest ona bezpieczna w Twoim przypadku!

Odczulanie, czyli immunoterapia alergenem to jedna z metod leczenia alergii. Zalecana jest szczególnie osobom z nawracającymi i uciążliwymi objawami alergii (katar sienny, alergiczne zapalenie spojówek, kichanie itp.), ale także dla alergików, u którym leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Z immunoterapii alergenem nie wszyscy mogą skorzystać - są czynniki kwalifikujące do tej terapii.

Zobacz także: Alergia pokarmowa - wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć!

Odczulanie: jak wygląda?

W trakcie odczulania podaje się stopniowo dawki alergenu (on najmniejszej dawki do największej). Ma to na celu przyzwyczajać organizm do alergenu, aż z czasem doprowadzić do całkowitej tolerancji. Na początku terapii okres między zabiegami trwa od około 7 do 14 dni. Alergeny najczęściej podawane są w szczepionkach podskórnych, jednak rynek farmaceutyczny wprowadził także preparaty w formie doustnej i podjęzykowej.

Odczulanie odbywa się w poradniach alergologicznych lub oddziałach szpitalnych i nadzoruje temu specjalnie przeszkolony personel medyczny, który w razie wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego jest w stanie szybko zareagować (wstrzyknięcie adrenaliny i podjęcie akcji ratunkowej). Pacjent, u kórego został wykonany zabieg odczulający powinien zostać jeszcze pod opieką medyczną około godziny, gdyż niepożądany wstrząs anafilaktyczny nie musi nastąpić od razu po podaniu alergenu uczulającego. Po przyjęciu szczepionki (najlepiej do 8 h) alergik nie powinien pić alkoholu, uprawiać sportu, brać gorącej kąpieli. Cały proces odczulania trwa około 3 lata, czasami nawet 5.

Na jednym z forum internauci opisują przebieg immunoterapii alergenem:

Ja odczulam się już dwa lata. W pierwszym roku przyjęłam 3 szczepienia przed okresem pylenia, które miały działać przez rok,a teraz przyjmuje już na stałe. W obu przypadkach widziałam znaczną poprawę. Osobiście uważam, że lepiej szczepić się przez 5 lat regularnie i mieć to już za sobą niż co roku. Zastrzyk jest w rękę na przemian raz w lewą raz w prawą. Na początku dawka jest mała i przyjmuje się ją co tydzień a z czasem dawkę się zwiększa i wydłuża czas przyjmowania, ale to już zależy od tego jak reaguje organizm. Aktualnie zastrzyki mam co 5 tygodni i jedyne skutki uboczne jakie zauważyłam to zmęczenie; puchnięcie, swędzenie i ból ręki. Z czasem objawy są coraz mniejsze (...) Odczulam się w przychodni publicznej więc wizyty mnie nic nie kosztują

Odczulanie: działanie

Głównym zadaniem odczulania jest zmniejszenie, zredukowanie wrażliwości organizmu na konkretny alergen, a to skutkuje ograniczeniem lub eliminacją objawów alergicznych. Dzięki odczulaniu organizm zaczyna tolerować alergen, co skutkuje poprawą jakości życia osoby z alergią. Żeby odczulanie było skuteczne, decyzje o podjęciu tej formy terapii musi podjąć lekarz specjalista alergolog i wykonać wcześniej testy alergiczne. Wyniki testów pozwolą ustalić łańcuch przyczynowo-skutkowy pomiędzy alergenami i reakcjami alergicznymi.

Odczulanie: kto może z niego skorzystać?

Nie wszyscy mogą być dopuszczeni do immunoterapii alergenem. Zależy to od wyników testów alergicznych, przebiegu choroby alergicznej, innych występujących chorób, a także przyjmowane leki i wiek.

Czynniki kwalifikujące do immunoterapii alergen:

  • ukończony 5 rok życia,
  • osoba poniżej 50 roku życia,
  • stabilny przebieg choroby,
  • brak zaostrzonych objawów alergicznych w ostatnim czasie,
  • potwierdzony rodzaj alergii (wyniki testów alergicznych) - koniecznie musi być to alergia IgE-zależna.

Odczulanie - komu jest polecane?

Odczulanie jest polecane osobom, które w życiu codziennym nie są w stanie wyeliminować kontaktu z alergenem, ich alergia przebiega bardzo poważnie (pojawienie się wstrząsu anafilaktycznego w przeszłości). Immunoterapia alergenem jest też zalecana osobom, u których leczenie farmakologiczne nie przynosi pożądanych efektów.

Aby odczulanie przyniosło oczekiwane rezultaty nie można odczulać na więcej niż 4 alergeny. Najlepsze rezultaty przynosi odczulanie jednym alergenem.

Zobacz także: Astma - czy wiesz jak wygląda napad astmy i jak z nim walczyć?

Odczulanie: czy całkowicie jest bezpieczne?

Przed podjęciem immunoterapii alergenem konieczna jest pisemna, świadoma zgoda. Niestety odczulanie niesie ze sobą możliwość wystąpienia objawów niepożądanych, dlatego warto przeanalizować jakie są korzyści, a jakie ryzyko w porównaniu do farmakologicznego leczenia alergii. Dodatkowo bardzo ważnym aspektem jest całkowite przestrzeganie zaleceń lekarskich - zwłaszcza, gdy terapia może trwać 3 lata. Każda immunoterapia powinna być poprzedzona testami alergicznymi i wywiadem z pacjentem. O kwalifikacji na odczulanie decyduje lekarz alergolog, który na wizycie lekarskiej powinien przedstawić ryzyko, jakie występuje podczas i po immunoterapii alergenem.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów