
Muchomor sromotnikowy - jeden grzyb może zatruć kilka osób. Jego toksyczne substancje doprowadzają do śmierci. Bardzo łatwo go pomylić z kanią i innymi grzybami. Jeśli nie jesteś pewien rodzaju grzyba - nie zabieraj go nigdy ze sobą, w ten sposób unikniesz tragedii! Koniecznie sprawdź, jak wygląda muchomor sromotnikowy.
Muchomor sromotnikowy inaczej nazywany też muchomorem zielonawym to jeden z najsilniej trujących grzybów, który występuje w Polsce. Są dwie odmiany muchomora sromotnikowego: muchomor wiosenny i muchomor sromotnikowy odm. biały.
Zobacz także: Grzyb szatan, czy wiesz jak wygląda?
Zatrucie muchomorem sromotnikowym może doprowadzić do śmierci - wystarczy 50 g, żeby zjedzenie grzyba spowodowało zgon.
Muchomor zielonawy zawiera dwa rodzaje toksyn:
- amatoksyny,
- fallotoksyny.
Toksyny, który zawiera muchomor sromotnikowy zachowują swoje właściwości trujące przez wiele lat, są odporne na gotowanie i inne czynności niszczące.
Kania, a muchomor sromotnikowy
Muchomor sromotnikowy niestety jest złudnie podobny do kani zwłaszcza w okresie początkowego dojrzewania, dlatego jeśli masz wątpliwości - nie ryzykuj i nie zabieraj grzyba ze sobą! Żadne przesądy typu: gotowana cebula z trującymi grzybami zaczyna być czarna, czy też srebrna łyżeczka czernieje - nie są dobrymi metodami na sprawdzenie, czy grzyb jest trujący. Cudowne działanie łyżeczki i cebuli są mitem, gdyż cebula gotowana z trującymi grzybami może pozostać biała!
Inne grzyby złudnie podobne do muchomora sromotnikowego:
- gąską zieloną,
- gołąbek zielonawy,
- pieczarki
Pamiętaj, że zatrucia grzybami najczęściej powodowane są przez brak odpowiedniej wiedzy przez osoby zbierające grzyby.
Muchomor sromotnikowy - występowanie
Muchomor sromotnikowy w Polsce występuje w okresie od lipca do października. Najczęściej występuje w lasach liściastych, rzadziej w mieszanych, a bardzo sporadycznie w lasach iglastych. Zazwyczaj rośnie pojedynczo lub w małych grupach pod dębami, bukami, sosnami, brzozami, kasztanowcami, grabami.
Muchomor sromotnikowy - wygląd
- Kapelusz - mają koloru: szarozielonego, brunatnozielonego, oliwkowego, brunatnozielonego. Zazwyczaj brzeg kapelusza jest zielony, czasami żółty.
- Trzon - nasada trzonu jest zgrubiała i otoczona wysoką pochwą. Kolor trzonu jest biały z odcieniem żółtozielonym. Pierścień muchomora sromotnikowego jest gładki lub bardzo słabo prążkowany.
- Blaszki - mają kolor biały, są gęste (szerokość około 10 mm). U starych okazów muchomora sromotnikowego odcień jest żółtozielony.
- Miąższ - jest koloru białego, po przełamaniu kolor zostaje nadal biały. Smak jest łagodny. Zapach słodkawy, czasami mdły.
Muchomor sromotnikowy - objawy zatrucia
- Okres utajnienia - może dojść do okresu bezobjawowo (trwa od 6 do 24 godzin). Na czas utajnienia ma wpływ ilość zjedzonych zatrutych grzybów, spożycie innych grzybów, spożycie muchomora sromotnikowego przez dziecko.
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe - trwają około 12-24 godziny. Zauważalny jest gwałtowny przebieg zatrucia. Występują nudności wymioty, silny ból brzucha, biegunka, odwodnienie, zaburzenia w gospodarce kwasowo-zasadowej.
- Druga faza utajenia - poprawa stanu pacjenta, ale tylko pozorna trwa od 12 do 24 godzin. W tym czasie dochodzi do uszkodzenia hepacytów.
- Faza wątrobowa - po 3-4 dniach dochodzi do uszkodzenia komórek wątrobowych. Dodatkowymi objawami jest: skaza krwotoczna, niewydolność nerek, śpiączka wątrobowa.
Śmierć po zatruciu muchomorem sromotnikowym następuję zazwyczaj między 4 a 16 dniem od momentu zatrucia.
Muchomor sromotnikowy - leczenie
Jeśli zauważysz niepokojące objawy po zjedzeniu grzybów od razu skonsultuj się z lekarzem lub jedź do szpitala. Nie próbuj leczyć zatrucia domowymi sposobami, bo może to przyczynić się do gorszego stanu zdrowia.
Pierwszym krokiem w leczeniu po zatruciu trującym grzybem jest oczyszczenie organizmu z toksyn, następnie blokada wiązania substancji trujących z komórkami wątroby. Kolejną czynnością jest leczenie ogólnych zaburzeń metabolicznych, a także przyśpieszenie regeneracji w wątrobie. Po tych wszystkich procesach dochodzi do przeszczepu wątroby.
Zobacz także: Borowik szatański - silnie trujący grzyb, który może doprowadzić do śmierci!
Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.
Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!
Autor: Sylwia Bagińska