Muchomor sromotnikowy - jeden grzyb może uśmiercić całą rodzinę!

Sylwia Bagińska 08.05.2018
Muchomor sromotnikowy wygląd
Fotografia: shutterstock

Muchomor sromotnikowy - jeden grzyb może zatruć kilka osób. Jego toksyczne substancje doprowadzają do śmierci. Bardzo łatwo go pomylić z kanią i innymi grzybami. Jeśli nie jesteś pewien rodzaju grzyba - nie zabieraj go nigdy ze sobą, w ten sposób unikniesz tragedii! Koniecznie sprawdź, jak wygląda muchomor sromotnikowy.

Muchomor sromotnikowy inaczej nazywany też muchomorem zielonawym to jeden z najsilniej trujących grzybów, który występuje w Polsce. Są dwie odmiany muchomora sromotnikowego: muchomor wiosenny i muchomor sromotnikowy odm. biały.

Zobacz także: Grzyb szatan, czy wiesz jak wygląda?

Zatrucie muchomorem sromotnikowym może doprowadzić do śmierci - wystarczy 50 g, żeby zjedzenie grzyba spowodowało zgon.

Muchomor zielonawy zawiera dwa rodzaje toksyn:

 • amatoksyny,
 • fallotoksyny.

Toksyny, który zawiera muchomor sromotnikowy zachowują swoje właściwości trujące przez wiele lat, są odporne na gotowanie i inne czynności niszczące.

Kania, a muchomor sromotnikowy

Muchomor sromotnikowy niestety jest złudnie podobny do kani zwłaszcza w okresie początkowego dojrzewania, dlatego jeśli masz wątpliwości - nie ryzykuj i nie zabieraj grzyba ze sobą! Żadne przesądy typu: gotowana cebula z trującymi grzybami zaczyna być czarna, czy też srebrna łyżeczka czernieje - nie są dobrymi metodami na sprawdzenie, czy grzyb jest trujący. Cudowne działanie łyżeczki i cebuli są mitem, gdyż cebula gotowana z trującymi grzybami może pozostać biała!

Inne grzyby złudnie podobne do muchomora sromotnikowego:

 • gąską zieloną,
 • gołąbek zielonawy,
 • pieczarki

Pamiętaj, że zatrucia grzybami najczęściej powodowane są przez brak odpowiedniej wiedzy przez osoby zbierające grzyby.

Muchomor sromotnikowy - występowanie

Muchomor sromotnikowy w Polsce występuje w okresie od lipca do października. Najczęściej występuje w lasach liściastych, rzadziej w mieszanych, a bardzo sporadycznie w lasach iglastych. Zazwyczaj rośnie pojedynczo lub w małych grupach pod dębami, bukami, sosnami, brzozami, kasztanowcami, grabami.

Muchomor sromotnikowy - wygląd

 • Kapelusz - mają koloru: szarozielonego, brunatnozielonego, oliwkowego, brunatnozielonego. Zazwyczaj brzeg kapelusza jest zielony, czasami żółty.
 • Trzon - nasada trzonu jest zgrubiała i otoczona wysoką pochwą. Kolor trzonu jest biały z odcieniem żółtozielonym. Pierścień muchomora sromotnikowego jest gładki lub bardzo słabo prążkowany.
 • Blaszki - mają kolor biały, są gęste (szerokość około 10 mm). U starych okazów muchomora sromotnikowego odcień jest żółtozielony.
 • Miąższ - jest koloru białego, po przełamaniu kolor zostaje nadal biały. Smak jest łagodny. Zapach słodkawy, czasami mdły.

Muchomor sromotnikowy - objawy zatrucia

 1. Okres utajnienia - może dojść do okresu bezobjawowo (trwa od 6 do 24 godzin). Na czas utajnienia ma wpływ ilość zjedzonych zatrutych grzybów, spożycie innych grzybów, spożycie muchomora sromotnikowego przez dziecko.
 2. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe - trwają około 12-24 godziny. Zauważalny jest gwałtowny przebieg zatrucia. Występują nudności wymioty, silny ból brzucha, biegunka, odwodnienie, zaburzenia w gospodarce kwasowo-zasadowej.
 3. Druga faza utajenia - poprawa stanu pacjenta, ale tylko pozorna trwa od 12 do 24 godzin. W tym czasie dochodzi do uszkodzenia hepacytów.
 4. Faza wątrobowa - po 3-4 dniach dochodzi do uszkodzenia komórek wątrobowych. Dodatkowymi objawami jest: skaza krwotoczna, niewydolność nerek, śpiączka wątrobowa.

Śmierć po zatruciu muchomorem sromotnikowym następuję zazwyczaj między 4 a 16 dniem od momentu zatrucia.

Muchomor sromotnikowy - leczenie

Jeśli zauważysz niepokojące objawy po zjedzeniu grzybów od razu skonsultuj się z lekarzem lub jedź do szpitala. Nie próbuj leczyć zatrucia domowymi sposobami, bo może to przyczynić się do gorszego stanu zdrowia.

Pierwszym krokiem w leczeniu po zatruciu trującym grzybem jest oczyszczenie organizmu z toksyn, następnie blokada wiązania substancji trujących z komórkami wątroby. Kolejną czynnością jest leczenie ogólnych zaburzeń metabolicznych, a także przyśpieszenie regeneracji w wątrobie. Po tych wszystkich procesach dochodzi do przeszczepu wątroby.

Zobacz także: Borowik szatański - silnie trujący grzyb, który może doprowadzić do śmierci!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów