Katar sienny - jak odróżnić go od przeziębienia?

Sylwia Bagińska 25.04.2018
Katar sienny objawy
Fotografia: shutterstock

Katar sienny (alergiczny nieżyt nosa) - przez wiele osób mylony jest z przeziębieniem, jego nieleczenie powoduje poważne uszczerbki na zdrowiu. Koniecznie sprawdź jak wyglądają objawy kataru siennego i dowiedz się jak odróżnić alergiczny nieżyt nosa od przeziębienia.

Katar sienny inaczej nazywany jest alergicznym nieżytem nosa - jest to reakcja organizmu na alergeny (głównie są to pyłki drzew, krzewów i traw). W trakcie reakcji alergicznej  w drogach oddechowych zostaje uwolniona histamina, która doprowadza do zapalenia błoń śluzowych. Objawy kataru siennego można pomylić z objawami przeziębienia. Nieleczony, nawracających katar sienny ma negatywny wpływ na zdrowie - może nawet doprowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej.

Zobacz także: Odczulanie - dla kogo jest najlepszą metodą walki z alergią?

Katar sienny - objawy

Do objawów kataru siennego zaliczamy m.in.:

 • kichanie,
 • obfita wydzielina w nosie,
 • katar,
 • zatkany nos,
 • swędzenie nosa,
 • swędzenie w gardle,
 • bóle głowy,
 • bóle w obrębie twarzy (zatkane zatoki),
 • zaburzenia węchu i smaku,
 • alergiczne zapalenie spojówek,
 • świąd oczu i światłowstręt,
 • łzawienie,
 • bezsenność,
 • zmęczenie.

Katar sienny - przyczyny

Główną przyczyną wystąpienia kataru siennego jest okres pylenia roślin (drzew, traw). Katar sienny występuję najczęściej u osób uczulonych na pyłki roślin. Alergiczny nieżyt nosa powoduje także: alergia na roztocza, sierść zwierząt i alergia pokarmowa. Wystąpienie kataru siennego jest także uwarunkowane predyspozycjami genetycznymi.

Katar sienny - leczenie

Katar sienny jest uciążliwy w codziennym funkcjonowaniu, dlatego każda osoba borykająca się z problemem nawracającego alergicznego nieżytu nosa powinna skonsultować się z lekarzem specjalistą (alergologiem) i rozpocząć leczenie zgodnie z ustaleniami lekarskimi. Aby walczyć z katarem siennym potrzeba jest jednoznaczna diagnoza jakie alergeny wywołują reakcje alergiczne, dlatego w tym celu przeprowadzany jest wywiad z pacjentem, a następnie testy alergiczne (najczęściej są to testy skórne punktowe). Alergikom zalecane jest także wykonanie badań w celu potwierdzenia lub wykluczenia astmy (alergia i astma często występują razem).

Leki podawane, aby zwalczyć uciążliwe objawy alergii (katar sienny) to środki antyhistaminowe (ich głównym celem jest hamowanie dystrybucji mediatorów odczynu zapalnego). Alergolodzy przepisują także leki podawane miejscowo - kortykosteroidy, które działają na późne fazy reakcji atopowych, a także we wczesnej fazie i powodują ustąpienie uciążliwych objawów.

Najlepszym sposobem na wyeliminowanie reakcji alergicznych jest unikanie alergenów, jednak nie zawsze jest to możliwe. Alergikom, u których występuję katar sienny zaleca się omijać miejsca wzmożonego pylenia roślin zwłaszcza, gdy wieje wiatr.

Dodatkowo - jeśli lekarz alergolog stwierdzi nieprawidłowości w jamach nosowych (np. skrzywienie kolców przegrody) to powinny być one usunięte operacyjne. Wszystkie zmiany w obrębie jamy nosa mogą być przyczyną niedrożności nosa.

Katar sienny - skutki nieleczenia

Konsekwencje nieleczenia uciążliwego i nawracającego kataru siennego są groźne dla zdrowia. Nieleczony katar sienny może wywołać marsz alergiczny, który prowadzi do astmy oskrzelowej. Dodatkowo alergiczny nieżyt nosa obniża jakość życia - nieleczony zaostrza objawy i doprowadza do zaburzeń snu, a także złego samopoczucia i doprowadza do zmniejszonej aktywności fizycznej

Katar sienny, a przeziębienie

Katar sienny często jest mylony z przeziębieniem. Wynika to z faktu, że objawy alergicznego nieżytu nosa są bardzo podobne do symptomów przeziębienia (kichanie, zatkany nos itp.).

Jak odróżnić katar sienny od przeziębienia?

PRZEZIĘBIENIE   KATAR SIENNY
gęsta o żółtym zabarwieniu wydzielina z nosa wodnista i przezroczysta
objawy pojawiają się w odstępach czasowych objawy pojawiają się jednocześnie
objawy ustępuję do max. 10 dni ustąpienie może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów