Jęczmień na oku. 5 domowych sposobów na radzenie sobie z jęczmieniem na powiece!

Sylwia Bagińska 01.06.2018 AKTUALIZACJA: 12.11.2019
Jęczmień na oku - wygląd
Fotografia: shutterstock

Jęczmień na oku może być spowodowany m.in. spadkiem odporności lub niedostateczną higieną. Ile trwa jęczmień na oku? Co pomaga i jakie leki stosuje się na jęczmień? Koniecznie sprawdź domowe sposoby na radzenie sobie z tą dolegliwością. 

Jęczmień na oku jest dolegliwością, która występuje dość często. To infekcja jednego lub kilku gruczołów na powiece oka. Jęczmień na oku zazwyczaj znika samoistnie po kilku dniach - w innym przypadku należy zgłosić się do lekarza okulisty. 

Zobacz także: Jaskra może przyczynić się do utarty wzroku. Jakie są objawy tej choroby?

Jęczmień na oku - ile trwa. Rodzaje jęczmienia

Jęczmień na oku powstaje zazwyczaj 4-5 dni i trwa do około tygodnia. Wyróżnia się dwa rodzaje jęczmienia na oku:

 • jęczmień wewnętrzny

Jęczmień na oku - wewnętrzny wywołany jest zapaleniem gruczołów tarczkowych. Nie jest uwidoczniony tak samo jak jęczmień zewnętrzny, jednak jest bardziej bolesny. Ten rodzaj jęczmienia zobaczyć można dopiero po odchyleniu powieki (uwidacznia się żółta gródka). Jęczmień wewnętrzny zazwyczaj przechodzi samoistnie po upływie kilku dni.

 • jęczmień zewnętrzny

Jęczmień na oku - zewnętrzny wywołany jest przez gruczoły potowe Molla, które są spowodowane przez gronkowiec lub przez zapalenie gruczołów łojowych. Jęczmień zewnętrzny widoczny jest na powiece zewnętrznej - początkowo powstaje zaczerwienienie, następnie tworzy się grudka, która jest wypełniona ropą. Przy jęczmieniu zewnętrznym także odczuwany jest ból. Podobnie jak jęczmień wewnętrzny, zazwyczaj przechodzi samoistnie. 

Jęczmień na oku - objawy

Objawy jęczmienia na oku to m.in.:

 • ropień, który znajduje się na górnej lub dolnej powiece,
 • swędzenie,
 • zaczerwienienie oka,
 • zaczerwienienie spojówki,
 • bolesność,
 • łzawienie,
 • obrzęk powieki.

Na początku na powiece pojawia się zaczerwienie, któremu czasami towarzyszy świąd i lekki ból. Następnie powieka wydaje się puchnąć (powstaje obrzęk), w którym rozwija się zmiana wypełniona ropą. Jęczmień na oku zazwyczaj występuje na górnej powiece od strony zewnętrznej - bardzo rzadko rozwija się od wewnątrz. 

Co na jęczmień na oku - domowe sposoby

Domowe sposoby radzenia sobie z jęczmieniem na oku budzą wiele kontrowersji - niektórzy twierdzą, że działają, jedni, że nie. Wielu lekarzy twierdzi, że nawet jeśli nie pomagają, to nie szkodzą - dlatego warto próbować. Jak leczyć jęczmień na własną rękę?

Domowe sposoby na jęczmień na oku:

 • Pocieranie złotą obrączka

Złota obrączka na początku powinna być zdezynfekowana. Jest to warunek konieczny, bo w przeciwnym wypadku dostarczymy większej ilości bakterii. Czystą obrączkę należy rozgrzać - możesz użyć do tego czystej ścierki. Rozgrzaną złotą obrączkę należy przyłożyć do zamkniętej powieki i delikatnie zacząć masować jęczmień.

 • Okłady z ziół

Na jęczmień na oku mogą pomóc także ciepłe okłady z naparów ziołowych. Szczególnie zaleca się kwiaty nagietka, rumianek, nać pietruszki oraz liście malin. Aby zrobić napar, zalej wrzątkiem około 3 łyżek ziół, a następnie zostaw je pod przykryciem na około 10 minut. Odcedź wywar, namocz wacik w ciepłym naparze, a następnie przykładaj na zamkniętą powiekę. Najlepiej jeśli w ciągu dnia będziesz powtarzać tą czynność 4 razy. 

 • Okład z jajka

Ugotuj jajko na twardo i poczekaj, aż trochę wystygnie. Ciepłe i nieobrane jajko zawiń w chusteczkę higieniczną i przykładaj na zamkniętą powiekę.

 • Okład z zielonej herbaty

Na początku należy zaparzyć zieloną herbatę (koniecznie z saszetki). Jeśli trochę wystygnie, dokładnie odsącz gorącą saszetkę i przyłóż ją na jęczmień. 

Na jęczmień na oku niektórzy polecają picie naparu z mniszka lekarskiego

Jęczmień na oku - leki. Maść na jęczmień

Do lekarza specjalisty należy zgłosić się, kiedy jęczmień na oku nie znika samoistnie po kilku dniach. Lekarz okulista zdecyduje wtedy o dalszym leczeniu. W niektórych przypadkach zmiany są bardzo poważne i wymagają interwencji chirurgicznej, w trakcie której lekarze usuwają jęczmień i dokładnie go oczyszczają. 

Jeśli jęczmień na oku powraca co jakiś czas, warto pobrać posiew w celu poznania przyczyny charakteru nawracającego jęczmienia. 

Skonsultuj się z lekarzem już na początku rozwoju jęczmienia na oku - lekarz specjalista może wtedy przepisać środki do stosowania miejscowego, które są na bazie antybiotyków, np. maść na jęczmień. 

Jęczmień na oku - czego nie wolno robić? 

Przede wszystkim jęczmienia na oku nie należy bagatelizować! Jeśli w trakcie rozwoju jęczmienia zauważasz niepokojące zmiany, a także kiedy jęczmień na oku nie zniknie samoistnie, po kilku dniach zgłoś się do okulisty. Jęczmienia na oku nie można także samodzielnie przebijać, rozcinać czy wyciskać - może to tylko rozszerzyć infekcje. 

Zobacz także: Zaćma - może doprowadzić do utraty wzroku. Koniecznie sprawdź, jakie są objawy!

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów