Grzyby trujące - sprawdź, jak wyglądają, żeby uniknąć tragedii

W koszyku leżą grzyby trujące
Fotografia: Shutterstock

Grzyby trujące - ich spożycie dla niektórych może skończyć się zgonem. Grzyby trujące śmiertelnie podobne są do smacznych grzybów jadalnych, tak jak np. muchomor sromotnikowy do kani. Koniecznie sprawdź, jak wyglądają grzyby trujące, gdzie można je spotkać i w jakim okresie występują.

Grzyby trujące podobne do jadalnych, zazwyczaj zbierane są przez amatorów, którzy twierdzą, że na grzybach się znają, niestety w praktyce jest inaczej. Spożycie grzybów trujących może doprowadzić nawet do zgonu i innych poważnych skutków, np. niewydolność wątroby, zaburzenie pracy nerek. Koniecznie sprawdź, jakich grzybów należy unikać, żeby nie doprowadzić do tragedii.

Zobacz także: Kania - złudnie podobna do śmiertelnie trującego muchomora sromotnikowego

Grzyby trujące - przykłady

Do grzybów trujących zaliczamy m.in.:

 • borowik szatański,
 • muchomor sromotnikowy,
 • muchomor plamisty,
 • muchomor jadowity,
 • maślanka wiązkowa,
 • goryczek żółciowy (szatan),
 • krowiak podwinięty,
 • strzępiak ceglasty
 • piestrzenica kasztanowata,
 • hełmówka obrzeżona,
 • lejówka jadowita,
 • wieruszka zatkowata,
 • zasłonak brodaty,
 • gołąbek wymiotny,
 • gąska siarkowa.

Grzyby trujące - muchomor sromotnikowy

Muchomor sromotnikowy
Fotografia: shutterstock

Muchomor sromotnikowy to jeden z najsilniej trujących grzybów w Polsce. Jeden muchomor wystarczy, aby zatruć całą rodzinę i doprowadzić do śmierci. Toksyny, które zawiera ten trujący grzyb są odporne na gotowanie i inne czynniki niszczące - dodatkowo swoje właściwości trujące zachowuje przez wiele lat.

Muchomor w początkowej fazie dojrzewanie jest bardzo podobny do kani - jeśli masz wątpliwości to nie ryzykuj i nie zabieraj grzyba ze sobą. Wystarczy tylko 50 gram muchomora sromotnikowego, żeby doprowadzić do zgonu. Muchomor sromotnikowy przypomina także inne grzyby są to m.in: gąska zielona, gołąbek zielonawy i pieczarki.

Muchomor sromotnikowy występuję najczęściej w lasach liściastych, rzadziej w mieszanych i bardzo sporadycznie w iglastych. Obecny w lasach jest od lipca do października.

Wygląd:

 • białe blaszki,
 • kapelusz o kolorze oliwkowozielonym,
 • trzon jest koloru jasnego (kremowo-zielonkawy), ma zygzakowaty wzorek i biały pierścień, kończy się zgrubiałą i wysoką pochwą.

Grzyby trujące - borowik szatański

Borowik szatański
Fotografia: shutterstock

Borowik szatański należy także do grupy mocno trujących grzybów w Polsce. Zatrucie tym okazem (w każdej postaci) może doprowadzić do śmierci.

W Polsce występuję bardzo rzadko i tylko na południowych terenach kraju. Jest to grzyb pod ochroną gdyż jest gatunkiem wymierającym. Borowika szatańskiego bardzo łatwo pomylić  z borowikiem szlachetnym i ceglastoporym. Borowik szatański jest jednym rodzajem borowika, którego toksyny mogą doprowadzić do zgonu.

Wygląd:

 • trzon jest koloru żółto-czerwonego i ma siateczkę, jest krótki i przypomina maczugę,
 • kapelusz jest koloru beżowego lub szarożółtego,
 • miąższ jest biały z zabarwieniem żółtego, po uszkodzeniu i przekrojeniu nabiera koloru błękitnego.

Grzyby trujące - goryczek żółciowy

Borowik szatański
Fotografia: shutterstock

Goryczek żółciowy potocznie jest nazywany grzybem szatanem. W jego składzie nie odnotowano toksyn trujących jednak jest grzybem niejadalnym. Spożycie szatana (grzyba) może spowodować problemy żołądkowo-jelitowe.

Ten rodzaj grzyba znajdziemy w lasach iglastych i na glebach kwaśnych w okresie: od czerwca do października. Goryczek żółciowy przypomina borowika szlachetnego i koźlarza. Charakterystyczną cechą grzyba szatana jest jego gorzki posmak. Jeśli czubkiem języka dotkniesz fragmentu grzyba i poczujesz gorzki smak to znak, że jest to goryczek żółciowy i należy go zostawić w lesie.

Wygląd:

 • trzon jest pokryty siateczką,
 • kapelusz jest koloru beżowo-brązowego, jest gładki, niekiedy lekko zamszowaty,
 • rurki są koloru szarobiałego lub jasnoróżowego.

Grzyby trujące - piestrzenica kasztanowata

Piestrzenica kasztanowata
Fotografia: EAST NEWS/EAST NEWS

Piestrzenica kasztanowata to grzyb, który jest jednym z trzech najczęściej spożywanych grzybów trujących. Zatrucie tym trującym grzybem powoduje poważne skutku zdrowotne. W Polsce piestrzenice kasztanową znajdziemy na terenach nizinnych i w górach (występuje tam bardzo często). Znajdziemy ją w piaszczystych glebach, lasach sosnowych i zrębach, a także w miejscach, gdzie wcześniej był naruszony grunt. Te grzyby można spotkać w Polsce od marca do maja.

Piestrzenica kasztanowata podoba jest bardzo do smardza jadalnego oraz piestrzenicy olbrzymiej.

Wygląd:

 • kapelusz przypomina wyglądem mózg, jest bardzo pofałdowany,
 • miąższ jest łamliwy, kolor biały.

Grzyby trujące - krowiak podwinięty

Krowiak podwinięty
Fotografia: fotolia

Krowiak podwinięty - potocznie olszówka, krowia warga to grzyb wcześniej uznawany za jadalny, a od kilkudziesięciu lat należy do grupy grzybów trujących. Spożycie krowiaka podwiniętego może spowodować śmierć.

Krowiak podwinięty występuje zazwyczaj w licznej grupie (gromadzie) i rośnie pod różnymi gatunkami drzew i we wszystkich typach lasu. Można go spotkać latem i jesienią.

Wygląd:

 • kapelusz jest z podwiniętym brzegiem o kolorze beżowo-brązowym,
 • trzon jest twardy, wysmukły,
 • blaszki są koloru beżowo-brązowego,
 • miąższ jeśli zostanie uszkodzony przebarwia się na kolor brązowo-czerwony.

Grzyby trujące - gąska siarkowa

Gąska siarkowa
Fotografia: EAST NEWS

Gąska siarkowa należy do rodziny gąskowatych i występuję często w Polsce. Znaleźć ją możemy od sierpnia do wrześnie, rośnie w lasach liściastych i mieszanych, głównie na ziemi wśród traw i gałęzi. Gąska siarkową często rośnie pod sosnami.

Gąska siarkowa jest grzybem trującym, jednak zawarte w niej toksyny nie powodują śmierci. Niebezpieczna jest szczególnie zjedzona surowo. Gatunkiem podobnym do gąski siarkowej jest jest gąska zielona (jadalna).

Wygląd:

 • blaszki koloru jaskrawożółtego,
 • bardzo silny, nieprzyjemny zapach siarkowy,
 • trzon jest gruby, cylindryczny,
 • owocnik jest siarkowo-żółty.

Grzyby trujące - gołąbek wymiotny

Gołąbek wymiotny
Fotografia: fotolia

Gołąbek wymiotny w Polsce występuje bardzo często. Znaleźć go możemy w laskach iglastych, bardzo rzadko w lasach liściastych. Lubi dużo wilgoci i mech, w Polsce gołąbek wymiotny pojawia się wczesnym latem i rośnie do późnej jesieni.

Wygląd:

 • blaszki są cienkie i białe,
 • kapelusze u młodych okazów są wypukłe u starych spłaszczone czasami też wklęsłe,
 • trzon ma kształt walcowaty, czasami jest to kształt maczugi, trzon jest koloru białego.

Zatrucia trującymi grzybami

W Polsce rocznie do szpital trafia około 1000 osób po zatruciach grzybami. Dla 30-60 osób spożycie trujących grzybów kończy się śmiercią. 

Najczęstszą przyczyną zatruć grzybami jest przekonanie osoby zbierającej grzyby, że zna się na nich (ma odpowiednią wiedzę) – niestety w praktyce wygląda to inaczej. W Polsce zatrucia grzybami najczęściej powoduje muchomor sromotnikowy, który mylony jest zazwyczaj z kanią, krowiak podwinięty i piestrzenica kasztanowata.

Pierwsza pomoc przy zatruciach

Jeśli po zjedzeniu grzybów zauważysz niepokojące objawy (są to m.in. wymioty, nudności, biegunka, ból brzucha, ból głowy, halucynacje, zaczerwieniona twarz, wzmożone pragnienie, zaburzenia wzroku, nadmierne pocenie się) to koniecznie zgłoś się do lekarza lub jedź do szpitala. Pamiętaj, że objawy zatrucia po niektórych grzybach mogą wystąpić stosunkowo późno, bo nawet kilkanaście godzin po spożyciu.

Jeśli wystąpiły u Ciebie niepokojące symptomy nie lecz się domowymi sposobami na zatrucia – przy zatruciach grzybami może do przynieść jeszcze więcej szkód.

Pamiętaj, że jeśli przed wizytą w szpitalu doszło do zwymiotowania to konieczne jest zabezpieczenie wymiocin, a później oddanie ich do analizy. Umożliwi to wykrycie substancji trującej. Po każdym zatruciu grzybami cierpiący powinien być hospitalizowany i obserwowany przez personel medyczny.

Zapobieganie przed zatruciami grzybami

Zbierając grzyby w lesie pamiętaj o kilku ważnych zasad. Jeśli jesteś na grzybobraniu zbieraj tylko te grzyby, które znasz. Jeśli masz jakieś wątpliwości, co do rodzaju i gatunku grzyba – zostaw go w lesie. Nie zbieraj grzybów młodych, bardzo słabo rozwiniętych oraz grzybów starych. Grzyby zbiera się przez wykręcenie ich z ziemi. Pamiętaj, żeby nie wybierać się do lasu w okolicach terenów przemysłowych – grzyby wchłaniają pyłki i zanieczyszczenia.

Grzybów nie powinno podawać się dzieciom do 7 roku życia, osobom starszym i z problemami żołądkowymi – grzyby są ciężkostrawne i nawet jadalne, mogą spowodować problemy w układzie pokarmowym.

Nie wierz przesądom i mitom, które dotyczą sprawdzania grzybów. Gotowanie cebuli i srebrnej łyżeczki razem z trującymi grzybami nie są metodami na sprawdzenie, czy grzyb jest trujący. Cebula może zostać biała nawet wtedy, kiedy jest gotowana z grzybem trującym. Jeśli chcesz sprawdzić swoje zbiory to wybierz się po grzybobraniu do najbliższej Stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której uzyskasz darmowe porady od specjalistów.

Zobacz także: Opieńki znajdziesz je dopiero późną jesienią

Medyna naturalna potrafi zdziałać cuda. Koniecznie musisz dowiedzieć się więcej o ziołach i roślinach leczniczych! 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów