Daltonizm - jakie są przyczyny wystąpienia tej wady wzroku?

Sylwia Bagińska 04.06.2018
Daltonizm - badanie
Fotografia: fotografa: fotolia

Daltonizm w większości wypadków jest chorobą wrodzoną, uwarunkowaną genetycznie. Ta wada wzroku inaczej nazywana ślepotą barw, w większości przypadków dotyczy mężczyzn. Koniecznie sprawdź, jakie są rodzaje daltonizmu i czym się charakteryzują!

Sam termin daltonizm pochodzi od imienia fizyka i chemika Johna Daltona, który zauważył, że wiele barw postrzega inaczej niż inni ludzie. Niestety nikt z współczesnych mu żyjących lekarzy i naukowców nie był w stanie wyjaśnić tego, co się dzieje z jego narządem wzroku. Dopiero pod koniec wieku XX lekarze zdefiniowali daltonizm - jego przyczyny, rodzaje i objawy.

 Zobacz także: Zapalenie spojówek u dzieci i dorosłych. Objawy i leczenie

Daltonizm - rodzaje

Rodzaje daltonizmu to m.in.:

  • Dichromatyzm

Dichromatyzm cechuje się całkowitym nie odróżnianiu barwy czerwonej lub zielonej. Spowodowany jest brakiem fotoreceptora.

  • Trichromatyzm

Trichromatyzm charakteryzuje się różnicą w czułości czopków umieszczonych w siatkówce. w efekcie dochodzi do obniżenia nasycenia barw.

  • Monochronatyzm

Ten rodzaj daltonizmu występuje bardzo rzadko. Jednak jest to najpoważniejsza odmiana. Monochronatyzm cechuje się całkowitym brakiem zdolności do odróżniania barw, czyli osoby z tą wadą wzroku widzą wszystko na biało-czarno. Ten rodzaj daltonizmu powoduje całkowity niedorozwój czopków siatkówki. Monochronatyzmowi często towarzyszy mała ostrość wzroku oraz problemy z przystosowaniem się do światła.

Daltonizm - objawy

Objawy daltonizmu są różne - zależy to od postaci zaburzenia. Część osób, która ma daltonizm rozróżnia wiele kolorów. Nie jest jednak świadoma, że widzi je inaczej niż inni.

Zdarza się także, że osoba z tą wadą wzroku widzi tylko kilka barw (dla porównania zdrowi ludzie widzą ich kilka tysięcy). W skrajnych przypadkach zdarza się, że osoba z daltonizmem widzi tylko trzy kolory - biały, czarny oraz szary.

Daltonizm - przyczyny

Jedną z przyczyn wystąpienia daltonizmu są geny. Ta wada wzroku jest dziedziczona recesywnie w sprzężeniu chromosmu X. Ryzyko wystąpienia daltonizmu jest większy u mężczyzn - wynika to z faktu, że w kodzie genetycznym kobiet są dwa chromosomy X, a u mężczyzn tylko jeden. Za wrodzony daltonizm może odpowiadać także brak czopków lub ich nieprawidłowe funkcjonowanie.

Daltonizm może być także konsekwencją przyjmowania niektórych leków np. substancji psychoaktywnych i jest wtedy uważany za powikłanie. Przyczyną wystąpienia daltonizmu mogą być także inne choroby oczy, np. jaskra, zaćma, czy zwyrodnienie plamki żółtej.

Za rozwój daltonizmu odpowiadać może także starzenie oraz urazy oka, a także uszkodzenie dróg wzrokowych.

Daltonizm - diagnostyka

Postawienie diagnozy o wystąpieniu daltonizmu wymaga przeprowadzenia badania okulistycznego, które polega na pokazywaniu pacjentowi kolorowych tablic z liczbami, które są utworzone przez okrągłe plamy o różnej wielkości. Każda kolorowa tablica zawiera inny zestaw barw, co pozwala na zdiagnozowanie różnych rodzajów zaburzeń.

Zadaniem pacjenta podczas takiego badanie jest odczytanie licz z tablic, które zostały mu zaprezentowane - najpierw jednym okiem, a następnie drugim.

W niektórych przypadkach przeprowadzone jest jeszcze dodatkowe badanie, które wykorzystuje przyrząd zwany anomaloskopem. Pacjent w trakcie tego badania musi porównać do siebie dwie przedstawione mu barwy.

Daltonizm - leczenie

Niestety daltonizm jest wadą wzroku nieuleczalną - nie ma żadnej metody, która umożliwia całkowite wyleczenie. Okulary, które są wyposażone w specjalne soczewki mogą tylko korygować zaburzenia barw. Stosowanie ich umożliwia dostrzeżenie barwy czerwonej i zielonej oraz ich pochodnych, ale tylko u osób, które są obciążone częściowym daltonizmem.

Daltonizm w życiu codziennym

Daltonizm nie jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Jednak ta wada wzroku uniemożliwia podjęciu kilku zawodów m.in. kierowcy, pilota, maszynisty, fotografa, grafika, lekarza, czy chemika. Osoby borykające się z daltonizmem stwarzają niebezpieczeństwo sobie i innym w ruchu drogowym. Kierowcy z daltonizmem często odbierają barwę czerwoną jako czarą i mogą uznać, że sygnalizacja świetlna jest wyłączona. Jednak osoby z tą wadą wzroku mogą mieć prawo jazdy.

Niebezpieczne dla osób z daltonizmem jest także, fakt, że te osoby nie mogą zauważyć np. krwi w kale i moczu, co często jest objawem wielu poważnych chorób.

Zobacz także: Jęczmień na oku - sprawdź 5 domowych sposobów na radzenie sobie z jęczmieniem!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zagłosuj

Czy masz jakąś wadę wzroku?

Liczba głosów:

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów
Attribute Type Value
0 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Peganizm-dieta-ktora-bedzie-hitem-2019-roku-12894'
1 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Przez-miesiac-zywil-sie-tylko-w-McDonalds-Zobacz-co-stalo-sie-z-jego-cialem-13194'
2 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Ta-dziewczyna-schudla-93-kilogramy-Jej-cialo-zmienilo-sie-nie-do-poznania-13190'
3 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dieta-dr-Dabrowskiej-jadlospis-dla-diety-owocowo-warzywnej-8269'
4 string '/Zdrowie/Psychologia/Test-Becka-skala-depresji-Becka-czy-mam-depresje-rozwiaz-test-8431'
5 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dieta-zupowa-zasady-jadlospis-efekty-10102'
6 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Malgorzata-Kozuchowska-ma-diete-ukladana-na-bazie-kodu-genetycznego-13142'
7 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Ta-24latka-schudla-58-kg-w-11-miesiecy-Zmienila-sie-nie-do-poznania-12910'
8 string '/Zdrowie/Choroby/glukoza-norma-cukru-prawidlowy-poziom-cukier-w-moczu-jak-wyglada-badanie-8582'
9 string '/Zdrowie/Choroby/Bol-szyi-z-lewej-strony-i-karku-przyczyny-leczenie-profilaktyka-9942'
10 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dieta-Dukana-jadlospis-Co-jesc-w-kazdej-fazie-diety-bialkowej-8017'
11 string '/Zdrowie/Psychologia/Depresja-objawy-psychiczne-somatyczne-a-smutek-test-na-depresje-8430'
12 string '/Zdrowie/Choroby/jeczmien-na-oku-przyczyny-objawy-leczenie-domowymi-sposobami-rodzaje-9176'
13 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dna-moczanowa-dieta-Z-jakich-produktow-nalezy-zrezygnowac-9624'
14 string '/Zdrowie/Domowe-sposoby/Kiedy-zrobic-test-ciazowy-najwczesniej-rano-czy-wieczorem-kalkulator-11645'