Czerniak paznokcia - czy wiesz jak wygląda? Przyczyny, objawy, leczenie czerniaka paznokcia

Czerniak paznokcia
Fotografia: Fotolia.pl

Czerniak paznokcia występuje bardzo rzadko. Objawy tej choroby paznokcia są zbliżone do objaw innych chorób, dlatego czerniak paznokcia jest ciężki do zdiagnozowania. W wielu przypadkach diagnoza stawiana jest za późno, gdy nowotwór jest w zaawansowanym stadium. Sprawdź jak wyglądają objawy i leczenie czerniaka paznokcia!

Czerniak paznokcia, jak sama nazwa mówi rozwija się pod paznokciem i jest odmianą złośliwego nowotworu - czerniaka skóry. Często jest mylony z innymi chorobami i niestety początkowe objawy są bagatelizowane, co skutkuje złym rokowaniem. Od pojawienia się pierwszych objawów czerniaka paznokcia do postawienia diagnozy mija około 3 lat.

Czerniak paznokcia może rozwijać się zarówno pod paznokciami dłoni i stopy (najczęściej pod kciukiem, palcem wskazującym i paluchem). Ze statystyk wynika, że ta choroba zazwyczaj spotyka ludzi po 50. roku życia i częściej spotyka mężczyzn. W grupie podwyższonego ryzyka są także osoby o ciemnym kolorze skóry i osoby, które chorowały lub są w trakcie leczenia czerniaka skóry.

Jeśli zauważysz niepokojące objawy - nie lekceważ tego i zgłoś się do specjalisty!

Zobacz także: Oparzenia: stopnie oparzeń, leczenie i rodzaje

Czerniak paznokcia: przyczyny

W przypadku wielu chorób nie ma oficjalnych przyczyn zachorowań - tak też jest w przypadku czerniaka paznokcia. Jednak naukowcy dopatrują się przyczyn:

  • w skutkach promieniowa UV,
  • przy mechanicznych urazach paznokcia,
  • przy problemach z odpornością (np. zakażenie wirusem HIV). 

Na wystąpienie czerniaka paznokcia maja też wpływ geny, jeśli ktoś w rodzinie chorował na ten nowotwór to ryzyko zachorowania wzrasta.

Zobacz także: Oparzenia słoneczne: pierwsza pomoc, jak postępować?

Czerniak paznokcia: objawy

Objawy czerniaka paznokcia mogą wskazywać na wiele innych chorób skóry i paznokci. Pamiętaj jednak, że zdrowe paznokcie mają kolor jasnoróżowy i nie mają żadnych przebarwień, plamek, znamion. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany w wyglądzie paznokcia to zgłoś się do lekarza.

Zobacz także: Chłoniak - jak rozpoznać objawy?

Niebezpieczne zmiany w wyglądzie paznokcia:

  • pęknięcia w obrębie paznokcia i powstające szczeliny
  • wybrzuszenie na paznokciu (guzek)
  • wielobarwne lub czarne plamki na paznokciu
  • występowanie szerokich prążków na paznokciu

Jeśli niepokojące objawy potwierdzi specjalista jedną z najskuteczniejszych metod zdiagnozowania czerniaka paznokcia jest dermatoskopia. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne oraz pozwala ocenić powstałe zmiany skórne.

Czerniak paznokcia: leczenie

Jak w walce z każdym nowotworem - im wcześniej zostanie on wykryty tym lepiej. Analogicznie jest w przypadku czerniaka paznokcia, chociaż średnie wykrycie tego raka to okres 3 lat, co dla nowotworu to bardzo długo (komórki rakowe mogą się rozprzestrzenić po całym organizmie).

Leczenie czerniaka paznokci polega na amputacji paliczka lub czasami nawet całego palca (zależy to od wielkości nacieku nowotworowego). Jeśli naciek nie przekracza wielkości 0,75 mm i został wcześnie odkryty szanse na wyleczenie ma aż 100 % pacjentów.

 Gorsze rokowania są w przypadku większego nacieku i późnego postawienia diagnozy. Szanse na całkowite wyleczenie ma wtedy niecałe 50 % chorych.  Jeśli rak jest w stopniu zaawansowanym oprócz zabiegów chirurgicznych wprowadza się także chemioterapię i radioterapię.

Pamiętaj, że prawidłową diagnozę może postawić tylko lekarz specjalista, jeśli zauważyłeś jakieś niepokojące zmiany koniecznie umów się na wizytę.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zobacz także: Produkty, które wpływają na wygląd naszej cery

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów