Cytologia - to badanie, które ratuje życie wielu kobiet. Jak często należy je wykonywać?

Sylwia Bagińska 23.05.2018
Cytologia - przebieg badania cytologicznego
Fotografia: shutterstock

Cytologia to badanie, które może uratować życie kobiety. Rak szyjki macicy, jest drugim nowotworem złośliwym najczęściej występującym u kobiet. Pamiętaj, że negatywny wynik cytologi nie oznacza od razu nowotworu!

Cytologia to badanie, które każda kobieta po 25. roku życia powinna robić raz na trzy lata - chyba, że jest w grupie ryzyka, wtedy badanie cytologiczne powinno być wykonywane raz w przeciągu roku lub częściej, według zaleceń lekarza. Cytologia umożliwia odkrycie wczesnego stadium nowotworu szyjki macicy, co pomaga w całkowitym wyleczeniu raka.

Zobacz także: Antykoncepcja naturalna, hormonalna, a może mechaniczna? Którą wybrać?

Cytologia - wynik

Wyniki cytologii podawane są według klasyfikacji Bethesda (2001).

Interpretacja wyników:

  • Cytologia prawidłowa - oznacza obecność tylko prawidłowych komórek.
  • Cytologia prawidłowa z łagodnym stanem zapalnym - w rozmazie odnotowano niewielką ilość komórek, które wywołują stan zapalny, który najczęściej przechodzi samoistnie.
  • Cytologia prawidłowa ze stanem zapalnym - w rozmazie są komórki prawidłowe, ale także te, które wywołują stan zapalny. Dodatkowo stwierdzona jest obecność leukocytów.
  • AGUS lub ASCUS wynik nieprawidłowy - obecne są komórki odpowiedzialne za stan zapalny, ale ciężko je sklasyfikować, jednak nie odnotowuje się obecność komórek nowotworowych.
  • Obraz cytologiczny odpowiada Bethesda LSIL wynik nieprawidłowy - obecne jest duża ilość komórek, które odpowiadają za ostry stan zapalny, a także obecne są nieliczne komórki nowotworowe, które mogą przyczynić się do rozwoju raka szyjki macicy.
  • Obraz cytologiczny odpowiada Bethesda HSIL - wynik nieprawidłowy, w rozmazie stwierdzono obecność dużej ilości komórek nowotworowych.

Cytologia - na co wskazuje wynik badania cytologicznego?

Badanie cytologiczne umożliwia wykrycie zmian nowotworowych raka szyjki macicy, co umożliwia jego całkowite uleczenie (o ile cytologia będzie wykonana odpowiednio wcześnie). Wyniki cytologii mogą także wskazać, czy w organizmie kobiety doszło do infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego - HPV.

Na podstawie wyniku cytologicznego można zdiagnozować inne infekcje, które toczą się w szyjce macicy lub nadżerkę

Cytologia - kiedy po raz pierwszy można wykonać badanie cytologiczne?

Pierwsze badanie cytologiczne powinno być wykonane po roku od pierwszego stosunku seksualnego kobiety. Jeśli kobieta nie rozpoczęła inicjacji seksualnej badanie powinna wykonać około 20 roku życia.

Jeśli kobieta jest dziewicą, a będzie wykonywane u niej badanie cytologiczne powinna wcześniej powiedzieć o tym lekarzowi, który przeprowadza badanie. Błona dziewicza nie stanowi problemu w przeprowadzeniu cytologii, jednak należy użyć cieńszego wziernika.

Cytologia - jak często wykonywać badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne powinno być robione rutynowo u każdej kobiety, która rozpoczęła inicjację seksualną. Przez pierwsze 3-4 lata po rozpoczęciu pożycia cytologia powinna być robiona raz w roku. Później badanie cytologiczne powinno być wykonywane raz na 3 lata.

Kobiety, które są w grupie ryzyka, czyli nosicielki wirusa brodawczaka ludzkiego HPV, wirusa HIV, a także kobiety, które często zmieniają partnerów seksualnych powinny wykonywać badanie cytologiczne raz w roku lub częściej jeśli jest to zalecenie lekarskie.

Cytologia - przygotowanie do badania cytologicznego

Najlepszy okres do wykonania badania cytologicznego wypada między 10 a 20 dniem cyklu miesiączkowego. W tym czasie zaobserwowane jest najlepsze działanie estrogenów, co przyczynia się do fizjologicznej czystości rozmazu).

Badanie cytologiczne najwcześniej można wykonać 2 dni po wystąpieniu miesiączki i najpóźniej do 2 dni przed kolejnym krwawieniem. Do 4 dni przed wykonaniem badania cytologicznego nie należy stosować żadnych leków dopochwowych. Dodatkowo, żeby przeprowadzić badanie cytologiczne musi minąć jeden dzień od wcześniej wykonanego USG przezpochwowego i badania ginekologicznego.

Sprawdź swój cykl miesiączkowy korzystając z naszego kalendarza dni płodnych!

Cytologia - przebieg badania cytologicznego

Badanie cytologiczne rozpoczyna się od założenia wziernika odpowiedniej wielkości do pochwy razem ze szczoteczką oraz uwidocznienia w nim szyjki macicy kobiety. Przy tym etapie badania lekarz ginekolog przeprowadza ocenę kliniczną szyjki macicy uwzględniając informację, które uzyskał w trakcie wywiadu z pacjentką.

Szczoteczką pobierany jest rozmaz, który następnie nanoszony jest na odtłuszczone szkiełko podstawowe. Następnie materiał jest odpowiednio zabezpieczony i oddany do laboratorium.

Materiał pobrany prawidłowo z szyjki macicy powinien zawierać:

  • komórki nabłonka walcowatego pochodzące z kanału szyjki macicy,
  • komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego pochodzące z pochwowej części szyjki macicy
  • komórki metaplastyczne ze stresy transformacji z nabłonka walcowatego i wielowarstwowego płaskiego.

Jeśli w rozmazie dochodzi do braku komórek metplastycznych i komórek nabłonka walcowatego oznacza to, że badanie cytologiczne nie zostało przeprowadzone prawidłowo lub rozmaz, który został pobrany do podania nie pochodzi z szyjki macicy.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej!

Zobacz także: Owulacja (jajeczkowanie) to dzień, w którym kobieta ma największe szansę na zajście w ciąże

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów