CHOLESTEROL - odpowiedni poziom jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania organizmu

Sylwia Bagińska 23.04.2018
Na zdjęciu widoczne są zdrowe przekąski włożone do miseczki w kształcie serca.
Fotografia: shutterstock

Cholesterol LDL i HDL, czyli cholesterol całkowity jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, Koniecznie sprawdź, jaka jest norma cholesterolu i jak go obniżyć.

Cholesterol  LDL tzw. cholesterol zły i HDL, czyli dobry to składniki cholesterolu całkowitego. Jego nadmiar jest bardzo niebezpieczny dla organizmu. Aby prowadzić zdrowy tryb życia i uniknąć niepożądanych dolegliwości i schorzeń koniecznie musisz wiedzieć akie są normy cholesterolu i jakie produkty spożywać by obniżyć poziom cholesterolu? Na te i inne pytanie odpowiadamy w artykule!

Zobacz także: Monocyty - jaka pełnią rolę w organizmie i co oznacza ich podwyższony poziom?

Cholesterol LDL

Cholesterol LDL nazywany jest potocznie "złym cholesterolem" wynika to z faktu, że jego nadmiar jest niebezpieczny dla zdrowa. Cholesterol LDL i nieodpowiednie jego stężenie jest powiązane z wieloma chorobami serca, dlatego aby zapewnić prawidłową pracę serca cholesterol LDL nie powinien być dostarczany organizmowi z nadmiarem. 

Cholesterol LDL to lipoproteiny o niskiej gęstości, których głównym zadaniem jest przetransportowanie cholesterolu z wątroby do komórek ciała. Gdy dochodzi do nadmiaru cholesterolu LDL (jest on zbyt wysoki we krwi) odkłada się on w ścianach naczyń krwionośnych i tworzy złogi (tzw. blaszki miażdżycowe) i w rezultacie doprowadza do ich zwężenia. 

Normy poziomu cholesterolu LDL

Poziom cholesterolu LDL 

(mg/dL)

Poziom cholesterolu LDL

(mmol/L)

stan/ocena
poniżej 100 poniżej 2.6 optymalny
100-129 2.63-3.35 powyżej optymalnego
130-159 3.36-4.13 graniczący
160-189 4.14-4.90 wysoki
190 i powyżej 4.91 i powyżej bardzo wysoki

Cholesterol HDL 

Cholesterol HDL w przeciwieństwie do cholesterolu LDL nazywany jest "dobrym cholesterolem". Jest on lipoproteinami o dużej gęstości i jego głównym zadaniem jest usuwanie cholesterolu z tkanek obwodowych, ścian naczyń oraz innych frakcji lipidowych i w efekcie zapobiega rozwojowi miażdżycy. Usunięty cholesterol ze ścian naczyń transportowany jest do wątroby, gdzie zostaje rozkładany. Organizm pozbywa się go w postaci żółci. 

Normy poziomu cholesterolu HDL

Poziom cholesterolu HDL dla mężczyzn

(mg/dL)

Poziom cholesterolu HDL dla mężczyzn

(mmol/L)

stan/ocena
niżej niż 35 niżej niż 0.9 niski poziom, ryzyko rozwoju chorób serca
60 i powyżej 1.56 i powyżej wysoki poziom (zdrowy dla organizmu)

Poziom cholesterolu HDL dla kobiet

(mg/dL)

Poziom cholesterolu HDL dla kobiet

(mmol/L)

stan/ocena
niżej niż 45 niżej niż 1.2 niski poziom, ryzyko rozwoju chorób serca
60 i powyżej 1.56 i powyżej wysoki poziom (zdrowy dla organizmu)

Cholesterol całkowity 

Cholesterol całkowity to składowa cholesterolu LDL i HDL czyli cholesterolu tzw. złego i dobrego. Wyniki badań cholesterolu podawane są różnie (zależy to od laboratoria, które przeprowadza badanie), mogą one być podawane:  mg/dl (miligramy na decylitry) lub mmol/l (milimole na litr). 

Cholesterol - norma 

Poziom cholesterolu całkowitego we krwi

(mg/dL)

Poziom cholesterolu całkowitego we krwi

(mmol/L)

stan/ocena
poniżej 200 poniżej 5.17 wartość zalecana
200-239 5.17-6.18 poziom podwyższony
240 i powyżej 6.21 i powyżej wysokie ryzyko wystąpienia i rozwoju chorób serca

Powyższe normy cholesterolu całkowitego są wartością dla osób zdrowych, np. dla osób po zawale serca prawidłowy poziom cholesterolu całkowitego wynosi 180 mg/dl, a dla osób z cukrzycą nie powinien być wyższy niż 165 mg/dl.

Cholesterol całkowity (powyżej normy) występuję w:

 • niedoczynności tarczycy,
 • cholestazie,
 • niewydolności nerek,
 • łuszczycy.

Cholesterol całkowity (poniżej normy) występuje w:

 • głodówkach,
 • marskości wątroby,
 • uszkodzenia wątroby (infekcyjne),
 • ostrej martwicy wątroby,
 • nadczynności tarczycy,
 • anemii.

Jak obniżyć cholesterol? 

Nie ma potrzeby obniżać poziomu cholesterolu we krwi u osób zdrowych, z prawidłowym jego poziomem. 

Jak obniżyć poziom cholesterolu u osób, które tego potrzebują:

 • Nie spożywaj tłuszczów nasyconych (tłuste wędliny, podroby, smalec, kiełbasy, słonina, boczek, baranina, pasztety, wyroby garmażeryjne, tłuste przetwory mleczne: m.in tłuste mleko,tłuste sery pleśniowe, topione, śmietana, oraz produkty, które zawierają w sobie olej palmowy. 
 • Unikaj produktów, które zawierają tłuszcze trans (smażone potrawy, fast-food,  słone przekąski, chipsy, gotowe sosy i dania oraz zupki, ciastka i ciasta.
 • Ogranicz spożywanie alkoholi (nawet czerwonego wina i piwa).
 • Jeśli palisz papierosy - koniecznie je rzuć.
 • Prowadź aktywny tryb życia. Ćwiczenia mają ogromny wpływ na prawidłowy poziom cholesterolu we krwi.
 • Sięgaj po produkty zawierające zdrowe tłuszcze nienasycone, są to m.in ryby, oliwa z oliwek, awokado, orzechu.
 • Jeśli to możliwe wprowadź do swojej diety jak najwięcej źródła błonnika pokarmowego. Znajdziesz go m.in. w makaronach, pełnoziarnistym pieczywie, owocach, warzywach, kaszach, płatkach owsianych, otrębach, dzikim ryżu oraz roślinach strączkowych. 
 • Unikaj sytuacji stresowych, bo mają one niekorzystny wpływ na nieprawidłowy poziom cholesterolu we krwi.
 • Spróbuj zrzucić kilka kilogramów. Nadwaga lub otyłość przyczynia się do podwyższonego cholesterolu. 

Zioła na cholesterol:

Naturalny sposób na obniżenie złego poziomu cholesterolu są także zioła i rośliny lecznicze. Szczególnie zaleca się spożywanie ekstraktu z karczocha, który reguluje nie tylko poziom cholesterolu, ale także trójglicerydów. Kolejną rośliną jest także mniszek lekarski, zarówno odwar jak i nalewka dobrze działają na wątrobę, w której magazynowany jest cholesterol. Innym ziołem jest także lucrena, która zawiera saponiny, która obniża poziom LDL i hamuje odkładanie się blaszki miażdżycowej w naczyniach. 

Dieta na cholesterol

Prawidłowa dieta jest konieczna aby obniżyć poziom cholesterolu we krwi i doprowadzić do jego prawidłowego stężenia w organizmie. Z poniższej tabelki dowiesz jakich produktów należy unikać przy podwyższonych poziomie cholesterolu, a jakie są wskazane. 

PRODUKTY SPOŻYWCZE NIEODPOWIEDNIE POLECANE POWINNY BYĆ OGRANICZONE
NAPOJE napoje gazowane, energetyzujące oraz słodzone woda, kawa bez cukru, herbata soki z wyciskanych warzyw i owoców
NABIAŁ śmietana, jogurt grecki i kremowy, mleko zagęszczane i skondensowane, mleko kozie i owcze, mleko pełnotłuste jogurty, kefiry, maślanki naturalne, serek wiejski, chudy ser twarogowy, mleko niskotłuszczowe, napoje sojowe półtłuste sery (np. mozzarella, feta), żółty ser
OLEJE I TŁUSZCZE masło, masło klarowane, tłuszcz z pieczeni, smalec, margaryny twarde, prażone orzechy oliwa z oliwek, olej: rzepakowy, lniany, z pestek dyni, margaryny ze sterolami roślinnymi, orzechy (migdały, włoskie), ziarna słonecznika, chia, sezam, pestki z dyni miękki margaryny
WARZYWA I OWOCE warzywa podawane z ciężkimi sosami oraz smażone razem z panierką, np. kalafior w bułce tartej świeże warzywa i owoce a także mrożone (szczególnie: jagody, dynia, jabłka, cytrusy, ciemne winogrona, szpinak, pomidory, jarmuż, papryka), suszone owoce owoce konserwowe razem z syropem (należy go odlać)
RYBY I MIĘSO boczek, kiełbasa, pasztety, kaczka, gęś, ciasta z mięsnym farszen, fast-foody, ryby podawane z tłustymi sosami lub w panierce, podroby ryby (wszystkie), chuda wieprzowina, chude wędliny, jagnięcina, wołowina, chuda mięso wołowa, dziczyzna, mięso z królika jajka, kiełbasa o niskiej zawartości tłuszczu, chudy boczek
PIECZYWO I PRODUKTY ZBOŻOWE ORAZ ZIEMNIAKI gofry, rogale francuskie, pizza, chleb czosnkowy, smażone frytki na głębokim oleju, płatki śniadaniowe (posłodzone) makarony, pieczywo i produkty, które są wykonane z mąki pełnoziarnistej, ziemniaki gotowane, otręby, płatki owsiane, musli, ale bez cukru, kasza: jaglana, jęczmienna, owsiana, komosa ryżowa, ryż: dziki, brązowy oraz naturalny biały ryż, puree ziemniaczane, produkty wykonane z białej mąki

Wysoki cholesterol objawy:

Wysoki poziom cholesterolu przez długi czas może nie dawać objawów. Wysokie stężenie cholesterolu odczuwa się dopiero wtedy, kiedy w organizmie doszło do rozwoju miażdżycy tętnic. Objawami tej choroby są zgrubienia i wypukłe plamki w okolicy oczu, na kolanach, łokciach i ścięgnach Achillesa, a także problemy z koncentracją. Do objawów wysokiego poziomu cholesterolu we krwi zaliczamy także objawy choroby wieńcowej. Niepokojące stany to ból w klatce piersiowej, ale także zawał serca i udar mózgu

Powodem do sprawdzenia poziomu cholesterolu we krwi jest też otyłość, która zaliczana jest do objawów nieprawidłowego stężenia cholesterolu.

Leczenie wysokiego poziomu cholesterolu:

Jeśli wynik badania jednoznacznie wskazują na podwyższony poziom cholesterolu we krwi należy zmienić dietę, rzucić używki i zwiększyć aktywność fizyczną. Gdy zmiana stylu życia nie wpłynie odpowiednio na stężenie cholesterolu we krwi lekarz specjalista powinien wypisać odpowiednie leki, które unormują poziom cholesterolu. 

Zły poziom cholesterolu - skutki 

Długotrwały nieprawidłowy poziom cholesterolu we krwi może przyczynić się do wielu chorób i schorzeń, które mogą doprowadzić do poważnych uszczerbków na zdrowiu, w niektórych przypadkach nawet do śmierci. Wysoki poziom "złego cholesterolu" (cholesterol LDL) zwiększa ryzyko rozwoju zawału serca, udaru mózgu i choroby niedokrwiennej serca.

Z najnowszych badań naukowych wynika, że nieprawidłowe stężenie cholesterolu w organizmie przyczynia się do problemów z poruszaniem się (przez niedokrwienie kończyn dolnych), a także może powodować nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek, zaburzenia erekcji, utratę wzroku, głuchotę oraz przyczynia się także  do rozwoju choroby Alzhaimera i chorób neurodegeneracyjnych. 

Zobacz także: Podwyższone limfocyty - o czym mogą świadczyć i na jakie choroby wskazywać?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów