Borowik szatański - silnie trujący grzyb, który może doprowadzić do śmierci!

Sylwia Bagińska 08.05.2018
Borowik szatański wygląd
Fotografia: shutterstock

Borowik szatański jest bardzo rzadko spotykanym grzybem i jest gatunkiem wymierającym. Jednak zjedzenie tego grzyba w każdej postaci powoduje silne zatrucie, które może skutkować śmiercią. Koniecznie sprawdź, jak wygląda borowik szatański i w jakich lasach można go spotkać.

Borowik szatański bardzo łatwo go pomylić z borowikiem ceglastoporym i szlachetnym. W Polsce występuje bardzo rzadko i tylko w południowej części kraju. Borowik szatański jest wymierającym grzybem i dlatego podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

Zobacz także: Muchomor sromotnikowy - jeden grzyb może uśmiercić całą rodzinę!

Zjedzony przez człowieka może doprowadzić do śmierci (jako jedyny ze wszystkich borowików). Borowik szatański to inny gatunek borowika niż potocznie nazywany grzyb szatan, czyli goryczak żółciowy.

Borowik szatański - wygląd

  • Kapelusz - jego średnica wynosi od 6 do 30 cm, koloru szarego (stare okazy z odcieniem żółtym, zielonym). Kształt - na początku półkulisty, następnie spłaszczony, gruby i powyginany. W dotyku kapelusz jest suchy, matowy, czasami zamszowy. Kapelusz nie oddziela się od miąższu.
  • Trzon - maksymalnie osiąga 15 cm, grubość  od 3 do 8 centymetrów. Trzon pod kapeluszem ma kolor żółtawy, niżej jest czerwonawy. Trzon jest potężny, o kształcie kulistym lub cylindrycznym, następnie baryłkowaty.
  • Miąższ - jest mięsisty i biały, po przekrojeniu zaczyna sinieć. Zapach słaby, stare okazy czasami wydzielają zapach podobny do padliny. W smaku łagodny.
  • Rurki - stare osobniki mają kolor brązowooliwkowy, na początku są żółte, następnie czerwonawe. Jeśli rurki zostaną uszkodzone to zaczynają siniec.

Borowik szatański - występowanie

Borowik szatański jest grzybem, który występuję dość rzadko. Znaleźć można go w Europie, Maroku, Kalifornii i Waszyngtonie (stany USA) - jednak nawet w tych obszarach to rzadkość. W Polsce jest gatunkiem umierającym, krytycznie zagrożony i dlatego podlega ścisłej ochronie gatunkowej, umieszczony na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. W Europie znajduje się na liście gatunków zagrożonych także w Niemczech, Danii, Belgii, Anglii, Estonii, Holandii, Szwecji, Finlandii, Austrii, Czechach.

W Polsce borowik szatański został odkryty w Górach Kaczawskich (buczyna storczykowa) i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

Borowika szatańskiego można znaleźć od lipca do września w ciepłych lasach liściastych (zazwyczaj po bukami i dębami). Borowik szatański występuje zazwyczaj na glebach wapiennych.

Borowik szatański, a borowik szlachetny

Borowika szatańskiego bardzo łatwo pomylić z borowikiem szlachetnym. Jeśli tylko masz wątpliwości nie zabieraj grzyba lub wybierz się ze zbiorami do najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, w której uzyskasz darmowe porady od specjalistów. Nie wierz w żadne mity i domowe sposoby na sprawdzenie, czy grzyb jest trujący.

Borowik szatański - zatrucie

Zatrucie borowikiem szatańskim może doprowadzić do śmierci. Jest silnie trujący zwłaszcza surowy. Powoduje głównie dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Okres utajenia objawów po spożyciu borowika szatańskiego jest zazwyczaj krótki (około 2 godziny po spożyciu).

Objawy zatrucia borowikiem szatańskim to m.in.:

Jeśli po zjedzeniu grzybów (nawet do 24 godzin) zauważysz niepokojące objawy koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub jedź do szpitala. Nie próbuj leczyć się domowymi sposobami na zatrucia pokarmowe lub lekami do tego przeznaczonymi gdyż może to wywołać jeszcze gorsze efekty niż pożądane.

Borowik szatański - zapobieganie zatruciom

Wybierając się na grzyby pamiętaj o kilku zasadach:

  1. Zbieraj grzyby tylko te, które znasz - jeśli nie masz pewności nigdy nie zabieraj ze sobą grzyba.
  2. Jeśli Twoja wiedza na temat grzybów jest ograniczona - nie zbieraj grzybów z blaszkami. Oprócz borowika szatańskiego to właśnie wśród okazów z blaszkami są grzyby trujące, które mogą doprowadzić do śmierci!
  3. Nie wierz różnym przesądom na sprawdzanie, czy grzyb jest trujący. Jedyną możliwością sprawdzenia jest wizyta w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
  4. Nie zbieraj starych grzybów i młodych.
  5. Nie dawaj jeść grzybów dzieciom poniżej 7 roku życia - grzyby są ciężkostrawne.

Przyczyną większości przypadków spożycia grzyba trującego jest ograniczona wiedza lub jej brak na temat grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących.

Zobacz także: Zatrucia grzybami - co roku zwiększa się liczba ofiar śmiertelnych

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów