Ból żołądka - co go powoduje i jak sobie z nim poradzić?

Sylwia Bagińska 03.07.2018
Ból żołądka - domowe sposoby
Fotografia: shutterstock

Ból żołądka po jedzeniu bardzo łatwo zwalczyć domowymi sposobami. Jednak dolegliwości bólowe ze strony żołądka mają wiele przyczyn. W niektórych przypadkach może być to objaw poważniej choroby. Koniecznie sprawdź, kiedy należy zgłosić się do lekarza!

Ból żołądka może mieć charakter ostry, przewlekły. Może nasilać się po zjedzeniu ciężkostrawnej potrawy. W niektórych przypadkach jest to objaw poważnej choroby, np. przewlekłego zapalenia trzustki. Jednak bardzo często do dolegliwości bólowych ze strony układu pokarmowego dochodzi po zjedzeniu produktów, które niekorzystnie wpływają na żołądek.

Zobacz także: Ból brzucha - może być objawem poważnej choroby zagrażającej życiu. Koniecznie sprawdź, jakie są przyczyny bólu!

Ból żołądka po jedzeniu

Ból żołądka bardzo często występuje po jedzeniu i zazwyczaj w tym przypadku nie jest objawem choroby lub poważnego schorzenia. Najczęściej ból żołądka po jedzeniu jest spowodowany zatruciem pokarmowym lub nieodpowiednią dietą. Ta dolegliwość bólowa bardzo często jest także związana z niestrawnością.

Jeśli po zjedzeniu posiłku dokucza ci ból żołądka koniecznie przeanalizuj swój jadłospis i wyeliminuj produkty, które najprawdopodobniej mają niekorzystne wpływ na żołądek. Są to zazwyczaj ciężkostrawne potrawy, smażone i tłuste dania, a także napoje gazowane.

Co na ból żołądka? Domowe sposoby na dolegliwości żołądkowe po jedzeniu

Domowe sposoby na ból żołądka to przede wszystkim napary i herbaty z ziół. Szczególnie zaleca się:

 • Nagietek lekarski- zwiększa on wydzielanie soku żołądkowego i dodatkowo eliminuje skurcze żołądka.
 • Siemię lniane - uszczelnia ściany żołądka i pokrywa śluzem cały układ pokarmowy.
 • Rumianek - ta roślina łagodzi ból żołądka usprawnia procesy trawienne. Ma działanie także przeciwzapalne i rozkurczające.
 • Melisa - podobnie jak inne zioła wykazuje właściwości rozkurczające.
 • Szałwia lekarska - jej właściwości prozdrowotne bardzo dobrze oddziałują na pracę żołądka i jelit. Dodatkowo ma działanie rozkurczowe i przeciwzapalne.

Bardzo często ból żołądka jest spowodowany stresem - w tym przypadku zaleca się masaż okolicy nadbrzusza. Dobrym pomysłem jest także odprężająca kąpiel.

Aby uniknąć bólu żołądka po jedzeniu należy jeść wolno i dokładnie przeżuwać pokarm. Lepiej jeść częściej, ale mniejsze porcje. Pamiętaj także, aby odpowiednio nawodnić organizm w ciągu dnia. Bardzo istotne jest też nie objadanie się przed snem. Zaleca się ostatni posiłek jeść dwie godziny przed pójściem spać.

Ból żołądka - przyczyny

 • Zapalenie żołądka

Ból żołądka może być objawem zapalenia tego narządu. Zazwyczaj ból jest nagły i towarzyszy mu ucisk w górnej części brzucha. Inne objawy towarzyszące tej chorobie to wymioty, nudności, w niektórych przypadkach też biegunka.

Natomiast przewlekłe zapalenie żołądka bardzo często rozwija się bezobjawowo. Czasami temu rodzajowi zapalania towarzyszy brak apetytu lub uczucie pełności po posiłku i bóle w górnej części brzucha.

Krwotoczne zapalenie żołądka oprócz bólu ze strony układu pokarmowego, w tym żołądka, charakteryzuje się obecnością krwi w wymiotach oraz smolistym stolcem.

 • Przewlekłe zapalenie trzustki

Przewlekłe zapalenie trzustki charakteryzuje się przeszywającym bólem żołądka, który może promieniować aż do kręgosłupa. Ból żołądka może pojawiać się po zjedzeniu, jednak bardzo często występuje niezależnie. Zazwyczaj trwa kilka godzin.

 • Choroba wrzodowa

Ból żołądka może być wywołany także chorobą wrzodową. Zazwyczaj ból dokucza po 3 godzinach od zjedzenia posiłku. Bardzo często towarzyszy mu ssanie żołądka, a czasami nawet skurcze żołądka. Inne objawy choroby wrzodowej to także nudności, zgaga, odbijanie, czasami wymioty.

 • Refluks przełyku

Refluksowi przełyku bardzo często towarzyszy ból żołądka, a także zgaga. Innym często pojawiającym się objawem tej choroby jest cofanie się treści żołądkowej do przełyku.

 • Nowotwór żołądka

Nowotwór to najpoważniejsza choroba, która objawia się bólem żołądka. Występuje bardzo rzadko, jednak trzeba brać ją po uwagę, gdyż wcześniejsze zdiagnozowanie nowotworu to zawsze lepsze rokowania. Jeśli w Twojej rodzinie odnotowano przypadki zachorowania na ten nowotwór i oprócz nawracającego bólu żołądka pojawiają się inne objawy, takie jak: brak apetytu, uczucie pełności, wzdęcia, wymioty, zgaga, suchość w jamie ustnej - koniecznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu.

Ból żołądka - kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Zdarza się, że ból żołądka może być objawem wielu chorób i poważnych schorzeń. Czym szybsza reakcja, tym lepsze rokowania. Do lekarza należy się udać wtedy, gdy oprócz bólu żołądka towarzyszą inne objawy. Są to między innymi:

 • ból żołądka jest tak silny, że wybudza ze snu,
 • doszło do rozwoju anemii,
 • spadek masy ciała,
 • wyczuwalny guz w okolicach żołądka,
 • wystąpiło krwawienie z przewodu pokarmowego,
 • nawracające wymioty.

Zobacz także: Domowe sposoby na wzdęcia - sprawdź jak poradzić sobie z tą dolegliwością

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Zobacz także: Produkty, które utrudniają odchudzanie

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów